Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Помагат ли крясъците и ругатните за резултатите във фитнеса?

Life

Помагат ли крясъците и ругатните за резултатите във фитнеса?

Помагат ли крясъците и ругатните за резултатите във фитнеса? - Tribune.bg
Снимка:

Не крещите „Арнолд“ при всяко движение във фитнес залата, но понякога ставате малко шумни?

Това толкова грешно ли е? Зависи кого попитате. Скорошно изследване на 300 жители на Обединеното кралство откри, че мъжкото крещене „намалява възприятията за мъжественост и физическа и социална привлекателност“. Въпреки че очевидно също така „засилва възприятията за социална доминация“. Американската верига фитнеси „Planet“ има своя „аларма“ - сирена, която може да бъде активирана, когато трениращите станат прекалено шумни, предизвиквайки намеса от служителите.

„Вчера, докато вдигах щанга, двама млади мъже до мен правеха упражнения със свободни тежести. Викаха, пъшкаха. Защо?“, написа журналистът и писател Роуз Джордж.

Преди около десетилетие група проучвания откриха, че викането по време на тренировка подобрява производството на сила при спортисти, изпълняващи удари при тенис. Последното от тях установи, че резултатите са „значително подобрени“. По-скорошно изследване на 20 състезатели по бойни изкуства потвърди, че крещенето също подобрява силата на ритника. Малка ругатня също може да свърши работа: изследване, публикувано в журнала Psychology of Sports and Exercise сочи, че спортистите, които ругаят по време на колоездене усещат значително увеличение на силата в сравнение с тези, които запазват добрия тон.

Като имаме предвид всичко това, стои очевиден въпрос: защо работи? Едно възможно обяснение е, че крясъците задействат вегетативната нервна система на организма, отговорна за реакцията „борба-бягство-замръзване“, което ни подтиква към физически действия.

Малък израз на усилие – или може би мощен вик – може да даде на тялото ви да разбере, че е добре да свали спирачките и да се потруди наистина много.

Друга възможност е, че понякога може да бъде отражение на добра техника за вдигане. Има две училища на мисълта за това какво да правите, когато започнете да вдигате неща, които са тежки: можете да издишвате по време на натоварващата част (разумно, ако правите много повторения), или да задържате дъха си (полезно, ако правите едно или две много тежки движения).

Втората е известна като "маньовър на Валсалва" и може да ви помогне да вдигнете по-голяма тежест, като "подсилите" мускулите около средната част на тялото си, докато станат по-стабилни.

Ако трябва да бъдем изключително милосърдни, може да има и още една причина, поради която младите мъже са склонни да "грухтят" повече от всички останали: видът на тренировките, които правят, боли повече. Традиционно се смята, че тренировките до отказ (например правене на лицеви опори, докато ръцете ви просто не могат да вдигнат теглото) са най-добрият начин за изграждане на по-големи мускули - и въпреки че скорошен мета-анализ беше доста неубедителен по този въпрос, тренировките до отказ със сигурност болят.

И така, какво означава всичко това за нас? Въпросът е да действаме в духа на правилата и да не разваляме нещата за всички останали. В един идеален свят всеки би ръмжал точно толкова, колкото му е необходимо, за да извлече максимума от тренировката си - нито повече, нито по-малко - и нямаше да има нужда от аларми, строго написани предупреждения във фитнес залата или неодобрителни погледи. Като правило може би трябва да се отнасяме към крясъците така, както писателят Елмор Леонард се отнася към възклицателните знаци - един или два на тренировка са достатъчни; всичко останало е пресилено.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети