Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Харизанов за “Human Events”: Като българин оцених строгия призив за събуждане на вицепрезидента Ванс към Европа

Мнения

Харизанов за “Human Events”: Като българин оцених строгия призив за събуждане на вицепрезидента Ванс към Европа

Харизанов за Human Events: Като българин оцених строгия призив за събуждане на вицепрезидента Ванс към Европа - Tribune.bg
Снимка:

Докато Европейската комисия критикуваше Унгария и България за заемането на твърда позиция по отношение на нелегалната миграция, нашите страни успешно предотвратиха социалните вълнения и нарастващата престъпност, наблюдавани в западноевропейските столици

Източник: Humanevents.com

На Мюнхенската конференция вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс говори откровено за проблемите, измъчващи Европа: цензура, намеса в изборите, недостатъчни разходи за отбрана, масова миграция и нарастваща престъпност. Всяка точка, която каза, беше вярна. Но той не говореше за цяла Европа — само за Запада.

Като българин не се обидих на изказването на Ванс. Точно обратното. Неговите критики просто не отразяват реалностите в моята страна или тези на нашите съседи от Централна и Източна Европа. Докато Западна Европа се върти в хаос поради политиката, която сама си причинява, нации като България, Унгария и Полша се очертаха като острови на нормалността, отдадени на суверенитета, консервативните ценности и управлението със здрав разум.

Години наред България нямаше нелегална миграция - също като Унгария и Полша. Въпреки че сме най-старата национална държава в Европа, ние поддържаме дълбоко вкоренена традиция на свобода, толерантност и съвместно съществуване.

Никъде това не е по-ясно, отколкото в сърцето на нашата столица София, където църква, джамия, синагога и католическа катедрала са разположени само на 200 метра една от друга. Ние нямаме антисемитизъм, протести в полза на Хамас или престъпления от омраза, основани на раса или религия.

За разлика от Запада, няма "забранени зони", където гражданите се страхуват да се разхождат в собствените си градове. Улиците ни са безопасни, нивото на престъпността ни е стабилно и няма нито една терористична атака, извършена от нелегални мигранти.

Поддържаме и силна гранична сигурност. Докато Европейската комисия критикува Унгария и България за заемането на твърда позиция по отношение на нелегалната миграция, нашите страни успешно предотвратиха социалните вълнения и нарастващата престъпност, наблюдавани в западноевропейските столици. Доказахме, че силните граници защитават националната стабилност - нещо, което западните лидери отказват да признаят.

Освен сигурността, ние се радваме на свобода на словото и свободни избори. За разлика от части от Западна Европа, където консервативните гласове са цензурирани под прикритието на „дезинформация“ или „реч на омразата“, България позволява открит дебат. Докато нашият медиен пейзаж е поляризиран, всички гледни точки са достъпни и българите имат свободен достъп до различни гледни точки онлайн и по телевизията.

Изборите в България се решават от избирателите, а не от външна намеса. Никога не сме отменяли или отлагали избори за политическо удобство. Въпреки че дипломатическият натиск на САЩ в миналото се опитваше да повлияе на българската политика, нашият демократичен процес остана непокътнат. За разлика от части на Запада, където елитите на властта манипулират изборните процеси, ние сме свидетели на издигане и падане на множество политически партии, единствено по волята на електората.

Във финансово отношение България е лидер в Европа по консервативно икономическо управление. От 2009 г. постоянно поддържаме най-ниското съотношение дълг/БВП в ЕС. За разлика от западните нации, обременени от безразсъдни публични разходи, разширяване на социалните помощи и смазващо данъчно облагане, България е поставила на първо място фискалната отговорност. Резултатът? Стабилна икономика, свободна от задаващите се дългови кризи, които заплашват голяма част от Запада.

България и Унгария не са само икономически успехи; те са и сред най-надеждните членове на НАТО. Докато западноевропейските нации не успяват да изпълнят задълженията си за разходи за отбрана, България е надхвърлила целта на НАТО от 2% БВП, като в момента инвестира над 3% в отбраната.

Закупихме два флота от изтребители F-16 Block 70 от САЩ, заедно със значителни инвестиции във военноморски и бронирани способности. Само САЩ са инвестирали над 200 милиона долара в българската отбрана през последното десетилетие, укрепвайки източния фланг на НАТО и сигурността в Черно море.

Унгария следва подобна траектория. Под ръководството на премиера Виктор Орбан Унгария се превърна в европейска икономическа сила, привличайки значителни чуждестранни инвестиции в автомобилния и електрическия сектор. По-важното е, че поддържа силна национална сигурност - нулева нелегална миграция, ниски нива на престъпност и непоколебима отдаденост на суверенитета. За разлика от Запада, където беззаконието и политическата коректност отслабиха държавната власт, Унгария си остава страна, в която законът и редът все още значат нещо.

Неслучайно страните от Централна и Източна Европа показват най-високи нива на подкрепа за президента Тръмп и новата му администрация. Последните проучвания показват, че 26% от българите и 17% от унгарците вярват, че Тръмп ще постигне мир в Украйна. Освен това 15% от българите и 35% от унгарците са убедени, че той ще надмине Байдън. За разлика от тях, най-силното неодобрение на Тръмп идва от Норвегия, Швеция, Дания, Белгия и Франция – същите прогресивни, либерални и слаби общества, които тласнаха Западна Европа към упадък.

Падането на комунизма предефинира динамиката на властта в Европа. Някога на Запада се гледаше като на фар на свобода, сила и просперитет. Днес това възприятие е преобърнато. Истинските силни лидери – Орбан, Джорджа Мелони, Андрей Бабиш, Бойко Борисов, Кириакос Мицотакис и дори Реджеп Тайип Ердоган – сега са на Изток. Те се противопоставят на отворените граници, джендър идеологията и безразсъдните социални политики, които подкопаха стабилността на Запада. Междувременно Западна Европа се дави в самоубийствени зелени политики, безкрайни регулации и раздути социални системи, които смазват техните икономики.

Ванс беше прав. По-голямата част от Запада е слаба. Но вместо да атакува американските политици за изтъкването на тези неудобни истини, Западна Европа трябва да предприеме действия. Тя трябва да осигури своите граници, да намали разточителните разходи и да инвестира в отбраната. Тя трябва да възстанови закона и реда, да даде приоритет на националния суверенитет и да изостави радикалните прогресивни идеологии, които са превърнали нейните градове в опасни, нестабилни и неустойчиви антиутопии.

Ако не го направи, това ще доведе до колапс. И когато дойде този колапс, това няма да е по вина на Ванс или който и да е друг американски политик. Вината ще бъде на самите лидери на Западна Европа, които отказаха да действат, когато все още имаха възможност.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп