Манол Пейков: Би трябвало да има по-елегантен начин да се съхрани Паметника на Съветската армия
За процедурата по демонтаж на Паметника на Съветската армия/ПСА/ и по-нататъшната му съдба Tribune.bg разговаря с народния представител от ДБ Манол Пейков.
Г-н Пейков, виждате ли вандалщина в процеса на демонтаж на ПСА?
За мен е по-важен самият акт и че в момента се случва, защото за това се говори от над 30 години. Не ми харесва начинът, по който става демонтажът - парче по парче. И по естетически причини не ми харесва. Лично за мен би трябвало да има по-елегантен начин да се съхрани този паметник, мисля, че е ценен и много хора изпитват силни емоции. Тази армия, де факто, е окупационна. Помним червения терор. Този демонтаж, обаче, трябваше да е обмислен, структуриран и паметникът да бъде преместен. Поради напрежението във въздуха според мен и хората, които в момента демонтират паметника, не знам доколко изпълняват точно указанията.
Има ли документи за демонтирането на ПСА?
Вероятно трябва да говорите с областната управителка, с експерти.
А каква е идеята - да се съхрани или да се унищожи паметника?
Те не един път говориха, че идеята е да бъде преместен.
Къде да бъде преместен, защото в Музея на социалистическото изкуство нямало място?
София е голяма. Има и необработваеми земи. Допускам, че е въпрос на решение на властите. Ако в споменатия от вас музей няма къде да бъде съхраняван, да се намери къде другаде да се съхранява паметникът, докато се реши къде ще бъде експониран. Според мен това е чисто технически въпрос и няма нужда да се задълбаваме в това.
Споменахте и за музей в Белгия, който е откупувал български скулптури от времето на социализма и сега се гордее с тези произведения?
Това е музей от 100 хектара в град Гел в Белгия. Белгиецът Юго Вутен - голям колекционер, който забогатява от универсални магазини, години наред колекционираше българско монументално изкуство. Светла му памет. Той има работи на Роден, но музеят му в Гел е 90% българско монументално изкуство. Има Павел Койчев, Георги Чапкънов, големите български автори. И там като отидеш виждаш парк с размерите на центъра на София. Може да се види паметник на Кирил и Методий, на Гео Милев. Истината е, че това е българско национално богатство.
И тук можехме да го направим?!
През 90-те много от старите скулптури са махани, а те са гигантски, култови, важни. А Вутен е обикалял задния ни двор и ги е откупувал. Това са етапи в историята на България.
И никой тук не е мислил по този начин?!
Проблемът тук е, че ние сме нерешителни, а Цицерон казва, че повече щети са направени от нерешителност, отколкото от грешни решения. Важно е да бъдем решителни и този акт да бъде извършен, а оттам къде и как са технически въпроси. Надявам се, че ще има кой да ги реши.
Обвиняват ни, че няма и музей за спасяването на българските евреи!
Ние не си ги знаем българските праведници. Те са 20 души и никой не говори за тях. Това са несъответствия в историята, които се дължат на тази преднамерена фалшификация, която идва със Съветската армия.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/manol-peykov-bi-tryabvalo-da-i/