Нито Радев може да изтегли указа след изпълнен мандат, нито в папката има други имена, освен Мария Габриел
Страшна каша сготвиха „Продължаваме промяната – Демократична България“ на емоционалната си и драматична пресконференция вечерта след връщането на мандата.
Наред с тежките думи за Мария Габриел, навеждането, мафията и други подобни квалификации, ПП-ДБ направиха и две твърдения, нямащи никаква правна обосновка.
В опита си да убедят публиката, че Асен Василев за първи път в живота си чува, че може да остане финансов министър, а Атанас Славов е възмутен, че го карат отново да е начело на правосъдното министерство, те казаха, че Мария Габриел в изпълнения мандат е написала имената на хора, които не искат. В указа на Радев обаче присъства само едно име – и то не е нито Кирил Вътев, нито Зарица Динкова. Спомената поименно е единствено кандидат-премиерът Габриел.
Пред Tribune.bg, конституционалисти определиха като неграмотност и твърдението, че Румен Радев има правото да оттегли указа. Той, разбира се, няма как да направи това, защото мандатът е изпълнен.
Според правните корифеи на ПП/ДБ Габриел е зачеркнала опцията преговорите да продължат. Това обаче не е точно така, защото би могло да има още преговори, а решение 20 на КС от 1992 г. постановява, че съставът на МС може да бъде променян до гласуването му в парламента.
Ако проблемът на ПП/ДБ наистина беше в проектосъстава за кабинета, той може да бъде коригиран.
Освен това мандатоносителят може тепърва да вкара каквито си иска имена и каквито си иска министерства. Това не е конкурсна процедура, за да подадеш декларация, че се отказваш от нея, както смятат, че могат да направят юристите от "промяната".
Преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова е категорична, че президнтът вече издал Указ, то Народното събрание трябва да насрочи обсъждане и гласуване на предложения кандидат за министър-председател. Тя допълва, че е възможно да има промяна в предложените кандидати за министри. „ГЕРБ желаят да покажат, че имат възможност и воля да представят правителство и да се опитат да управляват през следващите девет месеца“, допълва доц. Киселова.
Според Конституцията представените пред президента структура и състав на Министерски съвет не подлежат на контрол от него. Така на практика няма никакво нарушение на Конституцията до този момент, както спомена правосъдния министър. „Промени в проектосъстава на МС на Габриел могат да бъдат направени“, допълва Петьо Цеков.
Той подчертава, че самото представяне е достатъчно, за да се констатира, че мандатът е приключил успешно, и е основание да се предложи на Народното събрание да избере този кандидат.
Не е изключено обаче във времето от отправянето на предложението до Народното събрание до провеждането на избора да се наложат промени в представения на президента състав на правителството. Независимо дали са предизвикани от практически или политически съображения, допустимо е такива промени да бъдат направени и те не съставляват нарушение на установения в Конституцията ред за съставяне на правителство.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/nito-radev-mozhe-da-iztegli-uk/