Тома Биков: Имаме много ниски тарифи, през България се минава почти безплатно

За бъдещето на кабинета, парите за култура и инфраструктура, тревожно ли е състоянието на бюджета и кой се готви за президентския вот Tribune.bg разговаря с народния представител от ГЕРБ-СДС Тома Биков.
Г-н Биков, започва ли президентската кампания, обсъждат се кандидатури?
Според мен все още е рано. Факт е, че президентските избори със сигурност ще променят политическата ситуация, независимо кой ще бъде избран, защото ще имаме нов президент. По-скоро в ППДБ виждам да се готвят. Но има няколко събития, които трябва да минат дотогава. Едното е да се види дали ще станем членове на еврозоната, а другото е как ще сработи тази коалиция. Има време, все пак изборите са след година и половина.
Ще издържи ли кабинетът дотогава?
Мисля, че има всички условия да се запази този формат. Запазването му зависи от самия кабинет, а не от някакви външни фактори. Аз не изключвам възможността при определени резултати на президентските избори дори да се стигне до пълен мандат на това управление. Моите очаквания са за по-дълъг живот.
Тревожно ли е състоянието на бюджета?!
Преди да бъде приет този бюджет беше ясно, че през последните 3-4 години се водеше такава политика, която казано по-просто изяждаше разходите за развитие за сметка на социалните разходи. Един бюджет трябва да балансира между тези два фактора. През последните 3-4 години нямаше такъв баланс. Просто се взимаха пари от секторите, от които зависи развитието на страната. Вземаха се инвестициите в бъдещето, в т.ч. образованието и инфраструктурата и се даваха за различни социални придобивки.
Ако имате информация за сферата на културата?
Иначе за самата култура, която е от тази част за развитието, мисля, че там има структурен проблем. Той не е свързан с бюджета. Надявам се новото ръководство на министерството да е способно да извърши структурни реформи, защото ако не го направи, то самото ще се окаже в много тежка ситуация още в края на тази година. Нужни са спешни мерки по отношение на това как се харчат от една страна парите за сценично изкуство, например, а от друга страна как не се харчат средствата за филмово изкуство. Там има бюджет, който ние приемаме всяка година. Бюджетът сам по себе си е прогноза, която никога не се осъществява. Има сектори, които не са в състояние да си усвоят парите, които са им заложени. Има и други сектори, които са в хроничен дефицит. Сценичните изкуства са най-яркият пример за това. Там има система на финансиране, която стимулира да се излиза извън рамките на бюджета. Там на 1 януари не се знае бюджета на 31 декември, защото е колкото се изработи. Докато не се реши този проблем на този свръхдефицит, а той е огромен за мащабите на Министерството на културата – миналата година при заложени 204 млн.лв. за сценични изкуства са изхарчени 271млн.лв., ние към септември отново ще имаме неразплатени средства и те няма да има откъде да се разплатят. Ще започне едно молене да бъдат прехвърлени пари от киното, които не се харчат напълно. Оказва се, че ние се занимаваме с харченето на парите, а не с поставянето на сериозни цели пред културния сектор, за да отговорим на въпроса защо има държавно финансиране в сектора. На този въпрос никой не му търси отговора, това е най-важният въпрос. Защо държавата инвестира в културата – театър, кино, археология?! Според мен изключително подценена е инвестицията в културното наследство и археологията в т.ч., а това е нещо конвертируемо извън границите на страната. Може би е единственото нещо в българската култура, което редовно пробива извън границите на България.
Споменахте и инфраструктурата, която бе лишена от средства?
Проблемът е, че от нея зависи и живота на хората, както се убеждаваме през последните дни. От инфраструктурата зависи развитието на бизнеса, търговските връзки, защото ние сме естествен хъб в Европа и на Балканите, и всяко забавяне в тази сфера ни лишава от възможности. Това е наше естествено предимство, защото сме на кръстопътя на Балканите и свързваме различните страни в нашия регион. Трябва да се осъзнае този факт и това да се превърне в приоритет. Личното ми мнение е, че имаме много ниски тарифи. Тук се минава почти безплатно и ние не се възползваме от това си положение.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/toma-bikov-imame-mnogo-niski-t/