Бивш инженер на Google: Човечеството е застрашено от изкуствения интелект

Снимката е описателна
Вероятността за изчезване на човечеството поради развитието на изкуствения интелект (ИИ) може да представлява най-малко 95 процента. Така оцени рисковете бившият инженер на Google и Microsoft Нейт Соарес, който сега ръководи организацията с нестопанска цел Machine Intelligence Research Institute.
„Вземате огромно количество изчислителна мощност и я хвърляте върху наистина гигантско количество данни по такъв начин, че това по някакъв начин променя компютрите. Никой не знае какво се случва вътре в тези неща“, отбеляза експертът, цитиран от The Times.
Организацията на Соарес разработва безопасен ИИ и идентифицира потенциални опасности от технологичния прогрес. Според него настоящата ситуация може да се сравни с кола, която лети към бездната с висока скорост. „Не казвам, че не можем да спрем колата, но просто летим с пълна скорост към пропастта“, казва той.
статията се казва, че в момента ИИ е в началото на своето развитие, но според различни експерти след 12 месеца ИИ може да се развие до такава степен, че да мисли наравно с човек. След това той може да бъде заменен от изкуствен свръхинтелект, способен да решава проблеми, които човек не може. Например, с негова помощ ще бъде възможно да се създаде лек за рак или да се организират междугалактически маршрути. В резултат на това съществува риск в даден момент ИИ да възприеме човечеството като пречка.
Изданието обаче пише, че Соареш дава изключително негативен сценарий. Друг експерт, изпълнителният директор на движението PauseAI Холи Елмор, смята, че рискът от изчезване на човечеството поради изкуствен интелект е само 15-20 процента. Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск е съгласен с вероятността от 20 процента, а главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай оценява рисковете на 10 процента.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/bivsh-inzhener-na-google-chove/


