Лъчезар Иванов: Ще гарантираме ред и прозрачност за търговията и вноса на лекарства
Как с окончателните промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина ще се гарантира ред и прозрачност при вноса и търговията с медикаменти у нас, ще има ли проследимост и по-голяма достъпност на препаратите вместо медицински туризъм до съседните страни Tribune.bg разговаря с народния представител от ГЕРБ-СДС д-р Лъчезар Костов.
Г-н Иванов, какви промени направи парламентът в Закона за лекарствата, които да гарантират проследимост и достъпност на медикаментите?
С промените се определят задълженията и стиковката на институциите у нас във връзка с прилагането на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти/СЕСПА/. Освен това се изисква всички фирми вносители и износители на лекарства да се регистрират по СЕСПА, всички медикаменти да имат кодове по СЕСПА и национален идентификационен номер, което ще позволи всички препарати, които влизат в държавата, да бъдат регистрирани по европейската програма и да разполагат с национален номер. Към СЕСПА следва да се включат и всички участници в разпространението на лекарства, в т.ч. лечебните заведения и аптеки. По този начин ще имаме проследимост на всеки препарат къде се намира, а по-нататък ще се знае и кога е приложен, с което ще имаме пълна яснота къде е медикаментът и ако е продаден - от кого, ако се плаща от НЗОК.
А тези препарати, които се внасят от реекспорт и се плащат от Здравната каса?
И те са включени. Фирмите за реекспорт също са задължени да се регистрират в информационната система. Така ще се знае къде, от кого е реекспортирано нещо в и от страната.
А фирмите, които заобикалят закона ще понесат ли санкция?
За да не се заобикаля закона вече се налагат конкретни глоби за първо и второ провинение. А препарати, които нямат регистрация по системата СЕСПА и национален номер, няма да могат да се търгуват срещу пари от обществения фонд – Здравната каса, т.е. не могат да бъдат заплащани от НЗОК, докато не получат тези номера. Така ограничаваме възможността в страната да влизат препарати, които нямат съответната идентификация. Така ще гарантираме ред и прозрачност за търговията и вноса на лекарства.
Имаше случаи, в които медикаменти са внесени от фирми за реекспорт у нас и не разполагат с номера по СЕСПА, но се продават в аптечната мрежа?
Това се осъществяваше, когато, например в Австрия или Германия даден препарат се задържа и нямат необходимост от него, те го внасят в България като генерик/заместител на оригиналното лекарство/ и без да има национален номер и регистрация препаратът се продава в аптеките, свързани с вносителите. Идва пациент с рецептура от НЗОК, те му казват – това е със същото качество, само че е генерик и реализират препарата на пазара у нас. С промените вече спираме този начин за заплащане с обществен ресурс на тези медикаменти от реекспорт. Ако искат, могат да го продават срещу заплащане, но не могат да го продават по линия на Здравната каса до момента, в който фирмите не получат код за лекарството. Така спираме възможността за замяна в аптеките, което е също нарушение, но сега това нарушение ще бъде санкционирано.
Достатъчни ли са тези промени в Закона за лекарствата, за да знаем какво плащаме за медикаменти с обществен ресурс?
Това беше първата промяна. Предстоят и други. Ще се стремим да се гарантира, че фирмите ще обявяват какво количество от лекарството е влязло в страната. Сега количеството се води фирмена тайна и по този начин ние не може да хванем какво има в складовете. При последната промяна на наредба на здравното министерство се определи, че фирмите трябва да поддържат наличности в склада си - 60% от нуждите на пациентите у нас. А тези количества въобще не стигат до пазара. Така че има още промени, с които да се урегулира лекарствената търговия в България, за да може всички граждани, които имат необходимост, да получават препаратите тук, а не да ги купуват от Турция или Гърция.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/lachezar-ivanov-shte-garantira/