Емил Георгиев пред Tribune: Въпросът е кой създаде тази суматоха за липсата на стоки – търговската верига или доставчикът
За паниката, която обхвана потребителите, за липсата на стоки и за мерките, които взима правителството Tribune.bg се обърна за коментар към председателя на Федерацията на потребителите и народен представител Емил Георгиев.
Г-н Георгиев, тревогата у хората, че се повтарят 90-те години на миналия век, помрачи ли Деня на потребителя?
Този ден датира от 15 март 1961г. Тогава американският президент Джон Кенеди внася предложение в Сената 15-ти март да се чества като Ден за защита на потребителите. Наистина, не му се обърна внимание тази година заради суматохата и паниката за цените на горивата, бензина конкретно и след това олиото.
Сега да спомена, че има прогнози за цена от 10лв. за кг ориз?!
Не е въпрос на оправдание на правителството, но храна има достатъчно в България. Факт е, че в момента магазините от нашите вериги се изпразват от гърци и румънци. Но се създаде паника и то съвсем съзнателно. Примерът с олиото – всички хранителни вериги на промоция обявиха цени по търговската цена. Само една верига, която се обследва, обяви цена от 3.67лв. и се оказа, че нямат олио. Въпросът е кой създаде тази суматоха – търговската верига или доставчикът. Аз съм впечатлен от Комисия за защита на потребителите/КЗП/. Извършиха 200 проверки на бензиностанции и там се укротиха нещата. Не знам дали забелязвате, но цената на горивото леко тръгна надолу. Извършиха 350 проверки в търговската мрежа. Има предпоставки за насаждане на страх от липса, т.е. съзнателно в момента се пълзи към спекула.
Споменът за 1990г. е още пресен за някои хора?!
Ние си спомняме 90-те години, тогава също имаше стоки в складовете, но да кажем, че имаше преразпределение на капитал – от държавата в частни ръце. Сега определено някои търговци се опитват, но действията на Министерството на икономиката и на КЗП показаха, че са готови да пречупят гръбнака на спекулата.
Какви мерки следва да се предприемат от държавата?
Мисля, че е редно да се забрани износа на пшеница и държавата да се запаси. Ако има износ, той да е планов и под строг контрол, и да се осъществява от държавата. Тя трябва да покаже, че се грижи за хората.
За слънчогледа, може би не знаете, но страната ни е на четвърто място сред производителите. В момента имаме олио да се къпем, но ако трябва, да се забрани и износа на слънчоглед за известен период.
Що се отнася до пределната цена, мислейки за хората, в тази ситуация е редно, ако продължат да спекулират с цените на основните храни, да се въведе пределна цена.
По отношение на енергоносителите? Трябва ли да има забрана за износ на ток?
От Федерацията на потребителите отдавна водим битка с този потребителски Франкенщайн – Топлофикация-София. Това, че хората се ориентират към климатици, може в един момент да предизвика срив на електропреносната система. Ние днес ще имаме заседание на постоянната комисия по енергетика в парламента. Много са вариантите. Някои от тях, от гл. т. потребителска защита, са причудливи, защото беше странно, че доскоро ЕС отказваше да обяви най-чистата и най-евтината енергия от АЕЦ за зелена енергия. Слава Богу, разбраха, че без нея не може. Те настояваха само за фотоволтрици. Примерът на Германия обори тази теза. Скокът в цената на електроенергията дойде от Германия, защото им отказаха фотоволтриците и вятърните редуктори. При нашите условия мисля, че сериозно трябва да се погледне на енергията от АЕЦ „Козлодуй“. Тази енергия да бъде профилирана изцяло за български фирми и потребители.
Да подкрепим и българската индустрия?!
Да, точно така. Оттам нататък, който има възможност да изнася, да изнася от ТЕЦ „Марица-Изток“ 2. Цената в момента е 220 лв. на МВтч. На АЕЦ „Козлодуй“ цената е 55 лв. на МВтч. Ние не може да сме само донори. Ако се стигне дотам, да спрем и износа на електроенергия. Да видим другите, които търсят, те какво дават.
Как се защитават правата на потребителите в тази обстановка?
Ние сме като изповедалня. Получаваме страшно много жалби. Приехме Закон за защита на потребителите, един хубав закон, не е напълно съвършен, но работим много добре с КЗП. Сега чакаме Закона за колекторите. Разбрах, че е върнат за дооглеждане и тук се опасявам, че лобито на колекторите ще повлияе на взимането на решението от НС. Лично аз ще изнеса информация как от 12 ст. задължение на потребител към Топлофикация чрез съдебни хватки то е нараснало до 450 лв. в момента. Има страшно много примери, а Вие медиите сте нашият прозорец към хората!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/emil-georgiev-vaprosat-e-koy-sazdade-tazi-sumatoha-za-lipsata-na-stoki--targovskata-veriga-ili-dostavchikat/