Религията през призмата на зодиака
Според астрологията религията и църквите се отнасят към епархията на Юпитер, който пък управлява Стрелец, но също и Рибите, най-мистичния знак от зодиака. Там дели властта си с Нептун - планетата, която чрез пречистване издига човек до по-високо духовно равнище.
Преценявайки степента на влияние на тези две планети Юпитер и Нептун в хороскопа на дадена личност, може да се отговори защо един човек вярва в Бога или във Висшият разум, а друг не вярва. Ако избраната от човека религия носи мир в душата му, влива успокоение и вяра, то значи изборът е направен правилно.
В Християнството духът на Овните се забелязва още при кръстоносците в техният порив да освободят Гроба Господен в Палестина. Овен се управлява от атеизма, но като вяра са най-близко до езичеството.
Религиозният апогей на Телеца е култът към Златният Телец в древен Египет, където се съхранявали гробници на свещени бикове. Телците намират своето място и в индуизма, където един от главните богове - Вишну, олицетворява живата природа и със своето миролюбие и топлина е сходен с Венера - управителката на знака.
За религията на Близнаците може да се назове древногръцкото питагорейство, тясно свързано с математиката. Питагорейците са смятали числата за същността на нещата и за елементи, от които е съставен светът. Вселената за тях е хармонична закономерност на битието.
Към Рака се отнасят най-древните форми на религията – култът към предците, поклонение пред тотемите и явленията на природата. Това е естественият фетишизъм, намиращ се в човек на равнището на подсъзнанието, което се управлява от Луната, управителка на Рака. Различните предзнаменования, поличби и суеверия също се отнасят към епархията на Рака. А Луната символизираща душата, води до нейното преселение, т.е. реинкарнация. Дълбочината и съзерцателността на Рака, неговият стремеж да се слее с природата, намират своята религиозна нишка в дзен будизма, индуизмът, суфизмът и будизмът. Тъй като Юпитер екзалтира в Рак, този знак се отнася към най-религиозните, но вярата на Раците не е показна. Тя се съхранява в тайника на душата.
Лъв е знак светски, слънчев. Неговата стихия са празниците, приказките. За това на хората родени под този знак повече подхожда митологичната религия. Античният пантеон много добре се вписва в светската култура. Земният, бохемски дух на гръцките и римските богове е твърде близък до царствените Лъвове, които са склонни да се възприемат като богочовеци. Техен небесен аналог е богът Слънце – Хелиос, разхождащ се по небето със златна колесница. Земният им събрат е Херакъл с лъвската кожа на плещите, станал равен с боговете заради своите подвизи. Сърцето на Лъва не е безразлично и към индуизма и будизма - цялото разнообразие на пантеона и свободата да се покланяш на всяко божество. На Лъвовете им трябва богат избор. Те не търпят ограничения. Златният Буда разкрасяващ храмовете – дворци, тетрализираните процесии са типично по Лъвския вкус.
Девите със своят практицизъм предпочитат протестантските течения - лютеранството, методизма. Меркурий отговаря на търговията, от тук вероятно и разпространението на протестантството в средата на търговците и буржоата. Протестантите свели до минимум католическите празненства. Смятали за безсмислено почитанието към иконите и светиите, низвергнали авторитета на римския папа. Девите не обичат подчинението. Под девиза на Девата “по-простичко и по-скромно” идва отказа им от излишества и естетическите разхищения в обредите. Доколкото Юпитер и Нептун са чужди на този знак, дълбоката вяра в Девите рядко се среща.
Везните са идеалисти-космополити. Те се интересуват от формално естетическата страна на религията. Близки до Везните учения са израсналите на китайска почва конфуцианството и даоизмът. Не случайно Везните се считат за зодиакален символ на Китай. Конфуцианството подобно на Везните е родено под знака им. Идеалната структура на обществените и семейните отношения съгласно учението на Конфуций, трябва да стане без намесата на сила (грубостта отвращава Везните), на основата на хуманност и естествени закони. Царството на строгата хармония - това е идеалът на Везните за световен порядък. Отразено е и в даоизмът, където животът на хората се направлява от универсалният закон - пътят Дао, където тънка граница отделя смъртните от безсмъртните.
Скорпионите ги привлича католицизмът, което е поставило акцент на страданията на човека. Пурпурна светлина озарява Скорпионската съдба на всички мъченици на вярата, защото техният девиз е “радост чрез страдание”. А на противоположния полюс като отражение на нисшето начало на Скорпион - жестоки мъчения на инквизицията, разврата на монарсите, мръсните интриги, продажба на индулгенции. Греховете се изкупуват за сметка на заслугите на светците, които се съхраняват в небесната банка. Ненапразно католическата църква е съсредоточила в своите ръце огромни богатства и стои даже над кралете - Скорпионът отговаря за финансите и банките.
Стрелец като знак на вярата и идеологията събира в себе си всички религиозни течения. Лично “Стрелцовски” може да се нарече култът към Митра - богът на светлината, чистотата в древна Персия и Индия. И по-късно се разпространил в Римската империя. От Митра е преминало в християнството причастието с хляб и вино, празнуване на неделята, учението за идването на Спасителя, небесният Съд и прочее. Огненият характер на Стрелците е родствен със зороастризма, създаден от Заратустра. За това учение е характерно борбата между две начала - доброто и злото, поклонението на огъня, осъждане на кървавите жертвоприношения. Главният зороастрийски бог Ахумазда води непримирима борба с носителя на злото Ангра-Маню. В това вечно сражение се отразява войнственият идеализъм на Стрелците, техният стремеж да построят съвършеният свят. Стрелците са податливи на магически въздействия, в резултат, на което страдат, най-вече здравето им.
Управителят на Козирог Сатурн управлява съдбата и символизира мъката. Неслучайно близкият на Козирог ламаизъм е пуснал корени по върховете на Тибет. Това е клон на будизма, целият построен на конкретни практики и обреди, водещи до нирвана. Всички привърженици на тази система- монасите, съставляващи привилегировано съсловие, също в духа на Сатурн, стигат до йерархия и отшелничество. Съгласно ламаизма, във висшите лами са се въплътили божества и всеки вярващ е длъжен да има наставник лама и безпрекословно да следва неговите съвети. Това много подхожда на Козирога - той е материалист и на него са му нужни богове тук на земята. Сатурнианската суровост се отличава с калвинизъм, в основата на който лежи учението за абсолюта, предопределението на хората - едни ще се спасят, други ще загинат. Светски аскетизъм, строго изпълнение на догмите, безпощадност към еретиците - това са истински Сатурниански заповеди на калвинизма. Козирозите са подвластни на всякакви чародейста и нищо не може да ги спаси от магически въздействия.
Водолейската идея за универсалност носи в себе си християнството въобще и православието в частност. Нито една религия и християнството в т.ч. изначално не е претендирала за ролята на всеобща вяра и не е имала толкова широко разпространение. Принципно новото е било това, че християнството се обръща не към хората на определено племе, не към избран народ, а към всички угнетени от Римската империя. Християнството по Водолейски е открито и много е заимствало от други, по-ранни учения. Тази религия дава силен акцент на човешкото съзнание. Управителят на Водолей – Уран, символизира висшия разум, който е абсолютно нематериалистичен. Християнството приема главната Водолейска ценност- свободата, провъзгласявайки, че човек е свободен да се стреми към Бога или да се откаже от него. Водолей е най-много подвластен на магически въздействия.
Риби - Този Нептунов знак е пропит с илюзии и окултизъм. До колкото мистичен ореол обкръжава всяка религия, Рибите, както и Стрелеца се считат за носители на вярата като цяло. Най-близката им религия е юдаизмът, понеже Рибите покровителствуват евреите. Юдаизмът прохожда от древноеврейските вярвания. В продължение на векове жреците възхвалявали бог Йехова, подчинявайки му другите богове. Това многобожие постепенно е преминало в монотеизъм. Рибите предпочитат главно еволюцията. На гребена на вълната остава един Бог. Но многостранността на Рибите с времето породила кабалистиката, разтворила в утробата на юдаизма частица от исляма, халдейска теология и гръцката философия. Кабалистите разработили особена символика за тълкуване на свещените текстове, където всяка дума и число придават мистично значение. Всичко това наред с признанието на магиите, осветена с Нептуниански оттенък кабалистика, размива границите между окултизъм и религията.
Превод от руски
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/horoskop/religiyata-prez-prizmata-na-zodiaka/
Коментари (0)
Добави коментар