Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Пропастта във възприятията за заплащане по пол: Подценени ли са българските жени на работното място?

Life

Пропастта във възприятията за заплащане по пол: Подценени ли са българските жени на работното място?

Пропастта във възприятията за заплащане по пол: Подценени ли са българските жени на работното място? - Tribune.bg
Снимка:

Всеки си има по нещо, за което си мисли, когато става дума за работа – дали му дават достатъчно пари, колкото му се полага, дали го уважават колкото трябва, или просто си мечтае за място, където да се чувства наистина важен. 

Отговорите ни хванаха окото с нещо любопитно – мъжете и жените не виждат заплатите си еднакво. Най-изненадващото беше, че 67 от всеки 100 мъже казват, че работата им е добре платена, а само 55 от 100 жени си мислят така. 

Тази разлика ни накара да се зачудим: 

 

  • Защо става така и подценени ли са българските жени на работното място? 

 

Но какво си мислят хората в България за парите, които взимат, и как това се различава между мъжете и жените? Решихме да се ровим в едно проучване на CVwizard, което попита 1000 души между 18 и 60 години как гледат на работата си, какви пречки срещат и как се чувстват с това, което им дават в джоба. 

Ще разгледаме какво показват числата, ще си поговорим защо може да е така и ще видим какво би помогнало да стане по-честно за всички.

Какво разказаха хората за заплатите си в България?

Проучването подхвърли един прост въпрос: „Смятате ли, че работата ви е добре платена?“ Отговорите дойдоха бързо с ясна разлика. 

Ето какво научихме:

 

  • Мъжете: 67 от всеки 100 мъже си рекоха, че им плащат добре – сякаш повечето си казват: „Ей, изкарвам добър хляб с това.“
  • Жените: Само 55 от всеки 100 жени са на същото мнение – доста по-малко, което те кара да си помислиш дали нещо им тежи на сърцето.

 

Тази разлика от 12 души на всеки 100 не е просто току-така – тя показва, че мъжете и жените гледат на парите си с различни очи. 

Ама защо е по този начин? Дали жените взимат по-малко пари за същота работа, или просто не са толкова доволни с това, което им слагат в ръката? Може и двете да са верни. Мъжете сякаш по-често си казват: „Добре ми дават, няма какво да мрънкам,“ докато жените си шепнат: „Я чакай, май нещо ми е малко.“ Това чувство може да идва от истинска разлика в заплатите или от това как всеки си мери труда.

Като се загледаме по-дълбоко, когато питаха хората дали са щастливи с работата си като цяло, пак се вижда разлика. Мъжете изглежда си казват: „Добре съм, какво ми трябва повече,“ докато жените често си мърморят, че заслужават нещо отгоре – повече пари, повече почит или поне едно „браво“ от време на време. 

Това ни бута да си помислим, че не е само за парите в портмонето, а за нещо по-така – как жените се чувстват на работното си място и дали си мислят, че ги гледат с нужното око.

Ученето и Парите: Помага ли?

Един от въпросите в проучването беше дали дипломи от училище или курсове помагат да си намериш работа с повече пари. 

Ето какво разказаха хората:

 

  • 74 от всеки 100 души си казаха, че работата им иска диплома или някаква специална подготовка – при мъжете са 78, а при жените 70.
  • 68 от всеки 100 души казаха, че това, което са учили, се връзва с това, което вършат – 72 при мъжете и 64 при жените.
  • 52 от всеки 100 души си мислят, че диплома ти трябва за повече пари – 55 при мъжете и 49 при жените.

 

Тези отговори ни хванаха окото с нещо интересно. Мъжете сякаш повече си казват: „Учих си уроците, та ми помогна да си намеря хубава работа и да пълня джоба.“ 

Жените пък не са толкова сигурни – сякаш дори когато са си взели диплома, не виждат същите пари като мъжете. Може да е защото работят на места, където заплатите са по-малки, или пък защото не им дават същите шансове, колкото и да са се мъчили с ученето.

Защо мъжете и жените мислят различно за ученето?

  • Какво си мислят: Мъжете си казват: „Щом съм учил, значи ми се полагат повече пари,“ а жените си казват: „Учих, ама май не ми се връща толкова.“
  • Къде работят: Жените често са в работи като учителки или в канцеларии, където заплатите не са големи, дори с диплома, а мъжете може да са в заводи или на шефски места с по-едри заплати.
  • Какво вземат: Мъжете сякаш си мислят, че им се дължи повече заради ученето, а жените го приемат, че няма да им дадат колкото на другите.

 

Като гледаме числата по години, става още по-ясно. При тези между 45 и 60 години 90 от всеки 100 съобщиха, че работата им иска диплома, а при младите между 18 и 29 това са само 73. По-старите си мислят, че дипломата е златна за добра заплата, а младите не са чак толкова убедени. 

 

Но дори в тези групи мъжете по-често си казват, че ученето им носи повече пари, отколкото жените.

Чувстват ли жените, че ги гледат с половин око?

Като разделим отговорите за заплатите според годините, разликата между мъжете и жените става все по ясна. 

Ето какво излезе:

 

  • 18-29 години: 71 от всеки 100 мъже си рекоха, че работата им е добре платена, а само 56 от 100 жени си мислят така – разлика почти колкото 15 души.
  • 30-44 години: 64 мъже са доволни с парите си, срещу 53 жени – тук не е толкова много, но пак се вижда.
  • 45-60 години: 77 мъже казват, че са добре платени, срещу 66 жени – пак мъжете са по-щастливи.

 

Най-много е при младите – тези между 18 и 29 години. Това те кара да се стреснеш, защото показва, че жените още откакто започнат да работят, си мислят, че не им се дава колкото трябва. Ако това не се оправи, може да ги дърпа надолу през цялото време, докато работят.

Резултати спрямо годините

  • Млади жени (18-29): Само 56 от 100 съобщиха, че заплатата им е добра – много по-малко от мъжете на тези години (71).
  • Жени на средна възраст (30-44): 53 от 100 са доволни – най-малкото число от всички, сякаш тук най-много усещат, че нещо им бяга.
  • По-възрастни жени (45-60): 66 от 100 казват, че са добре платени – по-добре от младите, но пак по-малко от мъжете (77).

 

Най-зле е при жените между 30 и 44 години – те са най-малко щастливи с парите си. Може защото са по средата на живота, имат деца или къща да гледат и си мислят, че трябва да им дават повече за толкова труд. Младите пък също не са много доволни, може би защото още от първия ден усещат, че не им гледат както на мъжете.

Лошото отношение и как се намесва

Проучването попита хората дали са попадали на лошо отношение, като търсят работа. 

 Ето какво разкриха резултатите:

 

  • Цялостно: 50 от всеки 100 души са имали такъв проблем – половината, което не е малко.
  • Заради пола: 14 от 100 са били подценени защото са мъж или жена – 15 при мъжете и цели 31 при жените.
  • Заради годините: 21 от 100 са имали ядове заради годините си – 38 при мъжете и само 4 при жените.
  • Заради расата: 15 от 100 са били засегнати – 28 при мъжете и 27 при жените.

 

Тука излезе нещо друго: жените са два пъти по-често казали, че са ги гледали накриво заради това, че са жени – 31 от 100 срещу 15 при мъжете. Това показва, че полът им тежи повече на работното място.

Как лошото отношение разваля всичко?

  • Жените и полът: 31 от всеки 100 жени си рекоха, че са ги подценили защото са жени – много повече от мъжете (15), значи това им се случва често.
  • Мъжете и възрастта: По-старите мъже (45-60) често казват, че годините им са били проблем – 54 от 100 в тая група, а жените почти не го споменават (4).
  • Раса и друго: И мъжете, и жените срещат лошо отношение заради расата си или други неща, но полът е най-голям яд за жените.

 

Това лошо отношение може да е причината жените да си мислят, че не им плащат добре. Ако шефовете ги гледат с криво око защото са жени, може да им предлагат по-малко или да не ги пускат на високоплатени позиции.

Защо мъжете и жените гледат парите различно?

Едно от най-интересните статиските в проучването на CVWizard.com е рзликата между мъжете и жените и че разликата не е само в парите, които им дават – има и други фактори, които правят тая пропаст толкова голяма. 

Нека си поприказваме какво може да стои зад нея:

Защо представата е различна?

  • Какво работят: Мъжете често са на работа като зидари или началници, които носят повече пари, а жените може да са в канцеларии или заведения, където заплатите са по-малки.
  • Какво си казват: Мъжете сякаш си казват: „Работя здраво, значи ми се полага повече,“ а жените си мислят: „Толкова ми дадоха, какво да правя.“
  • Хората у нас: Все още има българи, които си мислят, че мъжете трябва да носят повече вкъщи, и това може да подтиква шефовете към това мнение.
  • Колко са сигурни: Мъжете по-често си казват: „Добре ми дават,“ защото може би се чувстват по-добре, а жените се питат дали ги уважават колкото трябва.

 

Проучването показа, че 66 от всеки 100 души искат да търсят работа без да казват мъж ли са или жена, та да няма лошо отношение. Мъжете бяха малко повече за това (69) отколкото жените (64), ама и двете страни искат да е по-честно. Това показва, че хората усещат кривината и искат да я оправят.

Заключение:

Проучването ни отвори очите – мъжете и жените в България не си мислят еднакво за заплатите. Докато 67 от всеки 100 мъже си казват: „Добре ми дават,“ само 55 от 100 жени са с това мислене. Най-зле е при младите жени между 18 и 29 години – там разликата е почти 15 души на всеки 100, което ти казва, че още от първия ден на работа усещат, че нещо не им е наред. 

Жените пък казват два пъти по-често от мъжете, че са ги гледали накриво защото са жени – 31 срещу 15 от всеки 100, значи отношението към тях играе голяма роля.

Ама не е само за парите – става дума и за това как жените се чувстват. Дали защото им дават по-малко, защото нямат същите шансове, или защото хората ги гледат с друго око, много жени у нас не се чувстват наравно с мъжете. 

Това проучване е като барабан – бие и вика на шефовете да си помислят как да оправят нещата и на жените да не се спират да искат повече, защото всеки си заслужава да се чувства добре платен и почитан на работното си място.

Какво можем да направим?

  • Да си кажем: Да си речем направо какво мислим за парите и отношението.
  • Да го оправим: Да работи всички, та да е равно за мъжете и жените.
  • Да си помагаме: Да вдигаме жените да са си сигурни в труда си.

Пазарът на труда си върви напред, и ние трябва да го следваме. Само по този начин можем да махнем тая пропаст и да направим работата по-добро нещо за всички у нас. 

Ти какво си мислиш – заслужават ли жените повече, или си е добре както е?


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп