Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Хороскоп
  3. Музикотерапия

Хороскоп

Музикотерапия

Музикотерапия - Tribune.bg
Снимка:

Музикалната терапия е едно от най-популярните направления на алтернативната медицина

Лечебните свойства на музиката, очистващи душата и тялото, били известни още в дълбока древност. Така например в Персийското царство с помощта на специално подбрани мелодии прогонвали тъгата и успешно лекували нервни и сърдечни заболявания. Гърците с музика изцелявали раните на героите си.

В края на ХІХ и началото на ХХ в. било открито, че музикалните звуци заставят да вибрира всяка клетка на нашите органи и тъкани. С помощта на електромагнитните вълни се изменят артериалното кръвно налягане, сърдечната честота, ритъмът и дълбочината на дишането. Една музика предизвиква чувство на паника и страх, друга обратно, действа благоприятно на централната нервна система, а значи и на целия организъм. Това е доказано и върху растенията. Така мимозата от мажорните мелодии расте по-бързо и даже разцъфтява две седмици по-рано.

Лечебната музика притежава колосален потенциал върху самолечението на човека. Тя неутрализира негативното действие на лекарствата. Допитване, направено от психолози от Университета Дюк в САЩ, показва, че хората определят т.нар. музикална терапия като “най-лесния и приятен вариант за лечение: слушаш си музика и с всяка минута ставаш по-здрав”.

Музикалната терапия е едно от най-популярните направления на алтернативната медицина. В Китай в масови мащаби се пускат за очистване и лечение на душата и тялото музикални албуми с наименования като: “Безсъница”, “Мигрена”, “Черен дроб”, “Бели дробове”, “Сърце”. Те заменят таблетките на болните и даже билковите смеси.

Винаги можете да започнете с Моцарт. Освен това той стимулира умственото развитие на децата. Правени са опити, че крави, които слушат Моцарт, дават повече мляко, а грозде, което расте на същия музикален фон, дава най-доброто вино.

Ето списък на още лечебна музика: “Аве Мария" на Шуберт, "Лунната соната" на Бетовен, "Лебед" на Сен-Санс, "Снежна буря" на Свиридов. Тази музика, както и бодрите произведения на Чайковски, Пахмутов, Таривердиев избавят човек от неврози и раздразнителност. За стимулация на творческия импулс се препоръчва “Марш” на Дунаевски, “Болеро” на Равел, “Танц със саби “ на Хачатурян. Пълно отпускане дава “Валс” на Шостакович. Нормализира се кръвното налягане и сърдечната дейност под звуците на “Сватбения марш” на Менделсон. Нормализира съня и работата на мозъка сюитата “Пер Гюнт” на Григ. Проблемите с потентността ще оправи “Венисбергската сцена” на Вагнер. Ако сте потиснати, слушайте валсовете на Чайковски и “Пролет” на Вивалди.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (4)

Гергана Гацева Чудесна статия! Благодарности и от мен!
Бъди жива и здрава, Ивелина!
06.11.2019 17:13 / Отговор
И.П. Благодаря!
08.11.2019 14:50
Христова Благодаря ви, много ми помагате с вашите статии. Поклон
06.11.2019 18:12 / Отговор
И.П. Благодаря!
08.11.2019 14:51

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати