Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Малка лепенка и ИИ може да помогне на хората с гласови нарушения да говорят отново

Life

Малка лепенка и ИИ може да помогне на хората с гласови нарушения да говорят отново

Малка лепенка и ИИ може да помогне на хората с гласови нарушения да говорят отново - Tribune.bg

Нова лепенка може да помогне на хората с гласови нарушения да проговорят отново, като използва изкуствен интелект, за да разчете движенията на мускулите на гърлото и да ги превърне в реч, заявиха изследователи.

Малката, разтеглива лепенка се захранва единствено от движенията на мускулите, разкриват американските изследователи в проучване в Nature Communications.

Прикрепена към кожата, лепенката преобразува движенията на мускулите на ларинкса в електрически сигнали, които на свой ред се превръщат в реч от алгоритъм за машинно обучение, който е форма на изкуствен интелект.

След това високоговорител възпроизвежда изреченията, които човекът е искал да каже на глас, въпреки че прототипът в момента може да предава само определени предварително записани фрази.

Изключително важно е, че пластирът работи, без да е необходимо да улавя вибрациите на гласните струни на човека, което означава, че той би помогнал за възстановяването на речта на хора с увредени гласни струни, заяви пред АФП водещият автор на изследването Зиюан Че от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Според проучването почти една трета от хората страдат от поне едно гласово нарушение през живота си.

Съществуващите методи за лечение на сериозни проблеми с гласа, като например ръчни устройства като електроларинкс, могат да бъдат "неудобни, некомфортни или инвазивни", казват изследователите.

Водоустойчивата лепенка е с размерите на голяма монета и тежи само 7 грама. Че сравни текстурата ѝ с тази на гумена ръкавица.

За да изпробват устройството, осем доброволци без гласови нарушения бяха помолени едновременно да произнесат и да прошепнат пет изречения, включително „Весела Коледа“, „Обичам те“ или „Не ти вярвам“.

Те прочетоха фразите, докато стояха, вървяха и тичаха, за да покажат, че лепенката работи в движение.

Според проучването устройството е успяло точно да определи какво казват доброволците в около 95 % от случаите.

Някои думи, които движат мускулите на гърлото по сходен начин - като думата „направи“ и името „Марк“ - може да се окажат трудни за разграничаване от пластира, каза Че.

„Но тези две думи обикновено се появяват в дълго изречение, като например „Ще направя вечеря“ или „Как си, Марк?“ - добави Че.

Това позволява на устройството, което превежда изречения, а не само думи, да улови контекста.

Че предупреди, че прототипът все още е на години от момента, в който ще може да се използва от пациенти.

Освен това всички изречения, които в момента могат да се възпроизвеждат от устройството, трябва да бъдат предварително записани, което „би ограничило приложението на нашето устройство“, призна Че.

Но той вярва, че по-усъвършенстваните алгоритми ще позволят на пластира да превежда движенията на мускулите на ларинкса „без да е необходимо предварително записване на гласовите сигнали“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети