Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Ако Гешев беше избран днес, дали щеше да е трън в очите на управляващите?

Мнения

Ако Гешев беше избран днес, дали щеше да е трън в очите на управляващите?

Ако Гешев беше избран днес, дали щеше да е трън в очите на управляващите? - Tribune.bg
Снимка:

Активността на главния прокурор още от встъпването му в длъжност стимулира невиждани политически атаки

„Всяка седмица събирам и ДАНС, и Бойко Рашков и им казвам: Нямаме време. Трябва да действаме така, че да имаме реални арести. Хората искат реални арести“ - думите са на премиера Кирил Петков от началото на февруари и се отнасят до позицията му за борбата с престъпността в България.

Парадоксално, но в същата си публична изява премиерът нееднократно споменава името на главния прокурор Иван Гешев с искане на неговата оставка. Главният прокурор, в чийто мандат поредица недосегаеми икономически мастодонти, близки до политическата класа у нас, бяха обвинени и изправени на съд. Магистратът, който преди това ръководеше Специализираната прокуратура, който стана зам.-главен прокурор и по чието време бяха обвинени фигури като Маринела и Ветко Арабаджиеви, алкохолният и цигарен бос Миню Стайков, милионерското семейство  Баневи, бившият министър на околната среда и водите Нено Димов, съветникът на държавния глава по сигурността и отбраната Илия Милушев и секретарят по правни въпроси и антикорупция Пламен Узунов, бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови, както и хазартният бос Васил Божков.

Така излиза, че „арестите“ и активността, за която Петков говори, всъщност са факт от вече близо 3 години и то благодарение на действията и непопулярните решения, които взема Иван Гешев и екипът му. Същият човек, на когото Петков и определени кръгове, негласно свързани с част от цитираните по-горе обвиняеми и подсъдими, в момента искат оставката без основателни мотиви за това.

Нека за миг си представим, че главеният прокурор, който е тема № 1 за премиера и ръководеното от него правителство на фона на вълна от кризи във всички държавни сектори, беше избран не в края на 2019 г., а днес.

Какви ли щяха да са коментарите и оценките на Петков за тези разследвания, за потвърдената наскоро от Върховния касационен съд присъда на бившия депутат от ГЕРБ Живко Мартинов? Каква ли реакция щеше да има по повод внесения обвинителен акт срещу бившия действащ министър Нено Димов, обвинен още докато заема ръководната длъжност за водната криза в Перник?

Как ли щяха да реагират Петков и коалиционните му партньори от „демократичната общност“ на поредицата разкрития на руски шпиони у нас, в това число български високопоставени военни и руски дипломати? От края на 2019 година до днес от страната ни са изгонени 10 руски дипломати, заподозрени в извършване на нерегламентирана дейност  в противоречие с Виенската конвенция за дипломатическите отношения. Междувременно бяха повдигнати обвинения и на 8 българи във връзка с разследванията на обвинението за шпионство, сред които високопоставени служители на Министерството на отбраната, генерали, политически лица.

Отговорът на тези въпроси е много прост - Петков и кабинетът му щяха, ако са обективни, да поставят Иван Гешев на пиедестал заради изброените дотук постижения, стига той да беше избран днес под давлението на новата власт и най-вече, „ако беше от нашите“. Единственият грях, който Иван Гешев има като магистрат и ръководител на прокуратурата е, че беше избран при предишната власт, с която настоящата открито воюва. И макар че този избор на главен прокурор, а също и на председателите на ВКС и ВАС се прави не от политическите елити, а от независимия орган - Висшия съдебен съвет – новата власт напада конкретно Гешев, просто защото не го е назначила еднолично тя, както се случи с чистката по ръководните постове в МВР, службите и други важни за националната сигурност постове в държавата.

Макар че Гешев се оказа може би най-изслушваният и привикван за отчет в Народното събрание главен прокурор, не е пресилено да се каже, че под негово ръководство прокуратурата доказа, че е по-близо до хората и нуждите им от политиците и техните партии, които са в ступор от нестихващите кризи. Така се оказа, че настоящият главен прокурор по неволя е изпреварил времето си, а активността му още от встъпването му в длъжност започна да стимулира невиждани политически атаки. Причината – още от началото беше ясно, че той няма да дели нарушителите на закона на „наши“ и „ваши“, а ще действа еднакво спрямо всички, без значение от партийната им принадлежност и средствата в банковите им сметки.

Така че, светът и „арестите“ не започват с Вас, г-н Петков. Правоохранителната система отдавна я има и ще работи и след като не сте вече премиер. Единственият ход в полза на обществото е да работите като екип с нея, за да не се наложи да си отидете преждевременно от власт.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети