Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Лъчезар Иванов: Всяка фирма за реекспорт на лекарства да е регистрирана в СЕСПА

Мнения

Лъчезар Иванов: Всяка фирма за реекспорт на лекарства да е регистрирана в СЕСПА

Лъчезар Иванов: Всяка фирма за реекспорт на лекарства да е регистрирана в СЕСПА - Tribune.bg
Снимка:

За липсата на лекарства у нас и ще помогне ли на пациентите изписването на антибиотик с е-рецепта Tribune.bg разговаря с Лъчезар Иванов, народен представител от ГЕРБ-СДС.

Г-н Иванов, успокоява ли се ситуацията с липсата на лекарства у нас?

Следя изключително внимателно темата с лекарствата и информацията от Министерството на здравеопазването /МЗ/, която всяка седмица се предоставя на Комисията по здравеопазване в парламента. За съжаление установих, че това, което ни се дава официално не отговаря реално на наличието на медикаменти в аптечната мрежа. Направих собствено проучване, липсват – Трилептал, Виктоза, Ексфорж, Хумалог и др.

Т.е. не сме тръгнали да разрешаваме проблема?

На този етап разрешаване на проблема няма. В здравна комисия днес влиза законопроектът, който внесох първия ден от учредяването на 49-то Народно събрание, за да отговоря на притесненията на пациентските организации и всички онези пациенти, които ходят в чужбина да търсят препарати - в голямата си част пътуват до Турция и Гърция. Очаквам с промените, които предлагам, да се осъществява по-строг контрол върху реекспорта на медикаменти.

Според разследвания на колеги дори в болници у нас може една ампула от онкопрепарат, например, да е достатъчна за вливане на двама пациенти, а се изписва по една на двамата и останалата става обект на реекспорт?

С промените настоявам за прозрачност и спазването на европейските правила при търговията с лекарства или всяка фирма, която осъществява реекспорт, да е регистрирана в Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените препарати /СЕСПА/, а всяка опаковка от медикамент, обект на реекспорт, да има код, който да се заличава след употреба или при износ.

Защо фирмите, които правят реекспорт, искат 2 месеца гратисен период, за да влязат промените в сила?

По неофициална информация към 30 са фирмите, които извършват реекспорт на лекарства, а не са регистрирани в СЕСПА към момента.

Мен лично ме притеснява още нещо – има 14 становища по внесените от мен законодателни промени, но две от тях на МЗ и на Изпълнителната агенция по лекарствата се припокриват, а точно здравното министерство формира политиката, както за лекарствата в България, така и за здравето на нацията.

Вашата позиция относно предложението на МЗ антибиотиците у нас да се изписват само с е-рецепта? Омбудсманът твърди, че това няма да осигури добър достъп до лечение на пациентите!

Смятам, че не бива всяко ново нещо да се охулва. С електронното досие, е-рецептата и електронните болнични се дава възможност за спиране на злоупотребите. В конкретния случай доколко това ще улесни пациентите, аз не бих могъл да се произнеса. Но нека да не бързаме да отхвърляме предложеното. Висенето пред кабинетите на личните лекари не е приятно.

Прегледът, така или иначе, е незаобиколим, особено за антибиотик!

Помислете за хората с хронични заболявания, които получават едни и същи препарати преди да минат на контролен преглед. Друг е въпросът, че интернет покритието на България не е еднакво навсякъде. В планински райони интернетът много често изчезва, което ще създаде проблем за лекари и за аптеки.

Да остане и хартиената рецепта тогава?

Винаги съм стоял зад електронното досие в здравеопазването и дигитализацията в сферата на здравеопазването, но може би ако нямаме готовност  в цялата страна, по-добре да не се стартира, за да не се компрометира идеята от самото начало.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети