Лют червен пипер: ползи и вреди
Лютите червени чушки се използват широко както в кулинарията, така и за приготвянето на лечебни и козметични препарати, смеси и тинктури. Може да се използва и на прах.
Експерти от Медицинския колеж „Ларнер“ към университета във Върмонт потвърдили уникалните свойства на лютите чушки.
По-конкретно, яденето им е свързано с 13% намаляване на общата смъртност (главно при сърдечни заболявания или инсулт). Експертите са разполагали с данни за над 16 хиляди американци, чието здраве и диета изучавали повече от 20 години.
Механизмът, чрез който пиперът може да удължи живота, все още не е напълно изучен. Но основните лечебни свойства на продукта, смятат изследователите, са свързани с капсаицин, изгарящо вещество, намиращо се в чилито. Пикантността му се определя от него. Лютият червен пипер е уникален със супер високото си съдържание на витамин С – в него има дори повече, отколкото в цитрусовите плодове. Пиперът съдържа етерични масла, витамини В1, В2, С, Р, сяра, натрий, фосфор, калций, желязо, силиций, хлор, калий, каротин, захар, азотни вещества, ликопен.
Американски изследователи посочили няколко причини за включване на люти чушки в диетата. Според тях това е полезно за сърцето, облекчава болката и намалява възпалението, има антибактериални свойства, унищожава раковите клетки и понижава кръвната захар. Също така помага за изгарянето на излишните мазнини. Зарежда с енергия, дава физическа издръжливост. Помага при отслабване, тъй като подобрява метаболизма. Намалява кръвното налягане. Смята се също, че оказва влияние като афродизиак.
Използването на червен лют пипер спомага за повишаване на имунитета и активира работата на панкреаса. Той се бори с респираторни заболявания: лекува настинки и облекчава ринита. Пиперът разрежда кръвта, помага на тялото да усвоява по-добре храната и предотвратява сърдечно-съдови и онкологични заболявания.
Използва се като компонент на лечебни смеси и тинктури за нормализиране на местния кръвен поток, борба със ставни заболявания, подагра и ревматизъм и облекчаване на възпалението. Козметиката, съдържаща лют червен пипер, има подмладяващ ефект и предотвратява преждевременното оплешивяване.
Не трябва да се приема лютият пипер на гладно. Желателно е да го изключите от диетата, ако страдате от заболявания на стомашно-чревния тракт. Това се дължи на факта, че пиперът дразни лигавиците. По същата причина е необходимо да се избягва попадането на червен пипер в очите, след готвене на този зеленчук трябва добре да се измият ръцете.
В някои случаи консумацията на люти чушки е противопоказана. Например при язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит с висока киселинност и язвен колит.
Ако няма противопоказания, може да го използвате по следния начин:
За намаляване на холестерола, който е причина за сърдечни проблеми
Смесете половин чаена лъжичка лют червен пипер на прах в 1 чаша топла вода, добавете две лъжици ябълков оцет и една супена лъжица мед и пийте два пъти дневно.
За облекчаване на мускулни и ставни болки
Може да си направите домашен болкоуспокояващ мехлем. Смесете ½ чаена лъжичка лют червен пипер с 2 до 3 супени лъжици затоплен зехтин или кокосово масло. Намажете засегнатите от болката зони, изчакайте 20 минути и изплакнете. Прилагайте до изчезване на болката.
При болки в гърлото
Смесете ½ чаена лъжичка лют червен пипер на прах в 1 чаша топла вода. Правете гаргара с тази смес 3 до 4 пъти на ден, докато болките в гърлото отшумят. Не го прилагайте на малки деца.
Помага при лечението на настинки
Лютият червен пипер има противогрипно действие и осигурява бързо облекчение при настинка. Смесете ¼ чаена лъжичка лют червен пипер на прах и смлян джинджифил с 1 супена лъжица мед и ябълков оцет. Добавете ½ чаша топла вода към сместа и пийте два пъти дневно.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/horoskop/liut-cherven-piper-polzi-i-vredi/
Коментари (0)
Добави коментар