„Мозъчно гниене“ – думата на годината за Оксфорд
„Мозъчен упадък“ или „мозъчно гниене“ (brain rot) беше обявена за дума на годината от Oxford University в знак на внимание към нискокачественото съдържание в социалните мрежи, което според експерти влошава интелектуалното състояние на британците, най-вече подрастващите.
Думата беше дефинирана като: „Предполагаемо влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек, особено в резултат на прекомерно потребление на съдържание (в момента предимно онлайн), което се смята за тривиално или неособено предизвикателно.“
Терминът придоби ново значение в дигиталната ера, особено през последните 12 месеца. Първоначално набирайки популярност в социалните медийни платформи – особено в TikTok сред общностите от Gen Z и Alpha – „мозъчно гниене“ сега се използва по-широко, като например в масовата журналистика, на фона на обществените опасения относно отрицателното въздействие на прекомерното потребление на онлайн съдържание.
Честотата на използване на термина се е увеличило с 230% между 2023 г. и 2024 г.
Първата записана употреба на „мозъчно гниене“ е открита през 1854 г. в книгата на Хенри Дейвид Торо Уолдън, която разказва за опита му от водене на прост начин на живот в естествения свят. Като част от своите заключения Торо критикува тенденцията на обществото да обезценява сложните идеи или тези, които могат да се тълкуват по много начини, в полза на простите и вижда това като показател за общ спад в умствените и интелектуални усилия.
Изразът „мозъчното гниене“ беше избран след обществено гласуване, в което участваха над 37 000 души от цял свят. Това е третата поредна година, в която любители на езика имаха възможност да определят думата на годината.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/-mozachno-gniene-dumata-na-god/