Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Себастиан Таджер: Образованието, пазара на труда и българската икономика ще са основните ни приоритети в ЕП

Мнения

Себастиан Таджер: Образованието, пазара на труда и българската икономика ще са основните ни приоритети в ЕП

Себастиан Таджер: Образованието, пазара на труда и българската икономика ще са основните ни приоритети в ЕП - Tribune.bg
Снимка:

За приоритетите, които трябва да защитават нашите представители в новия Европарламент и ще успеят ли тези теми да обединят нашите 17 евродепутати в Брюксел Tribune.bg разговаря със Себастиан Таджер от листата на ГЕРБ-СДС, заместник-председател на "Движение Гергьовден".

Кои са важните за страната приоритети, които трябва да се защитават в новия Европейски парламент?

Приоритетите на България, които трябва да се защитават в новия Европейски парламент не следва да се различават от приоритетите ни на национално ниво. Има ясно изразено желание да се започне да се гради разрушеното през последните 3 години като основните приоритети са образованието, пазара на труда и възнагражденията на хората, както и събуждането на българската икономика от летаргията, в която е изпаднала.

Една типично Гергьовска инициатива, която искаме да предложим, както на национално ниво, така и в Европейския парламент е налагането на акциз върху нездравословните („джънк“) храни и напитки с повишено съдържание на захар, като парите събрани от този акциз да отиват директно в общините, които да ги разходват изключително и само за развитието на детски спорт.

Образованието е основата на развитието на едно общество. Крайно време е да се обърне внимание на следващите поколения с качествено обучение както в България, така и използвайки възможностите на европейски програми като Еразъм+. От изключителна важност е и да се използват възможностите за обмяна на опит, знания и добри практики между работещите в образованието, за да можем да предложим едно по-добро качество на подрастващите.

Земеделието, което беше пренебрегвано през последните години трябва да стане основен фокус през следващия мандат на евродепутати излъчени от българския народ. Отрасъла трябва да се възроди чрез прозрачно и целево субсидиране съсредоточено върху малките производители, които към момента изнемогват под натиска на конкуренцията на големите производители.

Въпреки привидното увеличаване на доходите, което политическите конкуренти изтъкват като основен довод за развитието на нашата икономика е редно да се погледне покупателната способност на въпросните пари, при което бързо става ясно, че въпреки че българинът има повече пари, той реално може да си купи по-малко от колкото преди кризите създадени от предишните управления. Затова трябва да има основен фокус върху развитието на типично български отрасли като земеделието и производството.

Могат ли някои от тях да обединят 17-те наши евродепутати, които ще изберем на 9 юни?

Фокусът на всички 17 евродепутати трябва да е развитието на България в рамките на Европейския съюз. В този ред на мисли всички гореизброени инициативи би следвало да обединят нашите евродепутати, защото те несъмнено ще доведат до позитивен ефект върху развитието на държавата ни.

Със сигурност ще има дебати между представителите на различните политически формации относно начина на имплементация на въпросните иницативи, но не трябва да забравяме, че когато се подкрепяме в името на България, резултатите ще дойдат много по-бързо и българите ще усетят смисъла от представителите на България в Европейския парламент.

Част от приоритетите ни в ЕС се избират от българското правителство, възможно ли е това да породи разнобой в Брюксел?

Отговорът на този въпрос зависи много от това дали след изборите на 9 юни, политическите партии ще успеят да сформират едно стабилно правителство с дългосрочна програма. Това ще даде и една стабилност в приоритетите, които ще следват евродепутатите. След сформирането на работещо правителство, от изключителна важност ще е и водещата роля на евродепутатите от групата на ГЕРБ-СДС, които ще трябва да обединят останалите представители в Европейския парламент, излъчени от останалите партии, убеждавайки ги във важността на поставените приоритети и дългосрочните им ползи за България.

Тук изключително важно е да се посочи, че ако има разединение между евродепутатите както е до момента на национално ниво, то държавата ни ще продължи да се движи с различна скорост от другите страни членки.

Кога виждате страната ни в Шенген и еврозоната?

Макар и извън прякото влияние на евродепутатите, членството на България в Шенген и еврозоната трябва да е приоритет не само на представителите ни в Европейския парламент, но и на всеки гражданин на държавата ни поради множеството позитиви, които това членство ще донесе на държавата ни. Евродепутатите ни могат да бъдат един прекрасен медиатор в преговорите за пълноправното ни членство в Шенген и влизането ни в еврозоната.

Изхождайки от позицията, че двете членства трябва да се случат възможно най-скоро, реалистично е при едно стабилно правителство да очакваме пълноправно членство в Шенген от 1 януари 2025 г. и влизане в еврозоната от 1 юли 2025 г.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети