40 години Аполония
Изминаха 40 години от първите Празници на изкуствата Аполония, които се откриват през 1984 година в Созопол.
Целта на това уникално явление в съвременната ни култура е да покаже постиженията на българските творци – автори и изпълнители, да съхрани традицията и да подкрепи новите идеи, експерименталните и нестандартни решения в областта на всички изкуства. Фестивалът включва театър, музика, поезия и проза, кино, балет, пластични изкуства, архитектура, детски програми и спектакли. До 1990 г. в Созопол, през септември, се провеждат Празниците на изкуствата Аполония, а през януари – Зимна академия на изкуствата. През 1991 г. се създава Фондация Аполония която и досега организира Празниците на изкуствата.
Созопол е един от туристическите центрове на България, съчетаващ древността и съвремието, обединен архитектурно на територията на стария и новия град. Художници, музиканти, писатели и поети, артисти и архитекти се вдъхновяват от красотата и уникалната созополска атмосфера. Древното име на града е Аполония, посветено на бога – покровител на изкуствата, лечител и носител на благодат.
Тази година над 75 събития са включени в програмата по отбелязването на кръглата годишнина. "Аполония“ ще предложи културни прояви достойни за най-взискателната публика.
Празниците ще бъдат открити тази вечер в присъствието на президента Румен Радев и с концерт на симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски и солист Светлина Стоянова в амфитеатъра на Созопол.
Три са литературните премиери, сред които и представянето на новата книга на носителя на наградата „Букър“ Георги Господинов, 3 музикални премиери с акцент концертът на фестивалния оркестър от 13 изявени български концертмайстори свирещи по света, както и 3 кинопремиери са включени в програмата на „Аполония“.
Сред акцентите е и концертът на внуците на именития български композитор Панчо Владигеров, които ще изпълнят негови произведения, с което ще бъде отбелязана 125-годишнината от рождението му.
Празниците на изкуствата в Созопол ще останат в историята като сцена, на която много български музиканти, художници, актьори и писатели започват своя творчески път.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/40-godini-apoloniya/