Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Хороскоп
  3. Лечебни свойства на лимона

Хороскоп

Лечебни свойства на лимона

Лечебни свойства на лимона - Tribune.bg
Снимка:

Родината на лимона е Югоизточна Азия. Първото споменаване на лимон е свързано с името на фараона Менкауре, който пиел "еликсир на младостта", състоящ се от чесън и лимон.

Следващото споменаване на този плод, наречен "индийски ябълки", се появява при завръщането на войниците на Александър Велики при последното пътуване до Ойкумен. Лимоните са донесени в Европа от участници в кръстоносните походи.

Хората знаели за лечебните свойства на лимона от древни времена. Той е бил използван не само за лечение на настинки, но и за много други заболявания. Този цитрусов плод укрепва имунната и кръвоносната система, активира метаболизма, подобрява състоянието на кожата, косата и ноктите, избавя от  излишното тегло, насища организма с витамини и го подмладява.

Лимонът има множество ползи за здравето – богат е на витамин С, бори се със свободните радикали в клетките и помага на сърцето. Освен това понижава нивата на кръвната захар и е отличен съюзник в борбата с вирусите.

Лимонената киселина на лимона помага за предотвратяване образуването на болезнени камъни в бъбреците, а също така облекчава болката във възпалените синуси.

Лимонът е ценен за поддържане на стройна линия, защото ускорява метаболизма, но и за красотата, защото може да изсветли петната по кожата, да намали омазняването на косата и да премахне брадавици.

Лечебни свойства на лимона:

Укрепва имунната система

Всяка сутрин чаша прясно изцеден лимон с хладка вода може да засили защитните сили на организма и да засили имунната ви система. Лимонът има своите лечебни свойства, от една страна, благодарение на високата концентрация на витамин С, а от друга – на калия, който се съдържа в плода. Диуретичният ефект на калия прочиства пикочните пътища и натрупаните токсини се елиминират от тялото.

Помага при стомашни и чревни болести

Поради високите си противовъзпалителни свойства, лимонът може да бъде полезен лек при болки в стомаха, диария или повръщане. За да може лимонът да развие напълно лечебните си свойства, трябва да се пие на малки глътки: за целта сокът на половин лимон се разрежда с хладка вода. Тази смес се бори с вируси и бактерии. Така че, ако се страхувате, че сте получили леко хранително отравяне, токсините и бактериите ще бъдат елиминирани по този начин.

Има отхрачващ ефект

Лимонът проявява лечебни свойства при кашлица или хрема. Чаша горещ чай с лимон може да помогне за изчистването на дихателните пътища. Но също и при астма или бронхит плодът носи облекчение и лечебните свойства на лимона се усвояват бързо.

Намалява нивото на холестерола и кръвната захар

Ако имате проблеми с високите нива на липидите в кръвта, прясно изцеден лимонов сок определено е решението. Дори ако нивото на кръвната захар е твърде високо, лимонът е истинско чудодейно лекарство. Освен това лимоновият сок действа ободряващо и стимулиращо върху метаболизма.

Съвременните лекари съветват да се изплакват гърлото и устата с воден разтвор на лимонов сок при възпалителни инфекции, както и да се правят лосиони от лимонов сок за гангрена, хемороиди и гъбични кожни лезии. Неслучайно козметолозите препоръчват да избършете лицето си с лимонова вода или лосиони, съдържащи лимон - те перфектно избелват кожата.

Според проучвания, цитрусовите плодове съдържат ценни лекарствени съставки, които могат да подкрепят лечението за рак. За разлика от химиотерапията, цитрусовите плодове са в състояние да убиват раковите клетки, без да атакуват здравите клетки.

Яденето на няколко резенчета лимон дневно или пиенето на чай с лимон е полезно. Това повишава устойчивостта на организма, предпазва от стрес. Можете да използвате следната рецепта за приготвяне на тонизираща напитка: Смесете изцедения сок от 3 лимона с 3 супени лъжици мед и изпийте на глътки. Такава напитка перфектно възстановява силата, облекчава умората след упорита работа.

Елексир на младостта: Смесете лимонов сок със слънчогледово масло в съотношение 1: 2 и приемайте по 1 чаена лъжичка на празен стомах дневно.

При начални форми на хипертония, женски неразположения и проблеми с щитовидната жлеза използвайте следното лекарство: смесете половината лимон, настърган с кората, със захар и приемайте по една чаена лъжичка три пъти на ден.

Веднага след събуждане и преди закуска трябва да изпиете чаша топла вода с няколко резенчета лимон. Тази напитка ще събуди тялото, ще го насити с витамини и микроелементи и ще „подтикне“ метаболизма, принуждавайки тялото да губи енергия по-бързо и следователно да изгаря мазнините.

Въпреки невероятните лечебни свойства на лимоновия сок и лечебните свойства на лимонената кора, редовната консумация на плодове, разбира се, не замества общите медицински грижи за някои заболявания, но жълтият плод със сигурност може да има поддържащ и лечебен ефект.

Противопоказания: Въпреки че впечатлението е, че лимонът е всемогъщ, диетолозите предупреждават, че има определени категории хора, които не трябва да прекаляват с лимона.

Според специалисти цитрусовите плодове са най-опасни за хората с гастрит и други заболявания на храносмилателния тракт. Лимонът стимулира производството на солна киселина в организма. Когато попадне в стомаха на пациент с храносмилателни проблеми, киселинността се повишава още повече, което причинява не само дискомфорт, но и влошаване на здравословните проблеми.

Това съдържание и съвети предоставя само обща информация и по никакъв начин не е заместител на квалифицирано медицинско мнение.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети