Заради планирани търговски пътувания в космоса: Луната е включена в списъка на застрашените обекти на културното наследство
Луната е включена в списъка на застрашените обекти на културното наследство поради опасения от потенциални разрушения и плячкосване, причинени от планирани търговски пътувания.
Списъкът на Световния фонд за паметници на културата (WMF) обикновено включва уязвими културни обекти на Земята. Тазгодишната селекция – първата от 2022 г. насам – включва Qhapaq Ñan – предиспанска пътна система в Андите. Антакия в Турция и полуостров Ното в Япония, които са пострадали от земетресения, също попадат в списъка, съобщи „Гардиън“.
Бенедикте дьо Монтлер, президент и главен изпълнителен директор на WMF, заяви, че Луната е била добавена към 25-те обекта заради „нарастващи рискове в условията на ускоряващите се лунни дейности“, които според WMF са били „предприети без адекватни протоколи за съхранение“.
SpaceX изстреля два лунни модула на 15 януари, за да проведе изследвания за бъдещи мисии. Само пет държави – САЩ, Китай, Индия, Япония и бившият Съветски съюз – са кацали успешно на Луната от 60-те години на миналия век насам.
Частни пътувания до лунната повърхност се очакват, след като мисията на НАСА „Артемис III“, планирана за средата на 2027 г., осъществи първото кацане с екипаж от началото на 70-те години на XX век. Тези посещения и други мисии, финансирани от правителството, са основният повод за безпокойство за WMF. Особена тревога предизвиква фактът, че туристите могат да нарушат обекти като следите, оставени от Нийл Армстронг и Бъз Олдрин.
„За първи път Луната е включена, за да се отрази спешната необходимост от признаване и запазване на артефактите, които свидетелстват за първите стъпки на човечеството отвъд Земята – определящ момент в нашата обща история“, каза Монтлер.
„Елементи като камерата, заснела телевизионното кацане на Луната, мемориалния диск, оставен от астронавтите Армстронг и Олдрин, и стотици други предмети са емблематични за това наследство, включването на Луната подчертава всеобщата необходимост от проактивни и съвместни стратегии за опазване на наследството – независимо дали на Земята или извън нея – които отразяват и съхраняват нашия колективен разказ“, добави тя.
Монтлер сподели пред Art Newspaper, че на фона на новата епоха на изследване на космоса е важно да установим международни механизми за защита на културния пейзаж на Луната.
„Опазването на лунното наследство ще предотврати щетите от ускоряването на частните и правителствените дейности в космоса, като гарантира, че тези артефакти ще останат за бъдещите поколения“, обясни тя.
По-голямата част от списъка е съставена от обекти, които се намират в зони на конфликт, като Украйна и Газа, или са изложени на риск от климатичната криза.
В списъка е включено африканското крайбрежие на Суахили, което включва обекти като Стария град на Ламу, Кения; Форт Хесус, Кения, както и остров Мозамбик, който е застрашен от ерозия на крайбрежието. WMF е добавил и „историческата градска структура на Газа“, която е била опустошена от войната с Израел.
Има и обекти, за които организацията смята, че биха могли да се възползват от по-устойчив туризъм, като например православните манастири в долината Дрино в Албания, и отбелязва, че пренаселеността на други обекти, като будистките пещери Майджишан и Юнган в Китай, ги излага на риск.
В списъка през 2022 г. са включени праисторическите пещерни рисунки от държавния парк Монте Алегре в бразилска Амазония, ацтекските руини Теотиуакан в Мексико и предколумбовия археологически обект Гарсия Пастър в Тексас.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/Life/zaradi-planirani-targovski-pat/