Георги Гьоков: Обещанието да не се увеличават данъците явно няма да се сбъдне с този бюджет
За политиките в Бюджет 2024 Tribune.bg разговаря с депутата от БСП и бивш социален министър Георги Гьоков.
В Бюджет 2024 финансовото министерство обяви промени в данъчната политика - ще се повишават данъците, а после направи крачка назад - няма да се повишават?!
Нормално е преди Бюджет 2024 да се внесат данъчните закони. Дори закъсняваме, ако управляващите решат да променят структурата на бюджета. За съжаление, бе направен опит да се повишат данъците и не знам дали ще се разминем само с това. Не знам дали няма да има по-големи данъчни тежести. Основното, което прави впечатление засега, защото очаквам още промени до вкарването на бюджета в Народното събрание, е, че се опитват да решат проблемите с дефицита в бюджета с натоварването на физическите лица. Тежестта пада върху тези, които изкарват и без това по-голямата част от бюджетните приходи. Така че обещанието да не се увеличават данъците явно няма да се сбъдне с този бюджет.
Имате предвид облагането на гражданските договори на хората?
Да, това имам предвид, въпреки тенденцията в Европа, където предстои да бъде приета евродиректива, в която се казва, че корпоративният данък за бизнеса трябва да бъде не по-малък от 15%. В България е 10%. Учудващо е, че министърът на финансите на това мнозинство Асен Василев се опитва да реши проблемите на бюджета със средства, събрани от хората, които и без това имат доходи, които не са адекватни спрямо инфлацията, която движи напред.
Промените ще засегнат и бизнеса, защото Асен Василев, както в Гърция, ще се опита да сложи ПОС терминали навсякъде?!
Това е другата част от промените в данъчните закони. Опитват се да хванат всички плащания да минават през банките, което по принцип не е лошо, но зависи от целта, с която се прави.
Защото и приходите на някои мениджъри минават през банки, но продължават към офшорки, а данъци в България не влизат?!
Затова става въпрос. Пак казвам - не е лошо да се изсветляват плащанията, да няма офшорки, да няма плащания на ръка, които не могат да бъдат хванати и да бъдат облагани с данъци, но пак промяната ще засегне основно най-обикновените хора и по-малко бизнеса.
А идеята да не се плаща, ако не получиш касова бележка?
Безумната идея с касовата бележка, ако не ти я дадат, е смешна. Представете си, че спре токът в заведението и няма как да би дадат касов бон, това означава ли, че няма да си платите сметката. Надявам се министърът на финансите да се въздържи от тези промени, за да не изпадне в такива комични ситуации при внасянето на бюджета. Ще видим и как ще реагира мнозинството на тези законопроекти, вкл. и със спорния момент за ДДС за хотелиери и ресторантьори. В момента няма единодушие сред тях.
Финансовият министър дори не съгласува промените в данъчните закони с останалите партии, подкрепящи управлението?!
Това е проблем на "некоалицията". Те така карат от самото начало и не променят стила. Със сроковете по бюджетната процедура се закъснява.
Изпускаме ли с Бюджет 2024 еврозоната?
Много шум има по бюджета. В смисъл, че в публичното пространство излизат идеи, които на пръв поглед не изглеждат добри, но ще видим окончателните предложения на финансовото министерство. Не искам да коментирам преди официално да са представени от финансовия министър в зала.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/georgi-gyokov-obeshtanieto-da-/