Царят е гол, а Румен Радев – деветосептемвриец
Пламен Петров, коментар специално за Tribune.bg
От многомесечно, че даже и двугодишно вторачване какви са били предишните управници, доста лекомислено се отдадохме на абсолютна безкритичност към човека, който предизвика всички политически промени.
Навръх Съединението, президентът Радев изрече следното изречение, предадено във всички новинарски емисии: „Искам да заявя следното – не съм аз човекът, който ще предаде левите хора“.
Това значи ли, че ще предаде десните хора? Някак си не се връзва добре с първия член от Конституцията относно президента, който гласи „Той олицетворява единството на нацията“...
Нека си припомним, че Румен Радев беше издигнат, подкрепен, или както и да е модерно да се нарича, от БСП. Президентът не изглежда да е недоволен от „услугата“ на партията на Корнелия Нинова, защото за предстоящите президентски избори заяви следното: „Не съм водил разговори с партии за подкрепа. Социалистите, които издигнаха кандидатурата ми през 2016 г., имат право да се произнесат първи“.
Нека пак отбележа видното - че президентът се чувства комфортно с партия БСП. А, въпреки, че със закон приет през 2000-та година, БКП е обявена за престъпна организация, БСП не се срамува да отбележи в официалната си Интернет-страница, че „Сред основателите и най-изявените дейци в историческото развитие на партията са Димитър Благоев и Георги Димитров“... Както и не се срамуваше от коалицията си с Комунистическата партия на България, която се разпадна през 2020-та заради връзки с Васил Божков.
Как въобще от БСП са стигнали до Румен Радев за своя кандидатура през 2016-та е една голяма мистерия. При допитването до партийните им структури, този кандидат се озовава чак на... 13-то място сред предпочитаните. Доста съмнения поражда признанието на известния руски разузнавач и политик Леонид Решетников, че с Корнелия Нинова са разговаряли непосредствено преди кандидатурата на БСП, включително и конкретно за Румен Радев.
И нека сега преминем към същината. На събора на русофилите в България през 2016-та година, кандидат - президентът Радев не просто е пасивен гост, а се качва на сцената редом до обвинения в шпионаж Николай Малинов от сдружение „Русофили“, взима микрофона с думите
„Уважаеми г-н Малинов“ и изнася пламенна реч пред хора само с руски знамена.
„Една силна емоция обединява днес всички ни и това е нашата историческа признателност. Днес отношенията между ЕС и Русия са в труден период. Убеден съм, че ролята на България е да съдейства за преодоляването на този проблем.“ – започва Радев от сцената. Едно странно изказване, предвид че все пак кандидатурата му не е за президент на Русия...
След това заявява, че нашата цел като член на НАТО е да предотвратяваме всякаква ескалация на напрежението между НАТО и Русия. „В никакъв случай не трябва да се обявява Русия за враг“. Следват одобрителни възгласи „НАТО, вън!“. „Трябва санкциите срещу Русия да бъдат отменени“ (Бурни аплодисменти) „Трябва да се стремим да възстановим търговските отношения с Русия, които пропиляхме с лека ръка през 90-те години и трябва да върнем българската продукция там където беше – на необятния руски пазар!“
Защо руският пазар, който в цифри не е по-голям от италианския за Румен Радев е „необятен“ не мога да кажа. „Вие днес събрани тук сте проводник на връзката между нашите два народа. Наш дълг е да докажем, че вековното приятелство между българския и руския народ ще надживее всяка политическа зима“
Ако не вярвате, че тази реч е на Румен Радев, а не на Георги Димитров, можете да я изгледате в добро качество и на видео: https://www.youtube.com/watch?v=aOClCnVP-vI
Каква абсолютна класика! Руската федерация и БСП са уцелили 10-ката с личността на Румен Радев – пилот на МиГ-29 (който не иска F-16). Роден в знаковия за партията град Димитровград, кръстен на Георги Димитров. Сещам се как при завършването на курсанти в службите на Народна република България са ги карали на плаца да отговарят на 10-на въпроса от сорта „Какъв е идеалът ни?“ с „Димитров!“. Та веднага ми идва наум „Какъв е президентът ни – Димитров!“.
Разбира се, човек не си избира къде да се роди, но президентът на Републиката е единственият човек, който може да сменя имената на населени места. Сръбският Димитровград вече се сдоби през 2019-та с официално име Цариброд. С този президент у нас това няма да се случи...
С този президент, за когото при посещението му в Полша през 2017-та година, най-популярният полски ежедневник „Газета Виборча” написа:
„Това че във Варшава президентът Радев отново повдигна въпроса за снемане на санкциите, наложени на Русия, показва най-малкото ГОЛЯМА НЕСЪОБРАЗИТЕЛНОСТ, защото именно полската дипломация бе тази, която през 2014 година активно настояваше за въвеждането на санкции и лобираше за това в Европейския съюз“. В следствие на което го нарича „проруският президент на България“.
През годините Радев пламенно почиташе и защитаваше поета, но и комунистически деец Никола Вапцаров. Щеше да е добре за единението на нацията ни, ако в същото време не пренебрегваше по най-грозен начин всички почитания на българските жертви на комунизма.
Щеше да е добре, ако, както президентите Стоянов и Първанов, беше отишъл до Тутракан на 5-ти септември или до Добрич на 7-ми, да почете годишнините от двете български военни епопеи. Нали все пак е главнокомандващ на армията ни? Но и това няма как да се случи, защото в тези битки България побеждава и руски части.
Вместо това, на 6-ти септември изказа смущаващи „пророчески“ думи какво щял да направи следващият главен прокурор. Откъде Румен Радев знае какъв начин на мислене ще има наследникът на Гешев? Той ли ще проконтролира избирането му и как? В България, изстрадала мъките на 9-ти септември 1944-та, такива изказвания следва да обезпокояват демократично настроените хора.
Съществува немалка вероятност на днешния 9-ти септември президентът ни, същият президент позирал по потник и правил показно „коремно въздигане“ на лост, да си седи (с потника?) у дома и да вдига наздравица: „Айде, честит празник!“.
Корупцията бива не само финансова. Тя може да се състои и във всякакъв вид мисловна поквара и саботаж. Затова, всеки българин, който се има за „десен демократ“ би следвало сериозно да се замисли за президентските избори през ноември - дали случайно не възнамерява да подкрепи една много по-опасна корупция...
***
Пламен Петров е роден през 1990-та година в София. Завършил е Втора английска гимназия и Софийския университет със специалност физика. Работил в Българска академия на науките, а понастоящем за голяма международна компания в сферата на маркетинговата статистика.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/tsaryat-e-gol-a-rumen-radev--devetoseptemvriets/