Стандарт за красота: Всички ли ще се окажем с еднакви лица?
Какво се случва, когато всички хора се стремят към едни и същи черти на лицето
Погледнете лицата около вас. Дали забелязвате стремежът към перфектна равномерност, еднакви форми и хомогенен идеал за красота, от който не може да се избяга, пише в своя статия „Индипендънт“.
„Лицата на някои от най-популярните жени в нашето цифрово царство - от Кайли Дженър до Ким Кардашиян, Бела Хадид и Емили Ратайковски - формират основата на нов индустриален комплекс за красота, в който се популяризира една естетика на лицето и идеализиране за масовия пазар“, казва Елън Атланта, автор на книга затова как токсичната култура на красотата вреди на жените.
„Резултатът е култура на хомогенна красота, в която жените копнеят за чертите една на друга и се стремят към идеали, които могат да бъдат постигнати само чрез уголемяване – инжекционни процедури, козметична хирургия, редактиране на снимки и използване на филтри, за да се постигне желания външен вид“.
Терминът „лице от Instagram“, измислен от писателя Джиа Толентино в материал от 2019 г. за The New Yorker, отразява „единствения, киборгски вид“, искан от младите жени, които се втурват в клиники за пластична хирургия. „Това е младо лице с кожа без пори и пълни, високи скули“, пише Толентино. „Има котешки очи и дълги анимационни мигли; има малък спретнат нос и плътни, пищни устни.“
Вече има безкрайни филтри, до които хората имат достъп във всяка социална медийна платформа, които показват на потребителите как биха изглеждали лицата им с различни пластични операции.
„Използването на цифрови подобрения в социалните медии е толкова обичайно в днешно време, че хората използват филтри и приложения, за да променят напълно лицето и тялото си и смятат, че това е нормално“, казва козметичният хирург д-р Пол Бануел.
„Вече можете бързо да създадете нова версия на себе си, която е сравнима с това да се гледате в огледалото всеки ден. Тъй като тези филтри и редакции са се превърнали в норма сред инфлуенсъри и знаменитости, това променя възприятието на хората за нормалните идеали за красота по целия свят.“
Сред най-популярните корекции за 2023 г. са обичайните увеличаване и намаляване на гърди, корекция на клепачи, ринопластика, лифтинг, постяване на ботокс и дермалният филър. Най-притеснителното обаче е молбата на хората да приличат на конкретна знаменитост, коментира лекар пред изданието.
„Много пациенти идват при мен с телефон и ми показват снимки с думите: „Така получавам най-много харесвания и последователи – можем ли да направим това в действителност. Омръзна ми да редактирам снимката.“ Те искат да изглеждат като филтрираната версия на себе си. Намирам това за шокиращо. Тези филтри просто не са реалистични. Те ще увеличат размера на очите на пациента, ще променят изцяло формата на лицето, да не говорим за заличаване на несъвършенствата, където линиите не могат да бъдат премахнати – лицето просто няма да може да покаже никакви емоции.“, казва специалистът.
„Стремежът към уникален стандарт за красота може да бъде вреден, защото насърчава нереалистични идеали, водещи до чувство на неадекватност и ниско самочувствие за тези, които не се вписват в шаблона“, казва пластичният хирург д-р Фади Хамадани. „Също така поддържа вредни стереотипи и пристрастия, особено засягащи маргинализираните общности, и може да подтикне хората към рисково поведение и крайни мерки за приспособяване.“
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/standart-za-krasota-vsichki-li/