Чубрица – лечебни свойства
Това растение е известно още от времето на Древен Рим - жителите на империята вярвали в неговите магически свойства и го използвали не само в готвенето, но и в различни ритуали. Смятало се, че кондарският венец подобрява вниманието и паметта и само представители на знатни семейства могат да го носят. Първите споменавания на това растение и описания се срещат при Вергилий, който го описва като подправка за храна, а в Европа е пренесено от монаси през 9 век.
Чубрицата се използва широко не само в билколечението, но и в готвенето. Добавя се към печени зеленчуци, месо или топли салати. Тя е много ароматна, така че не трябва да се прекалява с дозировката ѝ.
Дори при билколечението чубрицата има няколко положителни ефекта. Хармонизира храносмилателната система и помага при метеоризъм и други неприятни храносмилателни проблеми.
Чубрицата има своите лечебни свойства, младите филизи на чубрицата съдържат много минерални соли, витамин С и каротин. Чубрицата също крие не по-малко ползи в своето етерично масло, мощен антиоксидант. Това е маслото, което придава на растението оригиналния аромат.
Чубрицата има следните ефекти върху тялото:
- лекува рани, спира кървенето, насърчава регенерацията на тъканите;
- унищожава патогенните микроорганизми и паразити;
- подобрява работата на червата, жлъчката, бъбреците;
- облекчава болката;
- понижава кръвната захар, ако сте склонни към диабет;
- тонизира тялото, премахва ефектите от хроничната умора и стреса;
В народната медицина чубрицата се използва като средство против повръщане, при заболявания на щитовидната жлеза, диабет, тахикардия, чревни колики, цистит, за изгонване на глисти, при артрит и за профилактика на рак. Всеизвестни са противогъбичните свойства на чубрицата.
В козметологията чубрицата се използва по-скоро като терапевтично дерматологично средство при лечение на кожни заболявания. Освежава кожата и изглажда бръчките.
От това растение често се приготвят лечебни отвари и тинктури, така че чаят с чубрица е не само вкусен, но и много полезен като подмладяваща напитка.
Тинктура от чубрица
Поставяме в съд и заливаме със спирт, за да потънат клонките чубрица. Затваря се съда и се оставя да престои на тъмно и сухо място за 3-4 седмици. Разклаща се добре всеки ден. След това се прецежда тинктурата и е готова да се използва.
Тинктурата от чубрицата може да се приема капка по капка след консултация с лекар или да се използва в домашна козметика.
Няколко народни рецепти
При кашлица се приготвя отвара от супена лъжица суха чубрица и чаша и половина вода. Пие се два-три дни, често на малки глътки.
Ако ви ухапе насекомо, разтрийте билките върху възпалената кожа. Това ще облекчи болката.
При болки в гърлото и венците се прави гаргара и уста с отвара от чубрица.
За намаляване на болките в ставите и лечение на кожни заболявания, правете вани с добавка на отвара от чубрица или етерични масла.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/horoskop/chubritsa-lechebni-svoystva/