Илина Мутафчиева: Заляти сме от фалшиви новини за замърсяване на Черно море с цел паника
Има ли замърсяване у нас след взрива на язовир "Нова Каховка" в Украйна, ще повлияе ли това на летния туристически сезон и в тази връзка какви мерки следва да предприеме правителството Tribune.bg разговаря с депутата от "Демократична България" Илина Мутафчиева.
Г-жо Мутафчиева, заедно с ваши колеги поискахте Народното събрание да изслуша екоминистъра за последствията от взрива на язовир "Нова Каховка" и регистрирано ли е замърсяване у нас, с какви данни разполагате по случая?
Изслушването трябва да е съвместно на министър Юлиян Попов с министрите на туризма Зарица Динкова и на здравеопазването проф. Хинко Хинков. До момента в нашия участък на Черно море няма замърсяване. Проби се взимат ежедневно. Следят се моделите. Работи се с Висшето военноморско училище.
Ежедневно идва информация от Румъния и от Молдова?
Има достатъчно информация, че няма замърсяване у нас като последствие от взрива на язовир "Нова Каховка" в Украйна. Тя, за съжаление, не стига до хората. Във всяко от изброените министерства ежедневно постъпва информация.
Ако не поддържаме информационна линия, хотелиери предупреждават, че най-вече българи отказват резервации по нашето Черноморие заради евентуално замърсяване?
Министерството на туризма се ангажира да работи с Туристическите камари на различни държави, така че истинската информация да достига до тях. Всъщност се оказва, че много по-лесно информацията, че няма замърсяване у нас, стига до страните извън България, отколкото в самата България. В момента в България сме заляти от фалшиви новини, които се тиражират с цел паника. Затова нашата цел като народни представители е да изслушаме министрите, за да покажем, че няма замърсяване.
Ясно ли е откъде се появиха мъртвите животни по Черноморието?
За мъртви крави имаше информация. В Черноморец ги забелязаха. Ако сравним с предходни години, ще се окаже, че това се е случвало. В момента се изяснява тези селскостопански животни от чие стопанство са.
Те нямат ушни маркери?
Това не означава непремено, че животните са отглеждани извън ЕС. Не всички стопанства са регистрирани и спазват необходимите стандарти. Напълно възможно е тези крави да са си чисто български.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/ilina-mutafchieva-zalyati-sme-/