Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Вроденото ни и забравено умение да се самолекуваме

Life

Вроденото ни и забравено умение да се самолекуваме

Вроденото ни и забравено умение да се самолекуваме - Tribune.bg
Снимка:

АВТОР: ЕЛЕНИ СИДЕРА

Мозъкът – главният компютър в тялото ни, направлява, категоризира, складира, дефинира, изтрива, подновява, определя и какво ли още не в тялото ни и реакциите ни към и от околната среда. Колко работа се извършва в секунда, какъв е обемът на приетата и предадена информация? Изследователи са доказали че, само за 600 милисекунди човешкият мозък може да измисли дума, да приложи правилата на граматиката към нея и да я изпрати до устата, за да бъде изречена! Визуализираме предмет в “люпилнята” на мисълта, който се изстрелва със същата тази скорост и…. -  няма как нито да проследим пътя му, нито да знаем в кой момент къде се намира, нито да прогнозираме финала на 600те милисекунди.  Скорост - чудо на чудесата! Също, много пъти се изненадваме от странностите на мозъка ни, като останем без логично обяснение за начина и критериите, по които работи върху други причинно-следствени връзки.

ПЛАЦЕБО ЕФЕКТЪТ

 

Уилям Кълън, роден през 1710 г. израства в добро семейство и получава образование, достойно за млад и амбициозен мъж. На седемнадесет години започва да чиракува във Факултета за лекари и хирурзи. За негово щастие, напътстващият го г-н Пейсли е либерален човек и преподавател с голяма медицинска библиотека. Насърчава го да чете и обогатява познанията си. Когато чиракуването му приключва, Уилям е на 19 години и заминава за Лондон, за да доразвие и утвърди медицинския си опит. Той въвежда концепцията за плацебо в своите клинични лекции, изнесени през 1772 г.

 

Уилям КълънУилям Кълън

Историята ни поднася следващ факт. Малко странно, но Католическата църква също използва плацебо около края на шестнадесети век. Отделя истинските от неправилни екзорсизми, като това действие само е загатнато и тъне в тишина.

Хенри Ноулс, анастезиолог и изследовател, е ученият, определил количественото измерване на плацебо. Докато лекувал ранени войници по време на Втората световна война, останал без морфин. Вместо него, започнал да използва физиологичен разтвор, като казвал на войниците, че им е инжектирал морфин. Почти половината от тях, които получили физиологичния разтвор, споделили, че болката им е намаляла. Създаването на мислене (някои го наричат – фалшиво впечатление) за очакван положителен изход от заболяване, отключва отделяне на хормоните на щастието, които от своя страна доказват лечебната си сила.  Александър Съдърланд – британски лекар, също прилага лечение с вода, като използва думата плацебо, за да обясни лековития ѝ ефект. В книгата си опитва да съживи някои древни медицински доктрини на тази тема.  

Основната причина за прилагането на плацебо в медицинската практика от края на 18-ти век е да се задоволят нуждите и очакванията на пациента. В повечето случаи са ползвани лекарства, смятани за прости, слаби или просто физиологичен разтвор, поднесен като лекарство.

Днес правим разлика между чисти плацебо вещества без фармакологичен ефект, напр. захарни хапчета, и нечисти плацебо  вещества с фармакологичен ефект, които не манифестират пълния си потенциал. Елегантно “сръчкват” някое проявление от клиничната картина и подават щафетата на нашите тела, които имат пълния набор от умение за самолечение.

Повечето хора са чували за всичко това, знаят се и много подробности за еволюционния път на плацебо.  Обаче, замисляме ли се, че това физико-химично действие е навсякъде около нас?  Когато не сме уверени в правилния начин и как да постъпим в дадена ситуация, а наш близък ни надъха и подкрепи, получаваме мотивация и увереност в себе си! Е, ето ви вербално плацебо. Дори да знаете, че не можете да рисувате и ви кажат – Браво! - и ви насърчат, ще нарисувате още нещо, защото ще сте получили силата – пак плацебо!

Понеже живеем в дуален свят, повечето ще се запитат – а какво е обратното на плацебо, какво прави то и как работи?

Кръстили сме го ноцебо – вярваме, че нещо или някой може да ни причини вреда без изобщо да сме сигурни, че ще е така, общо казано-очакваме негативен резултат. Ако смятате, че предстоящото ви лечение ще бъде болезнено, вече сте спечелили шанс да изпитате болка. Дори вярата за възможни странични ефекти може да причини странични ефекти от мускулни спазми до болка в гърдите.

Когато лекар ви каже, че операцията или процедура може да има отрицателни резултати: самото познаване на рисковете може да повлияе отрицателно на вашето възстановяване..., всичко това заради силата на внушението.

 Затова, когато се борите с неразположение, болест или нараняване, потърсете всякакви лечебни варианти, които резонират с вас, защото всички те могат да помогнат. И някъде по пътя може просто да намерите ключа, за да отключите собствения си лечебен потенциал. Ако смятате, че енергийно лечение също може да ви помогне, на прав път сте. Не позволявайте да си самопричините ноцебо. Дали в лечение или в любов, вярвайте в добрия изход, че сте на правилния път, че тъмното не е тъмно и дяволът не е толкова черен.

От мен – бъдете здрави и усмихнати!

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Елени Сидера
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети