Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Д-р Симидчиев: Парите за здраве ще стигнат, ако правилно се преразпределят

Мнения

Д-р Симидчиев: Парите за здраве ще стигнат, ако правилно се преразпределят

Д-р Симидчиев: Парите за здраве ще стигнат, ако правилно се преразпределят - Tribune.bg
Снимка:

За параметрите на Бюджет 2023 и ще стигнат ли средствата за здравеопазване Tribune.bg разговаря с д-р Александър Симидчиев, народен представител от "Демократична България".

Д-р Симидчиев, с обявените показатели за Бюджет 2023 ще има ли пари за здравеопазването?

Със сигурност. Здравеопазването може да се прави с нови пари, които се увеличават върху старите или с преразпределение на вече наличните пари. Това, което този бюджет показва за всички, е, че ние имаме много тясна рамка, в която можем да се движим. Единственият истински аспект ще бъде преразпределението на ресурса, а не нови пари.

Ще има ли пари за профилактика?

Аз винаги съм бил привърженик на т.н. стандартни процедури, т.е. и в реалната медицина, и в организацията на медицината да имаме ясни критерии, по които се изпълняват определени дейности. Знаем, че за всеки лев, вложен в профилактика, се връщат по 6 лева в реални ползи, които са свързани с по-малко лечение. Ние не можем да си позволим да нямаме профилактика. Наясно сме, че в първия момент, когато се включат големите профилактични програми, ще открием повече болни, защото ние в момента не ги откриваме, а хората стигат до болницата. Така първоначално ще се оскъпи здравеопазването, но само в първата една или две години. Затова трябва да предвидим прехвърляне на пари към профилактиката, но да оставим достатъчно средства и в лечебната дейност, за да можем да поемем тези допълнителни пациенти, които ще бъдат открити.

Обсъждат се промени в Закона за обществените поръчки/ЗОП/, с които се предвижда лечебните заведения и практики да кандидатстват за договори с НЗОК по процедури в ЗОП?! Там няма критерии за изпълнение на дейности!

В момента, в който това бъде определено, ще се направят и подзаконовите нормативни актове, които ще позволят адекватно да се отговори на всички тези въпроси. Няма да правим промени, че да счупим системата. Имаме експерти и в лицето на министър Хинков, и неговите заместници, които са много опитни и от дълги години се занимават със здравеопазване. Винаги ще има малки проблеми, но няма да допуснем появата на големи, особено в такъв ключов аспект като това как да се доставя услугата. В момента, например, се наблюдава постоянен ръст на броя на леглата у нас, а те са с по-малко от 50% заетост. Така ние добавяме легла в една система, която отдавна няма нужда от тях. Ето това състояние е продиктувано от неадекватното разпределение на ресурса в здравната ни система.

Така тези легла пак се обслужват от наличния брой лекари и медицински персонал?!

Точно така е. Ако ние оптимизираме с Националната здравна карта нуждите по региони от определен брой легла, от определен брой медици в първичната и в специализираната доболнична помощ, тогава ще знаем задоволяваме ли нуждите или не. В районите, където не се справяме, ще видим и причините за това – дали е свързано с броя живущи или с липсата на ресурс. Понякога, за съжаление, тези два показателя не са релевантни, т.е. имаме места с много хора и малко ресурс и обратното. Такива изкривявания на системата водят до това, че тя не работи оптимално.

Това ни е ясно от момента на създаването на НЗОК. Ваши колеги ни предупреждаваха. Защо още не сме въвели Здравната карта у нас?!

Всеки път почти стигаме до такава карта и изведнъж проектът се скрива. Причината е, че има сили, които не желаят здравеопазването да тръгне напред, защото те печелят повече в момента, отколкото ако подредим сегашното объркано състояние. Ако успеем, разпределението на ресурса в здравната система ще бъде много по-справедливо на база на това кой колко допринася за цялата система. В момента над 60% от ресурса, който се харчи, се отделя за болнично здравеопазване. То, обаче, е късната фаза на лечение, което е по-малко ефективно. Почти нищо не се отделя от парите на НЗОК за профилактика и превенция, или то е много малко. Това автоматично, още на ниво бюджет предопределя неефективност на системата на здревеопазването и това нещо трябва да бъде променено.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети