Доц. Гълъбов: Перспективите пред следващия парламент няма да са за пълен мандат, липсва диалог
Той изрази очакване, че 8 партии ще влязат в новия парламент
В следващото Народно събрание изглежда ще е по-трудно постигането на съгласие, отколкото в предходното. Няма да са по-лесни нито преговорите, нито постигането на съгласие около някакви основни действия. Това заяви за БГНЕС социологът доц. Антоний Гълъбов.
„Много важно е с какви сценарии влизат в тази ситуация различните политически партии, тъй като виждаме, че вниманието е насочено единствено към „Има такъв народ“. Засега тя не дава абсолютно никакви сигнали за това, че е готова, като очакван център, да предложи тематично постигане на съгласие по определени политики. Не виждаме нищо подобно. Ако имаше подобно усилие, то трябваше вече да е започнало и да завърши с намерение за едно програмно управление в рамките на следващите година, година и половина. Ясно е, че перспективите и на 46-ото Народно събрание няма да са за завършване на пълен мандат, но липсва и усилие за водене на диалог“, смята доц. Гълъбов.
Според социолога няма да има голямо разместване на общата електорална тежест на трите партии, определяни като част от статуквото – ГЕРБ, БСП, ДПС.
„ГЕРБ/СДС е нова фигура, която изглежда по-стабилна, въпреки че атаките са насочени персонално срещу тях. Атаките не са към коалиционното правителство, което завърши мандата си. В това отношение ГЕРБ е в най-трудна позиция, доколкото има срещу себе си целенасочена атака, която има за цел да разколебае избирателите и да създаде съмнение в тях. Нямаме подобна атака срещу БСП, но тя сама не успява да внуши нито достатъчно сериозна подкрепа, нито да даде достатъчно надеждни и приемливи отговори на многото въпроси, които се натрупаха във връзка с нейното пребиваване 4 години в опозиция. БСП всъщност стесни своята социална база и вместо да върви към активен диалог и структуриране на протестите, всъщност се оказа втора опозиция. Засега не изглежда да има потенциал да излязат от този порочен кръг“, коментира анализаторът.
Според доц. Гълъбов ДПС няма да понесе щети от публикуваната информация за Делян Пеевски по глобалния закон „Магнитски“. „По-вероятно е да увеличи резултата си заради по-големия брой избирателни секции в Република Турция. ДПС е единствената от тези три политически формации, която започва да изглежда по-приемлив партньор за новите формации“, коментира още той.
Доц. Гълъбов предупреди, че социологическите данни на агенции, които излизат по време на кампанията, представляват единствено момента снимка на нагласите.
„Нека публикуваните резултати не ориентират избирателите. Намираме се в много особена ситуация, в която рискът от по-ниска избирателна активност е реален. Опитът да се внушават предварително резултати е по-скоро пропаганден ефект, отколкото добронамерено желание да бъде изследвано общественото мнение“, каза още социологът.
Той прогнозира още по-многоброен и фрагментиран състав на парламента. „Моите предварителни очаквания са дори за 8 парламентарни групи. Постигането на съгласие между тях ще бъда много трудно. Ние имахме такъв опит с 8-членен парламент, в който 4 партии влязоха в управляващото мнозинство, а 4 останаха в опозиция. Това е неустойчива конструкция. Без някакъв ясен програмен документ, около който да се постигне политическо съгласие, няма да успеем да стабилизираме този резултат“, посочи още доц. Гълъбов.
Той определи настоящата предизборна кампания като силно деформирана, тъй като е изместена от действията на служебното правителство.
„Общественото внимание все още не е насочено към това, което предлагат политическите партии и коалиции. Не забелязвам това, което ми се струва изключително важно. В предишната кампания видяхме, че партиите се разграничаваха помежду си, но отказаха да влязат в диалог с гражданите. Отказаха да използват новите информационни технологии много по-ефективно. Сега партиите трябваше да обясняват непрекъснато какво се случи в 45-ото Народното събрание. Коя от тях, по какъв начин носи отговорност за краткия живот на този парламент. Точно това не се случи. Чуваме по-малко заявления за разграничаваме, но не виждаме готовност за постигане на съгласие около някакви програмни намерения. От една страна служебното правителство привлича в много по-голяма степен общественото внимание, а от друга самите партии не търсят нито диалог с гражданите, нито помежду си“, допълни още доц. Антоний Гълъбов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/dots-galabov-perspektivite-pred-sledvashtiya-parlament-nyama-da-sa-za-palen-mandat-lipsva-dialog/