Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Ричард Алибегов пред Tribune: Управляващите намериха начин да избягат от отговорност

Мнения

Ричард Алибегов пред Tribune: Управляващите намериха начин да избягат от отговорност

Ричард Алибегов пред Tribune: Управляващите намериха начин да избягат от отговорност - Tribune.bg
Снимка:

Ясно е, че държавата няма да помага, но поне да спре да пречи, коментира председателят на БАЗ

„Още от първия служебен кабинет, от април месец миналата година, държавата се опитва всячески да спре компенсациите за бизнеса и за хората на първа линия. Сега просто си намериха начин, по който това може да се случи. Да, управляващите могат да гласуват в Закона за здраве, че ако някъде някоя област пламне, могат да се въведат мерки, но няма да могат да ползват евросредства и програми, тъй като няма да има извънредна епидемична обстановка, поради което няма да могат да бъдат обезщетявани бизнесът и хората“. Това заяви пред Tribune председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов по повод решението на кабинета извънредната епидемична обстановка да отпадне от 1 април.

Припомняме, че в събота правителството реши да не удължава след 31 март 2022 година срока на въведената в страната извънредна епидемична обстановка. МС не прие предложението на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев извънредната обстановка да бъде удължена до 15 май.

Председателят на БАЗ коментира какви биха били последствията от това решение.

Както и двата служебни кабинета през цялото време спираха мерките за подпомагане на малкия и средния бизнес, и за служителите на първа линия, така се получава и сега, и даже още по-лошо – в момента целият сектор „хотелиерство и ресторантьорство“ е залят в администрация и НАП се опитва да прибере сумите, които изплати миналата и по-миналата година за „локдаун“, знаете, че бяхме затворени месеци наред. С всякакви хватки, запори на сметки, заплашване, с какво ли не, НАП се опитва да прибере колкото се може повече в бюджета. Към тях се присъединяват НОИ и Инспекцията по труда, които също искат да приберат обратно парите, дадени за запазване на служителите. Бизнесът е залят с администрация, от ревизия в ревизия. Това се случва в момента с всички фирми в България. Това е приносът на правителството към малкия и средния бизнес, подпомагане няма абсолютно никакво. Затова и нашата позиция е толкова остра“, категоричен бе Алибегов.

„Ясно е, че държавата няма да помага, но поне да спре да пречи, ако го прави умишлено. Ако го прави несъзнателно, то моля да се ограмоти в най-кратки срокове и да се научи как се управлява една такава криза и какво трябва да бъде отношението към бизнеса“, обърна се той към правителството.

По думите му единственото обезпечение за бизнеса в момента е по отношение на сметките за ток, но средствата са крайно недостатъчни.

„След компенсации ние плащаме два пъти и половина по-скъп ток в сравнение с 2020 година“, посочи председателят на БАЗ.

„Това дали ДДС-то ни е намалено или не е намалено няма абсолютно никакво отношение. В една от нашите срещи с работодателските организации министърът на енергетиката едва ли не каза „Ама нали ви е намалено ДДС-то“! Много здраве на този министър! ДДС-то няма нищо общо с това правителство. То е намалено преди заради затварянията на бизнеси по време на COVID, а не защото токът ще се покачи с 300% нагоре“, обясни Алибегов.

 

Той подчерта, че комуникацията „бизнес – правителство“ в последните месеци „е меко казано невъзможна“.

„От три месеца се опитваме да направим среща с министър Лорер за иновации и еврофондове, като той е изключително зает. Нямам идея с какво. Но вече не искаме среща, видя се, че няма никакво значение. Видя се, че подкрепа за българския бизнес няма да има, или поне не за малкия и средния, и не за масовия, а явно пак ще бъде само за определени стартъп компании“, възмути се Ричард Алибегов.

Според него единственият, който в момента е отзивчив и си върши работата е министърът на туризма Христо Проданов.

„Но една птичка пролет не прави. На него му е изключително трудно, тъй като той също трябва да изисква от другите министерства подкрепа за бранша, а оттам няма никаква чуваемост“, категоричен бе Алибегов.

На въпрос как се справя бизнесът към настоящия момент и докъде стигат компенсациите, председателят на БАЗ отговори така:

Компенсации към момента няма никакви. Компенсации има само и единствено за сметките за ток. За газа няма абсолютно никакви компенсации, въпреки че цената му е във въздуха вече с над 200% -ното поскъпване, инфлацията е огромна, доставните цени към нас са се вдигнали многократно, а ние всъщност нямаме възможност да вдигнем крайната цена към клиентите, тъй като и техните пари намаляват всеки ден с тази инфлация и реално сме опрени до стената. Справяме се, въпреки държавата. Но просто молбата ни е държавата да спре да ни пречи. Ясно е, че тя няма да помага. В момента, както ви казах, сме заляти от администрация. Опитват се да си напълнят чекмеджетата. Парите, които са отпуснати преди две години за помощи, сега се опитват да ги съберат обратно под различни предтексти, което е абсолютно нерелевантно и ще трябва да се вкараме в съдебни процедури години наред, целият български бизнес. На фона на това отсреща няма никаква помощ. Тези хора трябва да разберат, че е необходимо да оставят българския бизнес на мира и да спрат да му пречат, тъй като очевидно няма да помагат“, каза още Ричард Алибегов.

На въпрос увеличили ли са се клиентите в заведенията, след като заболеваемостта вече е значително по-ниска и мерките отпадат, председателят на БАЗ посочи следното:

„Разбира се, че има нарастване на броят им, но последните две години ограничения по време на COVID не могат да бъдат изтрити с гумичка и да кажеш „Еми то вече се връщат клиентите, така че сега всичко ще бъде наред“. Има две години натрупани негативи. Фирмите имат две години натрупани задължения към кредитни институции, към банки, към държавата. Това не става с магическа пръчка. Цяла Европа прие помощите да продължат до края на годината. Само в България няма да има такова нещо. И колкото и да излизат разни министри и да казват как правили всичко за българския бизнес, това е една откровена лъжа, и съм готов да изляза в дискусия с всеки един от тях. Пак казвам в момента единствената помощ за бизнеса е заради скъпия ток, тя е крайно недостатъчна. Работодателските организации многократно правиха срещи с държавата, където и г-н Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и г-н Добри Митрев от Българска стопанска камара обясняваха няколко пъти къде са тези пари и как тези пари от АЕЦ Козлодуй трябва да се върнат обратно в бизнеса. Чуваемостта е нулева. Явно тези пари са предвидени за някъде другаде. Ако това е промяната, благодаря“.

Ричард Алибегов разкритикува остро и здравните власти.

„Недоверието към здравната институция, към здравното министерство е толкова голямо, че хората вече въобщи не ги интересува това нещо“, каза той по повод новината, че след 1 април общопрактикуващите лекари вече няма да могат да отпускат направления за PCR тестове.

„Виждате какво е нивото на ваксинация. Вчера и днеска чувам доктори и политици, които се учудват, че е толкова ниско. Ами то няма абсолютно никакво доверие към здравните власти. Нивото на ваксинация няма да се вдигне, но можеше да не се отменя тази противоепидемична обстановка, да се остави, просто да се премахнат мерките, така че държавата да има механизъм и ако утре стане нещо, тя да може да компенсира бизнеса. Очевидно държавата не я интересува нито малкия и средния бизнес, нито хората, работещи на първа линия, защото в Закона за здраве ще бъде прието, че могат да се взимат здравни мерки. В Закона за здраве няма как да бъдат приети икономически мерки. Така че, те ще си гласуват сега, че могат да затварят която област си искат за сметка на хората – бизнесът няма да получи нищо, работещите на първа линия също, ако се стигне до този сюжет. А той не е изключен. Ако слушаме докторите зимата отново не е изключено да има ръст на заболеваемостта“, предупреди той.

По думите му с това решение управляващите са си намерили начин да избягат от отговорността за компенсации на служители, бизнес и на хора, работещи на първа линия в медицинския сектор.

Ричард Алибегов е категоричен, че отпадането на мярката за носене на маски на закрито е напълно в реда на нещата.

Когато депутатите и правителството започнат да стоят по 8 и по 12 часа с маски, да дадат пример, тогава ще накараме и нашите хора да направят същото. Ако маските останат, ще бойкотираме това решение на 100%“, категоричен бе председателят на БАЗ. 

Припомняме, че само ден след като управляващите съобщиха, че свалят всички противоепидемични мерки от 1 април, в това число и защитните маски срещу коронавируса, които трябва да носим на закрито, стана ясно, че те ще продължат да бъдат задължителни.

Оказа се, че правителството иска да запази носенето на защитните маски, но в сегашните разпоредби те вървят в пакет с всички мерки, произтичащи от извънредната обстановка. Затова ще се наложат законови промени, съобщи в неделя сутринта в ефира на бТВ председателят на комисията по здравеопазване доц. Антон Тонев от „Продължаваме Промяната“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети