Димо Дренчев: Не курсът би ни спрял за еврозоната, а както с Шенген - ако някоя страна каже, че тук няма върховенство на правото

За конвергентните доклади и приемането ни в еврозоната Tribune.bg разговаря с народния представител от "Възраждане" Димо Дренчев.
Г-н Дренчев, запознахте ли се с конвергентните доклади?
Прочетох доклада на ЕК и моето лично мнение е, че встъплението му отбелязва един много съществен факт, а именно, че качеството на доклада зависи от подадените статистически данни от наша страна. Казано по друг начин без коректни статистически данни докладът не би бил коректен сам по себе си и че всяка страна членка е длъжна да обърне особено внимание на начина, по който събира тези данни и какви данни подава към ЕК. Това на мен ми изглежда като измиването на ръцете от Пилат Понтийски, защото те казват – с тези данни такъв доклад, каквото сте ни дали, това ще ви върнем. Моят извод е, че докладът е обективен, той показва реалното състояние на нещата в страната. Тези доклади са информативни. Практически те не са положителни или отрицателни, а докладът е коректен за България. Според данните, които ние сме подали, отговаряме на формалните критерии. В доклада обаче се отбелязва, че имаме много структурни проблеми, вкл. демографски, върховенство на закона и дефицитите, които поставят под много силен натиск бюджета. Няма нищо ново или изненадващо в този доклад. Ако аз бях финансов министър на Австрия или на Нидерландия не бих гласувал за присъединяване на такава страна към еврозоната.
В следващите дни партия „Възраждане” ще подготви писма до министър-председателите на страните от еврозоната и ЕС, с което ще се настоява за обективно гласуване за членството на България?!
Първото гласуване е за отпадане на дерогацията и там е нужно мнозинство. При второто гласуване на финансовите министри от еврозоната, при което се потвърждава и фиксинга 1.95583 лева за едно евро, там трябва да бъде с пълно единодушие. Ако там дори една страна гласува против или не е съгласна, приемането ни в еврозоната ще бъде отложено. Така че има шанс, ако правителството или финансовото министерство на някоя от страните-членки не си затвори очите и прочете написаното в доклада, а не декларациите след излизането на докладите, е възможно някой да ни спре, макар че решението ще е политическо и най-вероятно ще получим оценка „за”.
Относно курса лев-евро имате ли съмнения за промяната му?!
Малко е сложно. Първо, НС е приело решение, с което задължава правителството да се присъедини при този курс – 1.95583 лева за евро. Ако някоя от страните-членки тръгне да оспорва курса, ние трябва да спрем процеса по присъединяване и имаме решение на НС. От друга страна, аз си мисля, че не точно курсът би спрял нашето присъединяване, а по-скоро както стана с Шенген, ако някоя страна каже, че тук няма върховенство на правото или че имаме структурни дисбаланси в икономиката, които трябва да решим преди да се присъединим. Никога досега към еврозоната не се е присъединявала страна с толкова ниско ниво на паритет на покупателната способност. Ние сме на още на 64-65% от средно европейските нива, т.е. ние евентуално ще влезем с най-ниско ниво на този показател. Това, което се казва в доклада съвсем ясно е, че предстои много дълъг период на инфлация в България, която ще бъде над средната в еврозоната и това е нормално, защото конвергенцията представлява точно това – ние трябва да достигнем техните цени и техните доходи. Проблемът е, че колкото по-изостанала е една икономика, толкова по-бързо ще нарастват цените и по-бавно доходите. Възможно е и никога да не се случи това достигане на техните нива на цени и доходи, защото влизайки в еврозоната ние започваме да се движим със скоростта, с която се движат те и никога няма да ги догоним, ще си останем на мястото, на което сме се присъединили – на 65% от европейските нива. Нека дам пример с преките чуждестранни инвестиции – за миналата година в България има ръст от 44%, а в Германия и Франция е отчетен спад от 17 и 14% съответно. Най-добре представящата се страна за чуждите инвестиции в ЕС е Дания, която не е в еврозоната. Сега тук се чуват заклинания, че ще паднат лихвите и ще се увеличат доходите, а сега и че ще се увеличат чуждите инвестиции. Откъде се изсмуква това нещо, не зная. Тези заклинания нямат нищо общо с обективната реалност. От тази гледна точка, това, което правим извън еврозоната, е да догонваме. Ние трябва да ги настигнем и тогава да се присъединим. Представете си го като влак – ако се качиш в последния вагон, ти се возиш в последния вагон. Значи ние трябва да тичаме по-бързо от влака и да се качим поне в средата, защото влизайки в този съюз, ние се закачаме за тях и вече се движим с тяхната скорост. Та от гл.т. на докладите, аз ги считам за обективни, т.е. те не са напудрени, няма розови облаци там, всичко е обективно и на база на тези доклади очаквам някоя от страните да се противопостави на влизането ни в еврозоната, но си мисля, че решението няма да е обективно, а ще бъде политическо.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/dimo-drenchev-ne-kursat-bi-ni-/