Екобулпак: Отбелязваме увеличение на унищожените, подпалени, счупени и откраднати контейнери за разделно събиране
„Изключително доволни сме, че успяхме да приобщим подрастващите и младите към разделното събиране и опазване на околната среда“, споделя Георги Славчев
Интервю за Tribune.bg с Георги Славчев, прокурист на Екобулпак България АД във връзка с палежите на контейнери за разделно събиране на боклук, които според наши читатели от кв. Лозенец са честа практика. Екобулпак България АД е една от фирмите в Столична община, която се грижи за разделното събиране на отпадъците, осигуряването и поддръжката на контейнерите.
Често ли се случват палежите на контейнери за разделно събиране?
Да, бихме казали, че често има запалени и повредени контейнери.
Имате ли информация с каква цел се извършват тези вандалски прояви, умишлено ли е?
Много рядко запалването се случва по невнимание вследствие на изхвърлен фас или сгурия. Добре е да припомним, че фасове, пепел и сгурия нямат място в цветните контейнери. Тези контейнери са предназначени за отпадъци от опаковки и рециклируеми материали от хартия, пластмаса, метал и стъкло.
Много по-често обаче контейнерите са обект на злонамерено посегателство. Например, преди няколко месеца в район Надежда само за едно денонощие изгоряха над 5 жълти контейнери. Извършителят бе идентифициран и задържан. Ние съдействахме за повдигане на обвинения, но тъй като се установи, че той е невменяем последващи действия не бяха предприети. Наблюдаваме и други прояви на вандализъм като умишлено повреждане и кражби на контейнери.
С тревога отбелязваме увеличение на унищожените вследствие на подпалване, чупене и кражби контейнери. От началото на годината досега само на територията на София са унищожени 95 контейнери, в сравнение със 120 контейнери за цялата 2019 г. Жълтите контейнери са почти два пъти по-често жертва на вандализъм в сравнение със зелените. В София до момента за тази година имаме 65 унищожени жълти контейнери в сравнение със същия брой (65) за цялата изминала 2019 година.* Данните ни за последните две години показват, че от разположените в София контейнери най-уязвими се оказват тези в район Надежда, Лозенец и Възраждане.
Като обобщение всяка година между 5 - 10% от контейнерите по улиците биват изгорени или повредени (счупени). Подмяната им изисква средства и време.
*данните отразяват само броят на унищожените контейнери на Екобулпак България в Столична община
Какви са финансовите щети?
Над 600 лв. струва закупуването, транспортът и разполагането на нов контейнер. Щетите, които търпим само на територията на Столична община, възлизат на стойност хиляди левове. Подпалването на цветните контейнери, освен финансови щети за организацията по оползотворяване и неудобство за гражданите до подмяната им, може да има много по-сериозни последствия. Ако пожарът се разгори може да нанесе повреди или дори да унищожи паркирани в близост автомобили. Не на последно място подпалването на цветните контейнери води до задимяване и замърсяване на въздуха, тъй като те са направени от пластмаса, освен това в жълтите контейнери има много пластмасови отпадъци.
Ако живущите останат без контейнер за разделно събиране заради палеж, по какъв начин биха могли да се сдобият с нов? Каква е процедурата?
Не е необходимо да се предприемат каквито и да било действия. Следим системите за разделно събиране, също така получаваме информация и от подизпълнителите си. Подменяме запалените и повредени контейнери при първа възможност.
На колко места в Столицата има такива контейнери?
В Столична община Екобулпак България АД е разположило 1719 броя жълти и 1560 зелени контейнери в 14 района. Контейнерите са позиционирани на удобни и достъпни за гражданите места, като не пречат на движението по улиците.
Използват ли се активно?
Да, много граждани изхвърлят разделно отпадъците си. Количеството, както и чистота на отпадъците в контейнерите, се повишава. Освен това, изключително доволни сме, че успяхме да приобщим подрастващите и младите към разделното събиране и опазване на околната среда. По време на срещите ни с тях при различни информационни инициативи разбираме, че те искат да живеят „зелено“ и имат активно отношение към заобикалящата ги среда. Повечето от тях заявяват, че ежедневно събират отпадъците си разделно.
Наред с добрите примери трябва да отбележим и една лоша практика, която напоследък става широкоразпространена. Около жълтите контейнери безразборно се изхвърлят големи, обемни кашони. Натрупването им около контейнерите прави тези пространства неугледни и създава впечатление у гражданите, че контейнерите не се обслужват редовно.
За да се радваме на спретнат и приветлив вид на мястото, където живеем или работим, призоваваме гражданите предварително да сгънат големите кашони и кутии и след това да ги оставят до жълтите контейнери, препоръчително в деня преди обслужване. Така те ще престоят на улицата възможно най-кратко време. На сайта на Екобулпак България (www.ecobulpack.bg) е публикуван актуален график на обслужване, който стриктно се спазва. Надяваме се, че заедно можем да се погрижим мястото, където живеем и работим да бъде приятно и уютно.
Българинът осъзнава ли колко важно е разделното събиране на отпадъците от екологична гледна точка, придоби ли вече култура да го прави и склонен ли е да отделя време за това?
Забелязваме, че все повече хора се вълнуват от разделното събиране. Сега много по-често получаваме запитвания за това как се рециклират отделните материали, необходимо ли е празните опаковки да бъдат предварително измити, за да се рециклират. Хората споделят, че разделното събиране е част от ежедневието им и че това не ги затруднява, а напротив чувстват се удовлетворени, че постъпват правилно. В натовареното ни ежедневие, разделяйки отпадъците си, даваме нашия принос за опазване на околната среда. Убедени сме, че вече голяма част от хората осъзнават, че чистата околна среда е отговорност на всеки.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/ekobulpak-balgariya-s-trevoga-otbelyazvame-uvelichenie-na-unishtozhenite-vsledstvie-na-podpalvane-chupene-i-krazhbi-konteyneri/
Коментари (8)
13.03.2023 00:20 / Отговор
18.02.2024 06:09 / Отговор
29.02.2024 09:23 / Отговор
23.03.2024 00:55 / Отговор
17.04.2024 22:56 / Отговор
Добави коментар