Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. И-ем-Хетеп: Този, който идва с мир

Life

И-ем-Хетеп: Този, който идва с мир

И-ем-Хетеп: Този, който идва с мир - Tribune.bg
Снимка:

АВТОР: Елени Сидера

Пустинята е на един хвърлей, горещина, задух, хора с преметнати около кръста препаски от груб плат, седят на сянка под палещото слънце на Египет и чакат вечерния хлад. Водата е оскъдна, плодовете са ценни, защото дават сладост, сок и утоляват жаждата.

Всички те, хората живеещи по това време, нямали и капчица представа за това, че ще останат вечно в колелото на живота. Не са предполагали, че са свидетели на житие и битие на човеци, чийто гений ще изумява векове след тях всеки докоснал се до античната история. Времето в което Египет е ръководен от Джосер - фараон, основоположник на Третата династия със спорна за уточнение от историци и археолози времева рамка на управление. Нека се спрем някъде около 2650 г. пр.н.е., като не е известно със сигурност, колко време е управлявал, но се предполага, че е било между 19 и 29 години. Белязано от големи технологични иновации и няколко значителни строителни проекта, черешката на тортата е несъмнено Стъпаловидната пирамида построена по негово време.

Съвременникът на Джосер, на който искам да обърна внимание родом от Анкхту (Ankhtow), предградие на Мемфис, столица по това време. Други предполагат, че произлиза от село Габелейн, южно от древна Тива, днешен Луксор.  В превод, който не е категоричен, името му означава - Този, който идва с мир или И-ем-Хетеп. Роден е като обикновен човек, казват някои историци, а други, че е наследствен принц. Предполага се, че е син на архитект на име Канофер, но бързо става очевидно, че той е един от най-острите умове на времето.  Има множество високи титли, сред които министър на финансите и жрец на Хелиополис. Притежава остър ум, изключителен интелект и естествено любопитство към света. Интересува се от астрономия, астрология, архитектура, медицина. Името му се прочува и е поканен да служи в двореца като става везир на Джосер, най-висшият служител на фараона.

Всичкоможенето на Именхотеп е удивлявало неговите съвременници, всички след него, както и нас. Няма обяснение как така е разбирал от всичко…  Уменията му трябва да се записват в дебела тетрадка за да има място за тях! Ръководител на кралската корабостроителница и надзорник на всички каменни строежи.  Архитект на стъпаловидната пирамида на фараон Джосер, отговарящ и ръководещ строежа на гробницата му, както и на  на крал Секемхет. Египтолози предполагат, че се говори за него в известния папирус Уесткар (наречен на името на английския пътешественик, който го открива през 1824 г., съхраняван сега в Берлинския музей на древността) в история наречена - „Хуфу и магьосниците“. Папирусът е открит със силно повредени начални  страници и името на Имхотеп трудно се разчита.

Друг папирус от древния египетски храм Тебтунис, датиращ от 2 век сл. н. е., пази история за Джосер и Имхотеп. Толкова важен и известен, че е бил почетен, като е споменат върху статуите на крал Джосер в неговия некропол в Сакара.

Сър Уилям Ослър, (1849г.-1919г.)наречен - Баща на модерната медицина, велик диагностик въоръжен със стетоскоп, един от четиримата професори, основали прочутата „Johns Hopkins Hospital”. Мъж с многостранни интереси - лекар, историк, библиофил, автор на книги, казва за Именхотеп така: „Първата фигура на лекар, която ясно се откроява от мъглата на древността. Неговите медицински практики се разграничават от използването на магия и молитва, които други египетски лечители използват и са забележително напреднали за времето. “

В друг открит от Едуин Смит папирус, (кръстен на търговеца, който го е купил през 1862 г.) се смята от мнозина за написан от И-ем-Хетеп. Текстът  е най-старият известен писмен наръчник по хирургия и травма. Описва  случаи на рани, фрактури, изкълчвания и тумори. Препоръчва се обездвижване при счупвания на долни крайници и нараняване на гръбначн мозък. Педантично е обяснено как се зашиват рани, упътване има за шиниране, превързване, лечение на инфекции с мед и смоли. Впечатляващи са подробните анатомични и физиологични описания, има цял раздел за действието на билки и познати за нас зеленчуци и плодове.

            В малка част от него намираме следното:

Bayberry (Myrica cerifera) - спира диарията, успокоява язви, свива хемороидите, прогонва мухите;

Беладона - болкоуспокояващо;

Kамфорово дърво - понижава температурата, успокоява венците, успокоява епилепсията;

Кимион (Carum carvi; Umbelliferae) - успокоява метеоризма, храносмилателни, освежава дъха;

Кардамон (Eletarria cardamomum; Zingiberacae)- Използва се като подправка в храни, храносмилателни, успокоява метеоризма;

Колхикум (Citrullus colocynthus) - известен още като "Ливаден шафран", успокоява ревматизъм, намалява отоците;

Обикновена хвойна (Juniperis phonecia; Juniperus drupacea) - храносмилателна, успокоява болки в гърдите, успокоява стомашни спазми;

           

И да, оказва се, че ние не можем да достигнем дълбините на подобни познания, ако нямаме компютър в ръцете… 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети