Познавате ли ДХЕА?
Автор: Елени Сидера
Днешната статистика за трудно забременяване е пълна с информация, като тръгнем от медицината и психомомента на една жена и преминем през всички проучвания за лични физически промени. Да обърнем внимание най-вече на яйчниковия резерв, който е строго заложен от Твореца или майката Природа, наречете го както искате. При оформянето на пола, когато ембриончето е вътре в мама и е момиченце, вече е заложено количеството на яйцеклетките на неродената бъдеща майка. Не е ли фантастична мистерия, как висш разум, иначе не зная как да го нарека е взел решение за плодовитостта на женската част от човечеството, без да имаме право на мнение... И ако се появят проблеми със зачеването ни, общо взето го наричаме – съдба! Това е момента в който заложеното желание за осъществяване на майчинство започва борба да промени съдбата си.
Тестването на яйчниковия резерв ни дава главната изходна точка от която се тръгва, т.е. има ли една жена най-важния потенциал?
Използва се комбинация от кръвни изследвания - FSH, естрадиол и антимюлеров хормон, на кратко – AMH. Добавяме вагинален ултразвук, който преброява антралните фоликули или AFC. Тестът отразява количеството на овоцитите - яйцеклетките, но НЕ тяхното качеството, което намалява с възрастта.
Времето да се запознаете с DHEA е настъпило, лекарите ще ви посъветват да приемете DHEA когато се опитвате да забременеете с нисък или намален яйчников резерв. Помага за подобряване на качеството на яйцеклетките и увеличава шансовете за успешно имплантиране, подобрява плодовитостта.
DHEA означава дехидроепиандростерон или ДХЕА сулфат, много сложно име, но нищо в биологията ни не е просто! Хормон, произвеждан от надбъбречните жлези при мъжете и при жените. Преобразува се в други хормони, които имат слаб мъжки, наричан андрогенен ефект. Тестът за DHEA, измерва количеството на DHEA-сулфат в кръвта.
Принципът на показателите е следния:
- от 18 до 29 години: 45 до 320 микрограма на децилитър (µg/dL) или 1,2 до 8,7 микромола на литър (µmol/L)
- от 30 до 39 години: 40 до 325 µg/dL или 1,1 до 8,8 µmol/L
- от 40 до 49 години: 25 до 220 µg/dL или 0,7 до 6,0 µmol/L
- от 50 до 59 години: 15 до 170 µg/dL или 0,4 до 4,6 µmol/L
Често първият въпрос е дали добавянето на ДХЕА добавка е правилно в конкретен случай. Интересното е, че способността да се подобрява качеството и количеството на яйцеклетките при жени, подготвящи се за спонтанна или асистирана бременност е доказана. Но трябва да се отбележи, че DHEA е прекурсор на хормона и не трябва да го приемате, без да говорите с вашия лекар дали е подходящ случая ви. Целта е подпомагане възстановяването на нормалните нива на хормона, които се наблюдават при жени с нормален фертилитет. Това е твърдението на д-р Норберт Глайхер от Центъра за човешка репродукция в Ню Йорк.
Специалистът казва още – “Има и нови изследвания, които показват, че за млади жени с преждевременна овариална недостатъчност (POI), добавянето на DHEA вероятно ще направи най-голямо постижение, като спомогне за стигането до основната причина за проблема. Проучванията установяват, че POI често се причинява от надбъбречните жлези, които не успяват да произведат достатъчно DHEA. (Напр. Gleicher 2016, Ayesha 2016,). Лошата надбъбречна функция от своя страна обикновено се причинява от автоимунитет и е често срещана при жени с автоимунитет на щитовидната жлеза или ендометриоза (вижте публикацията ми за ендометриоза, качество на яйцеклетките и DHEA).”
В кръвния поток ДХЕА варира значително, така че точността се постига чрез измерване на сулфатната версия - DHEA-S. Друг тест да проверите дали нивата са адекватни е да се провери тестостерона в кръвта. Това е, защото тялото използва DHEA, за да произвежда тестостерон, когато и където е необходимо.
Така, че съдбата може да бъде във вашите ръце и на специалиста, който ви води през дебрите на хилядите въпроси и отговори. Търсенето им, ще ви възнагради, не се отказвайте!
От мен – бъдете здрави!
Статията е с информативен характер и следва да се консултира с лекар, на когото имате доверие!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/poznavate-li-dhea-/