Проф. Радулов пред Tribune.bg: Липсата на видеонаблюдение няма да повиши престъпността, а ще затрудни намирането на извършителите
Според него това обаче няма да е фатално
1/ 3 от общините в страната вече са с режим на тока и „тлъсти“ сметки след шоковото поскъпване. Повечето взимат мерки, за да намалят разходите като спират улично осветление и наблюдението. Жителите на някои райони веднага сигнализираха за покачваща се престъпност и катастрофи по тъмните улици. Дали ще се окажем със завишен брой престъпления на фона и има ли решение – потърсихме за коментар депутатът от ИТН и експерт по сигурността проф. Николай Радулов.
Г-н Радулов, ще скочи ли престъпността, след като общините изключиха уличното осветление заради високите сметки за ток?
Някои общини ще решат, че това е начинът да се намалят сметките- като се изключи видеонаблюдението. Тук трябва да си зададем въпроса дали видеонаблюдение върши работа, защото в огромната си част направените системи не са свързани с дежурни части, т.е. те работят постфактум, след извършване на престъпление. Най-вероятно, ако спрат тези системи, това няма да увеличи престъпността, но впоследствие ще затрудни издирването на извършители.
Това не е малко?!
Не е малко, разбира се. Моят опит показва, че дори на отчетливи видеозаписи МВР и експертите на Института по криминалистика не могат да идентифицират лицата, въпреки че се виждат и се разпознават. Не могат да ги идентифицират така, че това да послужи в съда. Така че, много е спорен въпросът. По-скоро си мисля, че спирането на осветлението може да доведе до някакви вандалски актове, до нещо такова – от тези, по-дребните престъпления.
Неслучайно навремето енергетиката беше част от националната сигурност?!
Вижте, аз съм съгласен. Цените на тока са такива, каквито са, в целия свят се качват и няма как при нас да падат.
Ами общините, храмовете-може ли да ги върнем на регулиран пазар?!
Всичко е възможно, аз не съм специалист, трябва да питате хората, които се занимават с енергетика. Но в сферата на сигурността това, което на мен ми се иска – да има висока електронизация, цифровизация, информационните системи да работят онлайн, всичко това е на проектен етап, т.е. нищо в момента не работи и нищо няма да бъде застрашено поради изключване на тока. Друг въпрос е, ако говорим за близкото бъдеще, то няма как да не е свързано с цифровизация, с блокчейн иновации, с високите технологии и тогава вече без ток няма да може да се мине. Сега мисля, че не е толкова решаващ, има своя дял, вероятно ще се затруднят при разкриването на извършителите, но няма да е фатално.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/prof-radulov-ako-obshtinite-sprat-videonabliudenieto-nyama-da-se-uvelichi-prestapnostta-shte-se-zatrudni-izdirvaneto/