Милен Керемедчиев пред Tribune: Европа е в много по-тежка ситуация при втория мандат на Тръмп

За акцентите в речта на 47-мия президент на САЩ Доналд Тръмп, доколко неговата търговска политика ще засегне Европа и дали заявката му да бъде миротворец се нуждае от съюзници Tribune.bg разговаря с бившия министър и дипломат Милен Керемедчиев.
Г-н Керемедчиев, имаше ли изненади в речта на президента Тръмп при инагурацията му? Направи ни впечатление, че той не спомена Русия в речта си, а по-скоро Китай се очертава като основен опонент на САЩ?
Всъщност речта на президента Тръмп на инагурацията му по никакъв начин не се различаваше от всички предизборни участия. Даже предния ден пред свои симпатизанти преди встъпването си в длъжност, той засегна едни и същи неща. Няма изненада в неговите послания, защото точно на тях той базира цялата си кампания в продължение на осем месеца.
Китай определено е цел №1 за САЩ като основен опонент и то изцяло по икономически причини. А що се касае до Русия, Доналд Тръмп многократно го каза в своите предизборни изказвания, че войната между Украйна и Русия е по-скоро европейски проблем, с който европейците трябва да се справят сами, както и че помощта на САЩ оттук нататък ще намалява. Така че Европа трябва да вземе поддръжката на Украйна в свои ръце. Не видях нито една изненада в речта на Тръмп, а обратното той затвърди предизборните си обещания с подписаните впоследствие президентски укази.
Защо в момента Европа е притеснена? Появиха се предупреждения, че и за България САЩ може да въведе мита, доколкото имаме излишък в двустранната търговия? ЕС пък се готви да защитава индустрията си!
Да, Европа е в много по-тежка ситуация при втория мандат на Тръмп. Войната в Украйна оказа своето влияние върху европейската икономика много силно. Първо, Европа купува много по-скъпи енергоизточници, което повишава производствените разходи и цените на европейските стоки. Второ, президентът Тръмп официално обяви, че ще започне търговска война с Европа заради неравнопоставеното отношение и търговския дисбаланс на САЩ със стария континет. Всъщност с 300 млрд. дол. по-малко изнася САЩ, отколкото внася от ЕС. Ако Тръмп изпълни заканата си за налагане на минимум 20% мита на европейски стоки, най-пострадала ще е Германия. Изчисленията показват, че немската икономика, която е в стагнация, ще отбележи 1.8% спад на БВП за целия мандат на президента Тръмп. Като прибавим и политическата нестабилност във Франция, виждаме, че още в предизборната кампания ЕС заложи на погрешен кандидат. Европейските лидери до последния момент очакваха президентът Байдън да спечели, което за момента прави много лоша комуникацията със новата администрация в САЩ на немските управляващи и ЕК. Госпожа Урсула фон дер Лайен не беше сред поканените на инагурацията на Тръмп за разлика от премиерите на Унгария и Италия - Орбан и Мелони. Така че, както е казал Хенри Кисинджър - "Дайте ми телефона на г-н Европейски съюз", така и Тръмп не би искал да си говори с мъгляви представители на институции, а той по-скоро иска да си говори "на равна нога" със силни световни лидери като Си Дзипин, Путин, Ердоган, Орбан и Мелони. Вижда се и това, че първите му решения са да извади САЩ от СЗО, да намали участието на САЩ в ООН, да постави под съмнение действията на НАТО, т.е. Тръмп е играч, който би искал САЩ да не участват в съюзи, а да има двустранни споразумения със световните сили.
Може ли Тръмп да осъществи претенциите си за миротворец без съюзници?
За момента Тръмп не се нуждае от съюзници, за да разреши конфликта в Украйна. Точно обратното, той се стреми да извади Китай от преговорния процес. На масата има китайско предложение за споразумение за прекратяване на бойните действия от 12 точки, които до момента бяха отхвърлени от САЩ и Украйна. В допълнение имаше усилие и на Саудитска Арабия, и на Турция, но всичко това в момента остава на заден план, защото САЩ при Тръмп ще искат те да имат водеща роля при урегулирането на този конфликт. Все пак 63% от оръжейните доставки и военната помощ за Украйна идват от САЩ. Вашингтон има възможност да окаже влияние на Киев със заплаха за прекратяване на оръжейните доставки, ако не седнат на масата за преговори. От друга страна пък, по време на първия мандат на Тръмп той вдигна оръжейното ембарго на Обама върху даставката на високотехнологично оръжие към Украйна. Така в момента Тръмп може да натиска и Русия със заплаха да наводни Украйна с оръжие. Като добавим и неговото желание за намаляване на цените на горивата, това директно би ударило приходите на Русия от износа на енергоресурси. Тръмп има всички механизми в момента да оказва влияние, но въпросът е доколко Русия би се съгласира на преговори, тъй като руските сили напредват на бойното поле, печелят нови територии и това гарантира на Путин още по-добра база за преговори при евентуално спиране на военните действия.
Вие бяхте и дипломат, как така нашите политици се объркаха с тази покана за церемонията по встъпване в длъжност на новия американски президент, те се хвалеха с едни покани, но не били точно тези?
Трябва да отбележа, че в момента, в който получи покана за инагурацията на президента Тръмп, нямаше да има български политик, който да не я уважи и да не присъства на тази церемония. Видимо е от снимковия материал, че нито един български политик, започвайки от президента, минавайки през МС и всички политически лидери, не е получил покана за самата инагурация. Нормално е организации, които са подпомагали кампанията на Тръмп, в т.ч. и големи спонсорски организации, да правят свои събития, където да могат на големи екрани да наблюдават самата инагурация. Тези организации също изпращат покани към свои съмишленици. Така че по-скоро говорим за покани не от Белия дом, а от спонсорски организации към наши политици, с които те така доста неумело се хвалят.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/milen-keremedchiev-pred-tribun/