Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Симов за Петков/Василев: Още са в меден месец с медиите, жените слюноотделят, но е време за конкретните им отговори

Мнения

Симов за Петков/Василев: Още са в меден месец с медиите, жените слюноотделят, но е време за конкретните им отговори

Симов за Петков/Василев: Още са в меден месец с медиите, жените слюноотделят, но е време за конкретните им отговори - Tribune.bg
Снимка:

Кирил Петков и Асен Василев решиха да се хвърлят в политиката, а социологическите агенции започнаха да ги мерят още преди да са обявили намеренията си и да са напуснали постовете си на служебни министри. „Продължаваме промяната“, както решиха да се казва проектът им вече официално обяви коалицията си с „Волт“ на Настимир Ананиев и малко известната партия СЕК. И докато за момента Петков/Василев „печелят“ около 9 процента според някои проучвания, бившият икономически министър на Радев обяви, че ако продължават така е възможно да стигнат и 30% на изборите. Стана известно също така, че хора от администрацията на президента са обикаляли структурите на БСП в полза на новия проект. Дали това е заплаха за социалистите и как гледат на новоизгряващите политици попитахме депутатът от БСП Александър Симов. Ето какво сподели той пред медията ни:

- Г-н Симов, новият проект „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев направи заявка за 121 места в следващия парламент, а междувременно има опашка от кандидат коалиционни партньори, които искат да се качат на бързия влак за новите избори?

- Всеки има правото да опита и да даде най-доброто от себе си, за да спечели доверие. Това е нормална процедура. Ние живеем в телевизионна демокрация. Телевизионните образи се котират много по-добре от политическите такива. За да бъдем по-сериозни в коментара, трябва да признаем, че има сериозно разминаване между политическите заявки и това, което българските избиратели показват. На терен има все повече хора, които размахват ръце и искат 121 депутати, а същевременно виждаме, че българите гласуват все по-фрагментирано, не позволяват една партия да има доминиращо влияние, отчитайки, че рано или късно в българския политически процес ще се възобнови диалогът.

Много ми е забавно да гледам тези нови спасители, защото в не толкова краткия си живот съм гледал спасители до повръщане – от Иван Костов през Симеон Сакскобургготски, Бойко Борисов, Слави Трифонов, а сега виждаме двамата харвардски възпитаника. Честно казано за мен единственият смисъл на тяхната заявка – „Търсим 121 души“, е ние ще търсим разговори с коалиции и партии, с които можем да постигнем такова мнозинство. Но тупането в гърдите, че те излизат на терен и изведнъж намират 121 почтени хора, на мен ми изглежда твърде телевизионно. Но дайте да не се лъжем, в България това работи! До преди няколко години щях да ви кажа, че това са абсурди и т.н., но вече е налице ситуацията, при която много избиратели са готови да мислят с телевизиите, а не с главите си.

- Какво реално свършиха тези бивши служебни министри на терена на държавното управление, защото високите цени на тока продължават да растат, а индустрията очаква 500 лв. на МВч. в края на годината, които не може да плащат? Изтърваха ли според вас икономиката, за да гонят политиката?

- Това е важният разговор, но в България се оказа, че няма никакво значение какво си направил в реалността, важно е как те представят медиите. Казвам го с тъга. трудно ми е да повярвам. Аз за себе си тръгнах тези дни да обобщя свършеното от Кирил Петков и Асен Василев. Не казвам, че не са свършили нищо – действията в ББР и други неща, но като цяло мога да направя едно-две тиренца за всеки и оттам нататък не знам какво повече са постигнали. Същевременно в телевизионния свят, в който живеем, за тях се говори като супер успешни министри, супер амбициозните хора – за три-четири месеца направили това, което всички партии за много години не са успели да направят. И това нещо ме хвърля в ступор, защото когато човек се събуди в реалния свят вижда, че има много процеси, които стават, въпреки че е било възможно да се реагира по-адекватно. Проблемът е, че ние живеем в политическа реалност, в която няма никакво значение какво си направил, а какво медиите са казали за теб. Това е плашещото.

- Мен ме плаши реакцията на политици с история, които са на опашка за кандидат коалиционни партньори на новия проект. Може някой да се заблуждава от телевизионния екран, но Мая Манолова, например, беше и омбудсман, и е наясно с проблемите на хората?!

- А кога Мая Манолова откри, че е в една лодка с „Демократична България“, например? Защото си спомняме не толкова назад в историята, когато техни представители бяха превърнали Мая Манолова в Сатана – преследваха я в софийските улички и не ѝ даваха да си хване едно такси като хората. За мен това, което правят Мая Манолова и други като нея, е, че не си дават сметка за поредния телевизионен спасител, а това е техният опит за оцеляване. Защото виждаме, че появата на нова телевизионна партия на терен, широко разбърква политическия пейзаж, спря възхода на „Демократична България“, промени някои процеси. Според мен всички тези призиви – „Дайте да се коалираме, дайте заедно да сме първа политическа сила, заедно да променим България“, не е нищо друго освен казано с друго изречение – „Асен и Кириле, спасете ни. Не ни унищожавайте електоралните резултати“. Само на това го отдавам, а не на някакво размишление знае ли Мая Манолова какво са постигнали те или не.

- Да очакваме ли г-жа Нинова да се обърне към президента „Румене, кажи си“ по отношение на тази нова партия?

- Мисля си, че този разговор вече е воден. Представителите на БСП попитаха президента и аз на този етап намирам отговора за задоволителен. Румен Радев каза, че не стои зад тези хора и с това този разговор приключва.

- Той е спрял неговите хора да участват в този политически инженеринг?!

- Аз не вярвам, че Румен Радев стои зад тази партия. Тя дава своите заявки, но предстои да видим как ще осъществи част от тях. Не ми се вярва, че президентът стои зад нея. Сега хора от президентството може да участват в този проект или да му помагат, но както се казва – демокрация е. Единственото, за което настояваме ние, ако ще бъдем в състезание с тази партия, нека да го водим на терена на реалната политика. Има конкретни теми, по които те трябва да бъдат питани – действията, които държавата трябва да предприеме в икономиката, укротяването на високите цени, ще пуснем ли Северна Македония да преговаря с ЕС, Истанбулската конвенция. Още са в меден месец с медиите, приемаме факта, че всички млади жени слюноотделят пред Кирил Петков, няма лошо, но е крайно време да спрем с това възхищение и да търсим от тях конкретни отговори.

- Проучванията, обаче, показват, че ГЕРБ ще е първа политическа сила, на новия проект дават 9%, как ще се състави правителство?

- ГЕРБ ще са първи, защото партиите на промяната се провалиха, няма нищо драматично. Аз разчитам, че появата на този нов субект, появата на нова партия ще позволи в българското политическо пространство да се възстанови диалогът. Да се покаже, че може да се говори, когато позициите са различни, но да се търсят онези неща, които са общи. В този смисъл не съм загубил надежда, че е възможно управление, което да покаже на ГЕРБ, че в България не всичко се свежда до Бойко Борисов. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети