Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Хороскоп
  3. Въображението може да промени световъзприятието

Хороскоп

Въображението може да промени световъзприятието

Въображението може да промени световъзприятието - Tribune.bg
Снимка:

Учените са открили, че въображението може да променя нашето световъзприятие.

Всеки човек има места, които са му особено скъпи, тъй като са оставили приятни спомени: училищен двор, старият сенчест парк или пейката в края на улицата, където е направено първото любовно признание. След такова събитие положителните емоции започват да се свързват с място, което преди това не е означавало нищо за човека.
Учените от две институции веднага решили да разберат дали с помощта на въображението е възможно да се придаде на всяко място особена значимост. За тази цел, Роланд Бенуа и Филип Паулус от Института за когнитивна наука и неврология на Макс Планк заедно с Даниел Шакър от Харвардския университет провеждат експеримент. В резултат на това психолозите са стигнали до заключението, че това е възможно.

По време на проучването участниците били помолени да посочат няколко места, които не им причиняват никакви емоции, и да си спомнят хора, които харесват. След това, по време на сеанса, всеки субект е бил помолен да си представи среща с човек, скъп за него в това обикновено място. Например, фантазията на водещия автор на изследването, Роланд Беноа е била свързана с малката му дъщеря. Представял си как те се качват на асансьора до покрива на своя изследователски институт и се възхищават на красивата гледка отгоре.

След въображаемите ситуации на участниците в експеримента е предложено отново да оценят местата, които преди са били наричани неутрални. Оказва се, че отношението към тях след „въображаемата визита” става много по-топло.

Благодарение на данните от ЯМР сканирането, учените успели да определят как работи въображението. Според изследователите, процесът е локализиран във вентромедиалния префронтален кортекс, където се съхранява информация за хората около нас, местата и тяхното значение за нас. Когато участниците в експеримента мислят за тези, които обичат, томографът регистрира повишена активност в тази област на мозъка.

Експериментът се провежда, за да се установи дали хипотетичните събития могат да повлияят на емоционалния фон на човека по същия начин, както реалните събития.
Изследователите стигнали до заключението, че с помощта на въображението човек може да придаде значение на места, които не са били важни за него преди това и по този начин да променят световъзприятието си до по-положително.

Според Беноа също така е важно да се разберат последиците от негативните мисли, които често посещават хората, страдащи от депресия. Сега експертите имат намерение да разберат дали такива размишления водят до обезценяване на онези аспекти от техния живот, които са действително неутрални или дори положителни.

Пълната статия за резултатите от тази работа е публикувана в списание Nature Communications.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети