Бебетата на родители, използващи лекарства против косопад, са застрашени от „синдрома на върколака“
Изображението е описателно
Според нов доклад са установени общо 11 случая на „синдрома на върколака“ при бебета в цяла Европа, дължащи се на излагане на лекарство за косопад, използвано от родителите им, съобщи „Евронюз“.
Хипертрихозата, често наричана „синдром на върколака“, е рядко заболяване, което се характеризира с необичаен растеж на прекомерно количество косми в области, различни от скалпа. Според Националния институт по здравеопазване на САЩ (НИЗ) това окосмяване може да покрива цялото лице и тяло или да се появява на по-малки, локализирани участъци.
Докладът, изготвен от Центъра за фармакологична бдителност на Навара (ЦФБ) в Испания, установи, че редица бебета, засегнати от този синдром, са имали родител, който е използвал миноксидил, за лечение на плешивост.
Миноксидил е лекарство, предназначено да стимулира растежа на косата и да забави косопада при хора, страдащи от плешивост. Той може да се прилага перорално или като локален разтвор, нанасян директно върху скалпа.
Първоначалният случай става известен, когато ЦФБ разследва случая на бебе, което в продължение на два месеца постепенно развива прекомерно окосмяване по гърба, краката и бедрата.
Според доклада бащата на бебето, който е бил в отпуск от един месец, за да се грижи за сина си, е използвал 5-процентов разтвор на миноксидил локално за лечение на плешивостта си.
Все пак в доклада се добавя, че след прекратяване на контакта с лекарството симптомите при засегнатото бебе напълно отшумяват.
След това ЦФБ извърши преглед на подобни случаи, като използва данни от испанската система за фармакологична бдителност и базите данни EudraVigilance на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ).
Анализът им разкри допълнителни случаи със сходни характеристики, включващи бебета в Европа, които са имали „синдрома на върколака“ и чиито болногледачи са използвали локален миноксидил за лечение на оплешивяване.
ЦФБ предложи два възможни начина, по които миноксидилът е могъл да бъде предаден от лицата, полагащи грижи, на бебетата - орално или чрез директен контакт с кожата.
Като се има предвид, че бебетата имат по-тънка и по-чувствителна кожа в сравнение с възрастните, е по-лесно локалните лекарства да се абсорбират в организма им.
Вследствие на тези констатации Европейският комитет за оценка на риска в областта на фармакологичната бдителност (PRAC) реши да актуализира продуктовата информация за лекарствата, съдържащи миноксидил.
Преработените листовки вече включват предупреждения за потенциалния риск от прекомерно окосмяване при кърмачета след контакт с места, където е бил приложен миноксидил.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/bebetata-na-roditeli-izpolzvas/