Д-р Александър Симидчиев: Надявам се притесненията на фармацевтите за вендинг машините да отпаднат
За дигитализацията на здравната ни система и ще успеем ли с въвеждането на вендинг машини за медикаменти да гарантираме достъп до лекарства в над 500 населени места без аптека у нас Tribune.bg разговаря с народния представител от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев.
Д-р Симидчиев, съсловните организации на фармацевтите се готвят за протест, тъй като с промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина, приети на първо четене, се разрешава поставянето на вендинг машини, посредством които ще се продават и лекарства по лекарско предписание, имат ли основание за безпокойство?
Един от механизмите за контрол на всички медикаменти е, че след предписание от лекаря изпълнението на рецептата се проследява и от фармацевта. Така се оформят две нива на контрол. Вендинг машините във вида, в който са предложени, не позволяват това относно медикаментите с лекарско предписание. Понеже това не беше вписано в закона, всички говореха в зала, че става дума за медикаменти без предписание или т.н. ОТС медикаменти, затова сега с предложенията, които правим, уреждаме това и се надяваме притесненията да намалеят.
Затова ли внасяте предложение между първо и второ четене на Закона за лекарствата в хуманната медицина, с които указвате, че вендинг машините могат да продават само лекарства без лекарско предписание?
Имаме предложения между първо и второ четене, които са входирани, включително това, което споменахте. Само ние направихме предложения. Те сега ще бъдат изпратени към институциите, за да си дадат мнението. След като институциите са готови, аз предлагам да направим работна група, която да включва заинтересованите страни. И чак след заседанието на въпросната работна група да направим окончателното гледане на промените в парламентарната здравна комисия за второ четене, за да се дадат всички гледни точки, тъй като става дума за един много чувствителен процес.
Смятате ли, че предложенията, които правите, са достатъчно убедителни, така че фармацевтите да се откажат от протестите, за които ни информираха?
Точно така. Ние видяхме какви са техните искания, те са напълно основателни и в резултат на това ние направихме корекциите като предложение между първо и второ четене на закона. Те ще бъдат разгледани от институциите и след това ще бъдат предложени на второ четене в здравна комисия, а след това и в зала. Защото в изходния вариант на Законопроекта за изменение и допълнение на Закокона за лекарствата, който мина на първо четене, не беше ясно и затова специфицираме, че става дума за машини, които ще продават лекарства без лекарско предписание.
Как ще се реши въпросът за достъп до лекарства в населените места, където няма аптека? По справка на "Възраждане" това са 500 села у нас.
Има различни решения. В тези населени места хората основно получават лекарства по НЗОК. Направихме процедура, с която Касата да оцени гъстотата на аптеките в регионите и ако тя е ниска, а хората имат затруднение, ще се създадат допълнителни стимули от самата НЗОК за разкриване на аптека. По този механизъм, който работи от 6 месеца, вече има открити аптеки, така че той работи. Вендинг автоматите не могат да решат проблема във вида, в който са предложени. За изписване на медикаменти по Каса те трябва да имат видеовръзка с фармацевт, а такива апарати като машина струват доста пари и тогава малкият оборот в населените места няма да позволи те да се изплащат.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/d-r-aleksandar-simidchiev-nady/