Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Рашков не искаше щаб с прокуратурата, за да пресира опозицията. Това ли готви и Демерджиев?

Мнения

Рашков не искаше щаб с прокуратурата, за да пресира опозицията. Това ли готви и Демерджиев?

Рашков не искаше щаб с прокуратурата, за да пресира опозицията. Това ли готви и Демерджиев? - Tribune.bg
Снимка:

Служебният вътрешен министър Иван Демерджиев, известен с прозвището „бях точен с парите“, пое по опасен път, опитвайки се да пее в два противоположни хора, лавирайки между задължението му да спазва закона и миналото му на привърженик на политико-икономическите атаки срещу българската прокуратура.

На 15 август ръководството на прокуратурата изпрати писмо до служебния министър на МВР с предложение да бъде сформирано станалото в предходни години традиционно Национално междуведомствено звено срещу изборните измами, чрез което прокуратурата, МВР и ДАНС си сътрудничат. Това звено се сформира специално преди изборите и в него вземат участие представители на трите институции, за да защитават изборните права на гражданите. Над 10-годишната традиция по сформирането му бе прекъсната от бившия вътрешен министър Бойко Рашков през 2021 г., за да може да използва ресурса на МВР еднолично срещу политическите опоненти.

Реакцията на Рашков тогава не бе изненада за никого, тъй като дори и за малките деца беше ясно, че той бе инсталиран начело на МВР именно за да се опитва да дискредитира главния прокурор Иван Гешев и да прекъсне успешното сътрудничество между вътрешното министерство и държавното обвинение от последните години. Интересна е реакцията на настоящия вътрешен министър Иван Демерджиев, който в писмо-отговор до поканата на прокуратурата, буквално се върти като пумпал за това - дали в крайна сметка МВР ще работи с прокуратурата и ДАНС по противодействие на изборната търговия в навечерието на предсрочния вот на 2 октомври.

Позицията на Демерджиев следва един йезуитски подход, при който хем се заявява, че ще се работи заедно с ДАНС и прокуратурата, каквато е разпоредбата на чл. 18 ал. 5 от Изборния кодекс, хем се прави отказ за регламентирането на Националното междуведомствено звено чрез подписването на съвместна заповед. Демерджиев, който е адвокат от Пловдив, подхожда в конкретната ситуация повече като защитник, отколкото като държавник. Като юрист той ясно си дава сметка, че Междуведомственото звено не може да съществува без нарочна заповед за неговото формиране.

Преди по-малко от година, когато Иван Демерджиев пак бе служебен министър, само че на правосъдието, той бе затънал в общата кал, която тогава се хвърляше по Гешев и дори поиска неговата оставка, както беше модерно да правят политиците преди тогавашните избори. И макар че крясъците срещу Гешев рязко спихнаха, което само по себе си показа и самоцелния им характер, Демерджиев явно още се притеснява да не би някой от кресливите му „бивши приятели във властта“ и да вземе да го обвини в „завера“ с главния прокурор. Един държавник няма да се притесни от подобен натиск, а ще действа институционално.

Видно е, че служебният вътрешен министър добре осъзнава, че според Изборния кодекс трябва да работи с държавното обвинение, като състави с негови представители съвместни екипи за оперативно взаимодействие в борбата срещу престъпленията, свързани с изборния процес. Поставен между „чука и наковалнята“, ставаме свидетели на това, че Демерджиев, „бях точен с парите“, пробва да се измъкне „по терлици“, с на пръв поглед юридически, но всъщност нелогични и взаимно противоречащи си аргументи. Така се получава, че в писмото на Демерджиев до Гешев, министърът хем посочва, че не било нужно да има изрична заповед за създаването на общ щаб между прокуратурата, МВР и ДАНС, хем обаче щял да изпълнява разпоредбата на Изборния кодекс и да изиска от служителите на МВР активно да си сътрудничат с държавното обвинение и контраразузнаването.

Законът е ясен, без такава изрична заповед и без сформирането на общо централно звено, правилата на взаимодействие между трите органа няма да бъдат ясни и непротиворечиви, а напротив - хаотични. Видя се и при предходните избори, когато Бойко Рашков отказа създаването на съвместен щаб, за да може произволно да влиза в домовете на гласоподаватели на партии от опозицията, докато криеше разследвания и информация от прокуратурата. Това ли готви и Демерджиев?

Хлъзгавият опит на служебния вътрешен министър да седне на двата стола – на протестърските „антиГешев“ гласове и междувременно невъзможността му да не признае, че сътрудничеството с обвинител №1 е изискване по закон, може да изиграе лоша шега на Демерджиев „бях точен с парите“. А липсата на ясна и категорична позиция в подкрепа на изборните права на гражданите и пресичане на измамите с вота може за пореден път ще е единствено във вреда за хората и ще доведе до пропуски в работата на силовите структури. Диалогът между съдебната и изпълнителната власт е задължително условие за постигането на честни и справедливи изборни резултат. Точно заради това Демерджиев следваше да изпълни коректно разпоредбата на изборното законодателство.

Случилото се е дребна подробност, която обаче може да се окаже сериозен проблем, ако МВР и този път бъде употребено за натиск върху кандидатите и симпатизантите на опозиционните партии, защото смисълът на това централизирано звено е институциите да не допускат въвличането им в политическото противоборство, нещо, което очевидно Демерджиев не може да гарантира, че е способен да изпълни.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети