Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Добрев пред Tribune: Приемаме бюджет, който по думите на финансовия министър, вече е неадекватен

Мнения

Добрев пред Tribune: Приемаме бюджет, който по думите на финансовия министър, вече е неадекватен

Добрев пред Tribune: Приемаме бюджет, който по думите на финансовия министър, вече е неадекватен - Tribune.bg
Снимка:

Бюджетът не предвижда никакви компенсации за скъпия ток и газ след 1 април тази година, посочи депутатът от ГЕРБ-СДС

Депутатът от ГЕРБ -СДС  и бивш министър на икономиката, енергетиката и туризма в първото правителство на Бойко Борисов Делян Добрев пред Tribune.bg с коментар за обвиненията на управляващата коалиция, че опозицията умишлено бави приемането на бюджета, предложението от страна на ПГ на ГЕРБ-СДС бюджетът да бъде върнат за преразглеждане  в ресорната комисия и да се актуализира, тъй като след разразилата се война в Украйна вече не е адекватен да отговори на потребностите н страната ни и икономическите последствия за България от конфликта Украйна-Русия

Г-н Добрев, как бихте коментирали обвиненията на управляващото мнозинство, че опозицията в лицето на ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ умишлено саботира работата на парламента и нарочно бави приемането на държавния бюджет за 2022 година?

Всъщност по бюджета има 737 предложения, 204 от които са на управляващата коалиция. Твърдяха, че това е най-хубавият бюджет в последните 30 години. Аз съм гласувал вероятно десетина бюджета и толкова много предложения, не само от опозицията, което донякъде е нормално, но от управляващата коалиция, не съм виждал досега. Това означава, че този бюджет от стотина члена има по седем поправки във всеки член. Това говори за качеството на самия Закон за държавния бюджет. И ако вземете само направените 737 предложения и ако отделим по една минута за гласуване на предложенията в пленарна зала и по една минута за прегласуване, без никакви дебати, без да бъдат четени дори тези предложения, това означава 1500 минути или 25 часа последователно гласуване, без изказвания и без четене на предложенията. Аргументите за това, че едва ли не някой спъва работата на управляващите, са несъществени. Тук обаче има една по-голяма тема и тя е свързана с това, че след началото на войната в Украйна този бюджет вече е неадекватен на реалностите в момента. Това не го казвам само аз. Казват го и всички експерти, и дори управляващият финансов министър и вицепремиер (бел.ред. Асен Василев). Тоест техният вицепремиер, който е внесъл Закона за държавния бюджет казва, че той е неадекватен и ние два дни се опитваме да помогнем на управляващото мнозинство, като им предлагаме процедура, с която те да върнат законопроекта отново в бюджетна комисия на второ четене, да направят корекции и едва след това да се гласува в пленарна зала. Но виждате, че нашите усилия остават без резултат. Днес най-вероятно по нощите или утре рано сутринта ще завършим бюджета, ще го приемем, този бюджет, който по думите на финансовия министър, който го е внесъл, вече е неадекватен.

Виждаме каква е ситуацията в Украйна. Какви биха били последствията за България от тази война? Управляващите твърдят, че няма непосредствена заплаха за сигурността на страната ни, но какви ще бъдат икономическите щети?

Аз не бих коментирал сигурността на България, защото това е тема на други колеги, но по отношение на икономиката на страната, тя със сигурност ще страда от това, което се случва в Украйна. Това е една от причините от ГЕРБ-СДС да искаме преразглеждане на бюджета, защото той не предвижда никакви компенсации за скъпия ток и газ след 1 април тази година. Ние сега гласуваме, че до края на март ще спрем малките компенсации, които в момента се дават за тока и няма да имаме компенсации от 1 април нито за тока, нито за газа. Вие само вчера видяхте, че цената на газа на международните пазари скочи с 50-60% в рамките на часове, тоест предизвикателствата пред бизнеса в България са огромни. Не говорим дори за опасността да прекъсне снабдяването с газ от Русия, което ще изправи пред нерешима ситуация цяла Европа, защото ние нямаме капацитет в терминалите за регазификация, който да замести доставките от Русия. Европа купува от Русия над 40% от консумацията или това са 200 млрд. кубика, а целият капацитет в европейските терминали за регазификация е около 40 млрд. кубика, което означава, че ще задоволим едва около 20% от загубените доставки на газ и това е всъщност много голяма опасност. Да не говорим, че може би няма и толкова газ да получим, защото не е въпрос само на това колко капацитет Европа има в станциите за регазификация, а и колко свободни танкери има, колко свободен капацитет има в централите за втечняване на този газ в САЩ или в Катар. Имаме дори официална позиция от Катар, че те не могат да заместят руските доставки. Просто нямат такъв капацитет. Това е още един риск, който не фигурира в бюджета.

Какви са ходовете за преодоляване на тази енергийна криза, която очевидно ще се задълбочава още предвид конфликта между Украйна и Русия?

Краткосрочни ходове нямаме никакви. Освен да се надяваме, че няма да спре газът. Средносрочно, заради високите цени на газа, от които в момента печелят и Русия, и САЩ, защото щатите в крайна сметка са най-големият износител на природен газ, но средносрочно ще стане така, че износителите ще изгубят, защото Европа средносрочно, в следващите 5 до 7 години ще намери алтернативи на това гориво. Това най-вероятно ще е водород, още по-вероятно зелен водород, произведен от възобновяема енергия. В България заради високата цена на тока проектите за ВЕИ (възобновяеми енергийни източници) са вече с хиляди мегавати, над 15 хиляди мегавата.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати