Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. COVID състарява мозъка с 20 години, установиха учени

Life

COVID състарява мозъка с 20 години, установиха учени

COVID състарява мозъка с 20 години, установиха учени - Tribune.bg
Снимка:

Учени от университета в Ливърпул, Кралския колеж в Лондон и университета в Кеймбридж разкриха тежките ефекти на COVID-19 върху мозъка. Резултатите от проучването са публикувани в списание Nature Medicine.

Учените са установили, че пациентите, хоспитализирани с COVID-19, показват по-лоша когнитивна функция 12-18 месеца след изписването в сравнение с контролната група. Това влошаване е свързано с намален обем на мозъка, както и с повишени нива на протеини, свързани с увреждане на мозъка. Данните показват, че когнитивното увреждане е еквивалентно на 20-годишно нормално стареене.

За проучването бяха привлечени 351 пациенти. Всички те прекараха COVID-19 в тежка форма и с хоспитализация. Техните когнитивни резултати бяха сравнени с тези на 3000 контролни групи. В допълнение към когнитивните тестове, бе използвана магнитно резонанса томография (MРТ) за оценка на обема на мозъка и кръвни тестове за измерване на нивата на биомаркери, свързани с увреждане на нервните клетки.

Резултатите от проучването показват, че се наблюдават когнитивни дефицити при пациенти с COVID-19, дори ако не са имали значителни неврологични усложнения по време на хоспитализация. Това показва, че COVID-19 е в състояние сам да причини когнитивно увреждане, без очевидни неврологични диагнози. MРТ анализът също показа намален обем на мозъка в области, свързани с когнитивната функция.

Изследователите също така отбелязват, че повишените нива на протеини за увреждане на мозъка в кръвта са свързани с намаления обем на мозъка, което предполага биологични механизми, които са в основата на когнитивното увреждане след COVID-19. Учените планират да проучат дали тези механизми могат да се наблюдават и при други тежки инфекции, като грип.

Констатациите подчертават необходимостта от допълнителни изследвания на дългосрочните ефекти на COVID-19 върху мозъка и когнитивните функции. Особено важно е да се проучи дали подобни аномалии могат да възникнат при леки форми на заболяването и как да се разработят ефективни терапевтични стратегии за постковид синдрома.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети COVID-19, мозък
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети