Димо Дренчев пред Tribune: В България най-обложеното нещо е трудът

За изготвения от правителството бюджет за 2025г. и заложените политики Tribune.bg разговаря с народния представител от „Възраждане”Димо Дренчев.
Г-н Дренчев, прогнозите ви относно Бюджет 2025, че ще има повишаване на данъци, май ще се окажат верни?
Това, което за мен е новост, е, че ДДС-то за туризма от 9% става 20%. Малко е иронично, но ресторантьорите искаха да бъдат като туризма с 9% ДДС, но стана така, че туризмът е като ресторантьорите – с 20% ДДС. Тепърва ще разглеждаме бюджета, за да видим какви други „мини” има заложени в него. При всички положения се вижда, че явно туризмът няма да е приоритет и няма да се разчита на него. Имам предвид, че конкурентните на нас дестинации като Турция и Гърция са с много по-ниско ДДС и по този начин те си оправят икономиката. При нас явно сложихме кръст на отрасъла. Няма как да сме конкурентни при положение, че ДДС-то тук ще е 20%, т.е. очертава се много тежка година за туризма.
Майчинството и демографската криза е следващият ми въпрос, все пак управляващите направиха завой за пенсионерите?
Приели са управленската програма и със сигурност в нея са сложили нещо за борба с демографската катастрофа, но как бориш демографската катастрофа като замразяваш майчинството за три години.
То остава на ниво от 780лв. за втората година?
Да, вдигаш с 80% заплатите на ДАНС, ДАТО и всичките репресивни служби, а за три години замразяваме майчинството. Още по-лошо е, че се предвижда и вдигане на осигуровките с по 1% - за 2027 и 2028г. е предвидено. Истината е, че в България най-обложеното нещо е трудът. Корпоративните данъци са ниски, което може би не е лошо, но е лошо, че най-обложен е трудът и той ще продължава да се облага с вдигането на осигуровките.
Защо с реформи администрацията не се съкращава?
Всъщност това е нещото, което ще ни обрича на все по-голямо задлъжняване. Виждате, че е заложено да се поеме нов дълг от 34 млрд.лв. за следващите три години. Няма как да е по друг начин, защото населението на страната намалява, броят на администрацията се увеличава и броят на заетите в частния сектор намалява. Практически България в момента, независимо какво изкарва НСИ като растеж, а те сега за да натъманят бюджетния дефицит, ще изкарат, че растежът ни е над 3%, но реално България не расте. Ние взимаме заеми от 3% от БВП, а растежът ни е под 3%, г.е. ние унищожаваме стойност, а не създаваме стойност. Много е неприятна ситуацията в бюджета.
А този фетиш еврозоната, това ли е причината за изкривяване на установени методики? Разчитаме на политически жест, че страната ни ще бъде приета?!
Аз не видях в казаното на срещата в понеделник нищо добро за нас. Изказванията на представителите от ЕК бяха изключително премерени. Казаха ни – „ако сте готови, ще ви приемем”, „подайте да видим какво сте направили” и т.н. Никой не каза – „идвайте, взимаме ви, готови сте, изпълнявате”, не. Такива думи не бяха използвани. Всъщност бяха много премерени техните изказвания, независимо как се отрази в България тази среща. Аз си мисля, че може и там да не е решено всичко. Независимо от решението на „еврото” като финансова пирамида да припоглъща нови и нови вложители, може би и там да не са склонни да ни приемат.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/dimo-drenchev-pred-tribune-v-b/