Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Хороскоп
  3. Чеснов лек за почистване на кръвоносните съдове

Хороскоп

Чеснов лек за почистване на кръвоносните съдове

Чеснов лек за почистване на кръвоносните съдове - Tribune.bg
Снимка:

Дивият чесън, мечи чесън, мечи лук, (Allium ursinum) е лечебна билка, която расте рано напролет в горите и поляните. Неговият отличителен аромат, пикантен вкус и лечебни свойства са известни от хиляди години. Нашите предци са го използвали широко в кухнята и при лечението на много заболявания.

Също така е популярен сред горските животни, като диви свине или кафяви мечки, които са склонни да изкопават земята, за да се доберат до луковиците чесън.

Според легендата мечият чесън е първото растение, което мечката започва да яде, след като се събуди от зимен сън. Затова растението си е спечелило названието мечи чесън (мечи лук).

Тинктурата от мечи чесън се използва за подобряване на храносмилането, подобряване на кръвообращението, укрепване на имунната система и лечение на респираторни проблеми. Използва се и за профилактика на настинки и грип.

Най-доброто средство за прочистване на кръвоносните съдове е чесънът, особено неговият диворастящ събрат – мечият чесън (Левурда), основно под формата на тинктура.

Освен мечият чесън, в накисването могат да се използват и обикновен чесън и лук. По-късно към готовия чист мацерат от див чесън може да добавите и домашен чесън и лук, в съотношение: 100 г мечи чесън, 20гр обикновен чесън, една по-малка глава лук и 1/2 литър качествен спирт (водка, ракия). В идеалния случай 38% - 40% алкохолно съдържание. Оставете да престои поне още 2-3 седмици и след това прецедете.

Има и друг начин за приготвяне на тинктура:

Измийте листата див чесън обилно под течаща студена вода. Изтръскайте излишната вода от чесъна и го оставете да изсъхне малко. Нарежете дивия чесън на възможно най-малки парчета и постепенно ги натикайте в бутилката. Натискайте непрекъснато чесъна в бутилката с дръжката на дървена лъжица. Мечият чесън е готов за заливане със спирт.

Бавно напълнете бутилката до горе. Изчакайте малко и отново налейте алкохола до ръба на гърлото. Затворете бутилката и я разклатете добре, за да излезе въздуха до върха на бутилката. Надпишете бутилката какво съдържа и да напишете датата. Съхранявайте бутилката до източник на топлина (печка, радиатор...) или на слънце и изчакайте 14 дни. Благодарение на топлината билката може да се запари достатъчно и да освободи своите полезни за здравето вещества. След това е достатъчно този извлек от мечи чесън да се изсипе в по-малък съд и да се приемат по 10-15 капки, разредени с вода дневно. Срокът на годност на такава тинктура е 1 до 3 години, но е препоръчително да се приготвя нова всяка година.

Ако сте изпуснали сезона за прибиране на мечия чесън, трябва да се задоволите с домашен чесън и лук в съотношение: 100 г чесън и 25 г лук + 1/2 литър спирт.

Начин на приложение на тинктурата: Приемаме готовия мацерат за общо прочистване на кръвоносните съдове за период от 9 седмици по следния начин:

1-ва седмица - 1 път на ден по 1 чаена лъжичка, за пиене с чай или вода

2-ра седмица – 1 чаена лъжичка два пъти на ден

3-та седмица – по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден

4-та седмица – 1 чаена лъжичка 4 пъти на ден

5-та седмица – по 1 чаена лъжичка 5 пъти на ден

6-та седмица – 1 чаена лъжичка 4 пъти на ден

7-ма седмица - 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден

8-ма седмица - 1 чаена лъжичка 2 пъти на ден

9-та седмица - 1 чаена лъжичка веднъж дневно

 

Страничните ефекти на тинктурата от мечи чесън са редки, но може да причини гадене, киселини и стомашно разстройство при някои хора. Бременни жени и хора със заболявания на черния дроб и жлъчния мехур не трябва да използват тинктурата.

Дивият чесън не е отровен. Всъщност той се консумира като обичайна съставка в много ястия. Трябва обаче да се внимава за приликата му с отровната момина сълза.

Мечият чесън се използва в кухнята като подправка за различни ястия. Листата на растението могат да бъдат нарязани и използвани в салати, супи, сосове и много други ястия.

Мечият чесън може да бъде замразен цял или нарязан. Най-добре е първо да го измиете, нарежете и поставите във фризера в специални съдове.

Мечият чесън може да се суши по различни начини, например чрез сушене във фурна на ниска температура или в сушилня за билки. Във всеки случай е важно дивият чесън да бъде добре измит преди сушене. Може да се намери и в билковите аптеки.

Дивият чесън може да се размножава  чрез семена или луковици . Ако решите да го отглеждате от семена, идеалното време за засаждане е от октомври до март направо във вашата градина. Мечият чесън обича сенчесто място в близост до дървета или храсти. Трябва обаче да внимавате да не го засадите на мястото, където преди сте отглеждали лук. Това растение не е много взискателно, така че е по-добре да внимавате с неговото размножаване. Когато има идеални условия за растеж, може да се разпространи много бързо из градината.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети