Балабанов пред Tribune: Мнозинството в правна комисия направи услуга на „Възраждане”
Трябва ли да се проведе референдумът за еврото и защо мнозинството в парламента прави услуга на вносителите му от партия „Възраждане“ Tribune.bg разговаря с народния представител от ИТН Станислав Балабанов.
Г-н Балабанов, както прогнозирахте правна комисия се произнесе срещу провежането на референдума за отлагане на приемането на еврото у нас след 2043г.! Приемате ли мотивите?
Не, разбира се, защото инициативният комитет е успял да събере нужните по закон подписи, а ГРАО потвърди истинността им. Доколкото си спомням става дума за 470 000 подписа, така че повече от логично е този референдум да се проведе.
А как ще гласуват българските граждани?
Аз ще отида на този референдум и ще гласувам с „Не”, защото това е моята гражданска позиция. Хубаво е да има референдуми по принцип, за да може българите да бъдат питани и по този начин да участват пряко в управлението на страната, да изразят собствената си воля. За съжаление, мнозинството в правна комисия прави услуга на такива формации като „Възраждане”. Те още повече ще използват създалата се ситуация – ще излизат, ще протестират, ще говорят и може да се държат по-агресивно в пленарна зала.
Какво трябваше да се направи според вас?
Логиката бе да се пусне този референдум. Днес в комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействие с гражданското общество, в която аз съм член, аз ще подкрепя референдума за еврото.
И вчера ваши колеги го подкрепиха в правна комисия.
Ами именно, логично е. Ние сме застанали зад тази теза, че е добре да се провеждат повече референдуми. Вчера предложихме и промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, за да облекчим възможността да се провеждат по-лесно референдуми. Сегашният закон е така направен, че по възможност никакви референдуми да не се провеждат.
Лидерът на „Възраждане” обяви, че ще отнесат въпроса за референдума до Конституционния съд/КС/?!
Група народни представители могат да направят питане и КС ще прецени да го пусне или не, но парламентът трябва да бъде един ретранслатор и да пусне този референдум, защото иначе нарушаваме закона.
Някои експерти казват, че референдумът е несъстоятелен, защото имаме подписано споразумение да въведем еврото?
Тук казусът е друг. Ако забелязвате, въпросът не е да не се приема еврото, а те казват – да се отложи приемането след 2043г., когато еврото да влезе. Така че, според мен въпросът е зададен логично. Не съм юрист, но затова си има КС.
И Румъния обяви, че отлага приемането на еврото за след 2029г.
То и ние го отложихме за 1 януари 2025г. Нека българските граждани да бъдат питани. Ето и Великобритания направи драматично решение за Брекзит, а политиците го изпълниха. Затова от ИТН смятаме, че спазен ли е законът относно референдума за еврото, хубаво е да се проведе. Аз не мисля, че и ние от ИТН ще получим подкрепа за промените относно провеждането на референдумите, които обявихме вчера. Просто политическата класа не иска да прави допитвания сред гражданите. Спомнете си през 2016г. и ние инициирахме референдум, а при 3.5 млн. участвали в него ни се подиграха, че не достигат 12 хиляди гласа – по един от секция. „Ала бала” по един глас от секция да направят – точно 12 000 гласа не достигат, сметката им излезе и падна референдумът. Затова с промените, които предлагаме, искаме да намалим влиянието на малцинството над мнозинството.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/balabanov-pred-tribune-mnozins/