Имунитетът преди зимата: Да поканим природата у дома, преди да ни удари тежката артилерия на кварталната аптека
АВТОР: Елени Сидера
Късна есен, прекрасни цветове от златисто до червено-кафяво ни заобикалят, сутрин въздухът мирише на мокра шума. Извадихме топлите якета, а за вечерите вкъщи по-плътничките пижамки. Посягаме към топлите ароматни чайове все по-често, чакаме и празници…
Романтично, някак приятно носталгично, настроението ни също е в унисон с пастелните цветове на сезона. Тук-там се появиха вирусчета, течащи носове, детето на съседката от снощи е с температура, пък нашата нещо коремчето я стегна… И се започна – билки, сиропи, добавки, корени, венчелистчета, последни фармацевтични трендове (и други вносни думи) леле! – кое да избереш, кое е най-доброто, най-ефикасното, най-……. на най-……. за да сме здрави?
Да се огледаме първо – къде живеем и какво предлага нашата великолепна природа. Да я поканим в домовете си, да ни предпази, преди да се наложи да удари тежката артилерия на кварталната аптека.
На територията на България, растат неповторими билки, които имат мощно въздействие върху имунната система. В подкрепа нека да отдадем уважение и към думите на баба Ванга, която е казала да вярваме в тяхната лечебна сила!
По последни данни има открити около 3400 вида растения, като около 600 от тях се ползват, пример - Арония, Шизандра, Горска ягода, Дива ягода, Горски здравец, Градинска чубрица, Градински чай, Салвия, Градинско омайниче, Зайча стъпка, Восъче, … няма да ни стигне времето да ги изредим. Богати на химични съединения като: полизахариди, хетерополизахариди, алкалоиди, гликозиди, сапонини, дъбилни вещества (танини), восъци, флавоноиди, кумарини, етерични масла, микроелементи, ензими (ферменти), фитонциди, витамини и така до безкрай!
Ползата им се определя на първо място от дозата, в която се приемат. Ако си ги купите от аптеките във вид на добавки, задължително се съобразете с предписаното количество за ден. Ако ги приемате като чайове, настойки или тинктури, прочетете дозировката на билката в какво съотношение към водата е необходимо да се разреди. Дали да се направи запарка, дали да се свари – начина на обработване е много важен, защото определен подход, дава точно определен резултат за освобождаване на магията в тях.
Пчелички, цветенца, прашец и ето го – медец! Рецепторите за сладко в устата ни танцуват от насладата на кехлибарената течност. Акациев, Боров, Манов, Букет, от Магарешки бодил, Лавандулов и т.н. Милите и неуморни пчелички, спасителите на света, какъв труд, за да се възползваме от тази благодат! Медът съдържа над 30 микроелемента, минерални вещества, витамини, фолиева киселина, провитамин А, белтъци и аминокиселини, от които 8 незаменими.
Медът има терапевтична роля при лечението на заболявания чрез фитохимични, противовъзпалителни, антимикробни и антиоксидантни свойства. Флавоноиди и полифеноли действат като антиоксиданти и са основни биоактивни молекули, присъстващи в меда. Според съвременната научна литература той е полезен и има защитни ефекти за лечение на различни болестни състояния. Съхранявайте го грижливо, ако се захароса значи е чист и без добавки. Не го слагайте в гореща вода или чай, високата температура буквално убива здравословното му въздействие. Чудесно си партнира с натрошени в него сурови ядки и слънчогледово семе. Една пълна лъжица сутрин и вечер ще ви изстреля по удоволствената скала до 100, а имунните клетки ще ви ръкопляскат бурно.
И сега на сцената да поканим хормона на доброто настроение – серотонин, създаващ чувство на прилив на енергия, регулира биоритъма, намалява усещането за болка и ни носи безпричинно и прекрасно добро настроение, което се чудим от къде се взе? От къде иде той - от продуктите съдържащи аминакиселината триптофан – банани, шоколад, яйца, пуешко месо и други. Като единствен предшественик на серотонина, повечето изследвания показват, че L-триптофан има главна роля в синтеза на серотонин (Серотонинът е ключа към функции като настроение, сън, храносмилане, зарастване на рани, здраве на костите, съсирване на кръвта и много други. Ако нивата му са твърде ниски или високи, могат да причинят физически и психологически проблеми) в мозъка и е важен фактор, участващ в настроението, поведението и познанието.
Та в този ред мили хора, хапвайте си шоколад вечер, подсладете си душата, а останалата работа, незабелязано от нас ще свърши триптофана.
И ако трябва да обобщим всичката информация, която би ни помогнала, а и би ни объркала, постарайте се да си подарявате мигове здраве. Вижте хубавите малки нещица в ежедневието, дори и това, че от небето падат едри капки дъжд. Извадете шала от гардероба, който е в свежи есенни тонове и си доставете и цветотерапия с него. Направете си чаша чай от горски билки подсладен с лъжичка меден живец. Прегърнете топлата чаша с ръце и усетете каква хармония от вкусове и цветове навлиза във вас и ви пази с природни сили, повдигайки по естествен начин имунитета ви.
Бъдете позитивни, дори и да ви е трудно, насилете се да завъртите на обратно негативното чувство в душата и глава. Всичко това подправено с щипка чай, щипка мед и цветен топъл шал ще бъде за вас безценен източник на добър имунитет.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/imunitetat-predi-zimata-da-pok/