Американци спечелиха Нобеловата награда за медицина за откриването на микроРНК
Американците Виктор Амброс и Гари Ръвкън получиха Нобелова награда за медицина за откритието си на микроРНК и ролята ѝ в регулирането на гените.
Разбирането за регулиране на активността на гените е важна цел от десетилетия насам, заявяват от журито и добавят, че тяхното нарушение може да доведе рак, диабет или автоимунни заболявания.
„Тяхното новаторско откритие разкри напълно нов принцип на генно регулиране, който се оказа от съществено значение за многоклетъчните организми, включително и за хората“, заяви журито.
Тази година паричната равностойност на наградата е 11 милиона крони (около 985,000 щатски долара). Тя се поделя между двамата лауреати.
Виктор Амброс е роден през 1953 г. в Хановер, щата Ню Хемпшър, САЩ. През 1979 г. получава докторска степен от Масачузетския технологичен институт (MIT), където провежда и постдокторантски изследвания в периода от 1979 до 1985 г. През 1985 г. става главен изследовател в Харвардския университет. В периода 1992-2007 г. е професор в Медицинския факултет в колежа Дартмут, а понастоящем е професор по естествени науки в Медицинския факултет на Масачузетския университет.
Гари Ръвкън е роден през 1952 г. в Бъркли, щата Калифорния, САЩ. Получава докторска степен от Харвардския университет през 1982 г. В периода от 1982 до 1985 г. работи в Масачузетския технологичен институт (MIT). През 1985 г. става главен изследовател в Масачузетската обща болница и Харвардското медицинско училище, където понастоящем е професор по генетика.
Нобеловият сезон продължава тази седмица с обявяването на носителите на наградата за физика във вторник и на наградата за химия в сряда.
Те ще бъдат последвани от дългоочакваните награди за литература в четвъртък и за мир в петък. Наградата за икономика ще бъде връчена в понеделник, 14 октомври.
The 2024 #NobelPrize in Physiology or Medicine focuses on the discovery of a vital regulatory mechanism used in cells to control gene activity. Genetic information flows from DNA to messenger RNA (mRNA), via a process called transcription, and then on to the cellular machinery… pic.twitter.com/dZ61x0clw9
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2024
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/amerikantsi-specheliha-nobelov/