Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Румен Гълъбинов за дерогацията на "Лукойл": Държавата опитва да си прибере дължимото от този голям данъкоплатец

Мнения

Румен Гълъбинов за дерогацията на "Лукойл": Държавата опитва да си прибере дължимото от този голям данъкоплатец

Румен Гълъбинов за дерогацията на Лукойл: Държавата опитва да си прибере дължимото от този голям данъкоплатец - Tribune.bg
Снимка:

Защо депутатите заплашват да отнемат дерогацията на "Лукойл" за преработка на руски нефт и можем ли да осигурим доставки на суров петрол за рафитнерията в Бургас от друг източник точно в този момент Tribune.bg разговаря с икономиста Румен Гълъбинов.

 

Защо за пореден път се повдига въпросът за дерогацията на руския нефт за "Лукойл"?

Целта е да се поставят някои въпроси пред фирмата "Лукойл", собственик на рафинерията Нефтохим-Бургас, в т.ч. да си платят данъците.

Което за бюджета в момента е от голямо значение?!

Да, от значение е за републиканския бюджет. Би могло през такова плащане, ако се изпълни в голям размер, за какъвто имаме претенции сега - за 1.5 млрд.лв., би могло да стане преразпределение и за други разходи - за облекчение на цената на горивата и не само. Това са пари, които така или иначе държавата търси.

Защо разговорите с такива големи компании буксуват на институционално ниво?

Очевидно държавата има различно отношение към различните видове данъкоплатци. Би следвало за малки, средни и големи данъкоплатци държавата да има "един аршин", с който да мери.

Постави се и въпросът защо след очаквани 700 млн.лв. данъци от "Лукойл", сега се обявява, че компанията дължи само 500 млн.лв. Освен това от година чакаме този 1 млрд. за Фонда за енергийна сигурност, а "Лукойл" не го внася?!

Може би от 2 години го чакаме този 1 млрд. лв. и той все не пристига, а пък се извършват някакви малки частични плащания на данъци от "Лукойл".

40 млн. лв. беше последното плащане, ако не се лъжа?

Това сравнено с тези 500 млн.лв., които последно се искаха, е под 10%. Очевидно е, че държавата се опитва нещо да направи, за да си прибере дължимото от този голям данъкоплатец.

Като че ли нямаме много опции да купуваме нефт от нов доставчик точно в този момент?

Да, но като цяло световният пазар не отбеляза миналата седмица някакви сериозни изменения в цените на суровия петрол. А тук има значение и сделката на САЩ с Венецуела, което намалява натиска върху пазара и в определен смисъл дава възможност за определено време да се стабилизират цените.

Имате предвид, че САЩ намалиха петролните санкции срещу Венецуела?

Да, с идеята там да продължи демократичният процес, а да им се позволи да могат да изнасят повече петрол, което е стабилизираща мярка спрямо пазара.

С това си обяснявате, че в преговорите с "Лукойл" в момента става въпрос за търсене на данъчни приходи?

Поне аз мисля, че това беше основният аргумент в случая, че ние като държава си търсим данъчните приходи и в зависимост от изхода на преговорите има други варианти как да се процедира с тази компания.

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети