Румен Христов пред Tribune: Длъжници сме на санитарите, медицинските сестри и лекарите, но стъпка по стъпка

Ще успее ли правителството да изпълни бюджета и има ли основание за протести на работещите в психиатричните болници Tribune разговаря с народния представител и лидер на СДС Румен Христов.
Г-н Христов, ляв ли е бюджетът за 2025г.? От ДБ дори се усъмниха дали е изпълним?!
Много рано е да кажа, че е неизпълним, но е напрегнат. Това е така, защото следваме политики, които бяха заложени в предходните години. Тогава ни управляваха колегите от ППДБ. Аз бих определил като много по-леви техните бюджети, отколкото сегашният.
А имате ли притеснения относно бюджета?!
Да, особено в приходната част. Надявам се, че през годината всичко ще бъде оптимизирано, за да го изпълним.
А запазването на редица социални политики и ангажименти как ще се отрази?!
Има категории български граждани, които трябва да бъдат подпомогнати. Разбира се, длъжници сме на санитарите, медицинските сестри и лекарите, но стъпка по стъпка. Не може всичко да стане в една година. Другото ми притеснение е, че правителството трябваше да задели средства за изпълнение на европейските програми – ПВУ и други, а с тях ние ще надхвърлим над 40% преразпределение на БВП през бюджета, което не е добре. Това означава, че при 43-44% на всеки лев удържаме на гражданите 43-44 стотинки.
Съпоставимо ли е това с предишни периоди?
Наравих си труда да прегледам и сравня бюджета за 2005г. и сегашния бюджет. За 20 години без да коментираме конкретните цифри, ще кажа, че тогава бюджетът е бил 35% от БВП. Та нима тогава категориите, които имат нужда от подкрепа, са имали по-малка нужда от тази подкрепа – и млади майки, и пенсионери! Но имаше едно неписано правило да има финансова дисциплина, която последните няколко години беше разрушена и ние следваме това, което заложиха като бомби от ППДБ.
Имате предвид 35% преразпределение на бюджета през 2005г., да уточним?
Да, през 2005г. бюджетът е бил 35% от БВП, а сега с европрограмите, които трябва да подкрепим с българско участие, отива на 43-44%. Законът за публичните финанси ние формално го спазваме, но съгласно този закон чл. 29, ако не се лъжа, нямаме право да надвишаваме 40% от БВП да бъдат заделени за държавния бюджет.
И бизнесът, обаче, се притесни, че няма да успеем да съберем ДДС в планираните размери?
Ще видим. Заложените параметри са наистина напрегнати, както казах. Аз имам една принципна позиция от много години, както и моята партия СДС и тази позиция е за единна ставка на ДДС. Единната ставка на ДДС в известен смисъл е справедлива, доколкото всеки гражданин би казал, че данъци и такси са справедливи изобщо. Но с ДДС се облага крайния потребител на стоки и услуги и този, който потребява повече - да плаща повече. В известен смисъл това е справедливо. Защото човек, който си купува сирене за 15 лв., плаща 3 лв. ДДС, а този, който купува сирене за 30лв., плаща 6 лв. Ние с диференцираните ставки даваме възможност и на хората с пари да се възползват от ниските ставки. Защо депутатите да се възползват от ниската ставка ДДС, например?!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/rumen-hristov-pred-tribune-dla/