Антрополог: Без прочит на настроенията трудно ще се върви напред, трудно политиците биха планирали правилно
Коментар на антрополога Светослав Стамов
Източник: Фейсбук
Графиките са от сайта на „Алфа рисърч“. Да обърнем внимание на първите две от тях, за да си онагледя наблюдението. Първата е на ППДБ лидера К. Петков. Втората е на Борисов.
На какво искам да обърна внимание от многото нюанси във всяка графика? Графиката на Петков (одобрение /неодобрение) в сравнение с Борисовата, е, това, което ингилизите наричат "скечи" - тя е равномерна, без резките промени, нагоре-надолу, типични за Борисовата, където има разлика в процентите буквално от ден до другия - при Петков няма такова нещо.
Всички графики на други политически лидери са един от двата типа - скечи „а ла“ петков и назъбени „а ла“ Борисов. Причината е, че общественото внимание следи далеч по-интензивно всяка дума и действие на Борисов - а е казал/направил нещо, а е сложил 5% одобрение/или 5% неодобрение.
При Петков няма такова нещо. Той е извън наблюдението на народното око, възприеман е само на едро и независимо какво казва/прави действията му нямат незабавен ефект и не променят представата на българина за Петков, която, да припомня, е 60% неодобрение и 14% одобрение; на Бойко Борисов е 25% одобрение, 50% неодобрение, но това е днес, още утре може да е друго, в зависимост какво е казал/направил днес.
Имам чувството, че българинът смята, че е преценил Кирил Петков доста отдавна и го смята за предвидим като поведение, поради което нищо, което Петков казва/прави, българина не му обръща особено внимание - респективно нагласите към Петков са същите от доста време. Или, с други думи, българинът не се интересува какво казва/прави Петков, по някаква причина не му е важен. Докато на Борисов следи всяка дума и реагира на нея, позитивно или негативно.
Сега нататък - Румен Радев. Неговата графика като интензивност е подобна на Борисовата - светкавични промени, нагоре-надолу, т.е. българинът внимава какво прави Радев, подобно на какво прави Борисов, но, да уточня, с Радев внимава малко по-малко, смятайки също, че го е опознал, но Радев си е от категорията на Борисов като обществено внимание.
Сега да погледнем графиката на Слави - копие на Петков, или никакъв интерес на българина какво бил казал или направил Слави от доста време - то няма ефект на мнението на българина в/у него, графиката показва пълна липса на интерес в обществото към какво бил казал Слави или ИТН.
Не ми вярвате - ми погледнете графиката, уважаеми итнейци, и си дайте сметка кои сте и къде сте и кой, колко точно му е през *** за вас. И това не го казвам аз, не, казват го графиките на „Алфа рисърч“, ако можете да ги четете, ама, можете ли? Сигурно, сигурно.
Следващите - лидерът на БСП. Въпреки малкия си резултат, виждаме, че лидерите на БСП са следени с огромно внимание от обществото, там графиките са ясно назъбени, т.е. БСП остава в центъра на обществения интерес и той е несъпоставимо по-висок към нея, отколкото към ИТН или, изненадващо за мен, ППДБ. И т.н…
Тема за размисъл е това за политически лидери. Разбира се, изненадващите разлики в народното отношение могат да имат и съвсем друго обяснение и то да е вярното - примерно, медиите следят по-фокусирано Бойко, БСП и Радев и ги подлагат на по-интензивни, ежедневни атаки, които манипулират общественото мнение и това е, което виждаме, докато крайностите на медиите по отношение на ИТН и ППДБ са спестени, което се отразява и на обществения им имидж, който не се влияе толкова от неутралното отразяване, стои си, бавно и плавно, ами, всъщност все по-негативен.
За съжаление, няма нито един с одобрение, по-високо от неодобрението, а точно такъв ни е нужен в момента - с максимално малко неодобрение, одобрението няма значение в случая на криза. Най-високо ранкиран (най-малко неодобрение) е Румен Радев, следван от Бойко Борисов и, ами, Корнелия Нинова, ти да видиш. От по-второстепенните с най-малко неодобрение са Росен Желязков и Мария Габриел, при които неодобрението е само 25%, ти да видши.
Ами, не знам, но без прочит на настроенията трудно ще се върви напред, трудно политиците биха планирали правилно. За съжаление последната фаза на графиките май е март тази година, много вода изтече.
П.С. - показателно е отношението на българина към думите и действията на Костадинов, ако погледнем неговата графика, а именно - никакво. Няма абсолютно никакво отношение какво прави и казва, ако ще на две да се сцепи - това ни казва графиката, не аз. Всички графики са в сайта на „Алфа рисърч“, който иска може лесно да ги види и „прочете“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/antropolog-bez-prochit-na-nast/